Każde zatrudnienie nowego pracownika w firmie wymaga przeprowadzenia skrupulatnej procedury rekrutacyjnej. Pozyskanie idealnego kandydata to zazwyczaj proces wieloetapowy. Zanim rekruter, ramię w ramię z managerem liniowym, znajdą odpowiednią osobę, muszą sprawdzić setki CV, przeprowadzić dziesiątki rozmów i… zresztą przeczytajcie sami! 

W związku z tym, że wielu kandydatów rezygnuje na wstępie z udziału w rekrutacji, ponieważ proces wydaje im się być zbyt długi i zbyt żmudny, postanowiliśmy nieco bardziej przybliżyć ten temat. Już na wstępie chcemy zaznaczyć, że wyłącznie solidnie przeprowadzona rekrutacja będzie w pełni zadowalająca dla obu stron – dla pracodawcy i przyszłego pracownika. Im lepiej kandydat pozna firmę przed zatrudnieniem, tym większa pewność, że zostanie w niej na dłużej.

Proces rekrutacyjny pracowników

Analiza CV, profilowanie kandydatów, nowoczesne chatboty, wywiady na skype, testy kompetencji, Assessment Center, dzień próbny, sprawdzian z Excela, analiza portfolio – to nadal wyłącznie kilka z nowoczesnych technik i metod rekrutacji. W końcu, aby znaleźć tego idealnego pracownika, warto się postarać! 

Oczywiście każda organizacja ma swoje unikalne, wypracowane procedury rekrutacyjne, jednak z dużą dozą śmiałości, możemy przyjąć, że ogólne zasady pozyskiwania pracowników są takie same. Rekrutacja zorganizowana jest w formie kilku etapów, z których każdy jest niesamowicie ważny i sprawdza inne kompetencje. Do kolejnych etapów przechodzi mniejsza ilość osób, aż zostanie wyłoniony potencjalny przyszły pracownik, któremu rekruter złoży ofertę współpracy.

Czytaj także: Jak mierzyć efektywność branży HR?

Przebieg procesu rekrutacji

W zdecydowanej większości przypadków ilość etapów rekrutacji uzależniona jest od poziomu stanowiska. Niektóre role wymagają bowiem dodatkowego sprawdzenia kompetencji i umiejętności, a co za tym idzie kolejnego spotkania – czy to z przedstawicielem HR, czy z potencjalnym przyszłym przełożonym.

Kilkuetapowy proces pozyskiwania pracowników zazwyczaj dotyczy:

  • stanowisk managerskich – rekrutacja jest mocno rozbudowana, ponieważ wymaga rzetelnej analizy kompetencji kandydata na kilku płaszczyznach. W tego typu procesach często stosuje się zaawansowane metody weryfikacji i nowoczesne narzędzia jak np. AC/DC, testy kompetencji itp.
  • stanowisk specjalistycznych –  w przypadku takich stanowisk, poza standardowymi rozmowami rekrutacyjnymi, często prowadzi się skrupulatną ocenę osiągnięć i kompetencji kandydata (np. analizę portfolio grafika).

Co więcej, kandydaci, którzy aplikują na stanowiska, wymagające posługiwania się językiem obcym, będą musieli przejść test wiedzy lub testy praktyczne w tym kierunku.

Oczywiście, w ramach jednego etapu rekrutacji wprowadzonych może być kilka metod oceny – np. w czasie pierwszego spotkania kwalifikacyjnego kandydat może dodatkowo rozwiązać zadanie sprawdzające poziom obsługi Excela albo test z języka obcego.

etapy rekrutacji pracowników

Przebieg rekrutacji – etapy rekrutacji pracownika

Krok 1 – zazwyczaj należy do kandydata. Wystarczy, że zainteresowana osoba odpowie na zamieszczoną ofertę pracy i wyśle swoje CV. Oczywiście, jeśli jesteś szczególnie zainteresowany konkretnym miejscem pracy, nie musisz czekać, aż pracodawca zamieści ogłoszenie rekrutacyjne. Swoją aplikację możesz mu przekazać za pośrednictwem zakładki Kariera na stronie internetowej firmy lub wysłać na dedykowany adres e-mail.

Coraz częściej rekruterzy również podchodzą aktywnie do pierwszego etapu rekrutacji. Pozyskują kandydatów za pośrednictwem mediów społecznościowych, na branżowych forach i portalach, za pomocą poleceń lub bezpośrednio – na targach pracy i konferencjach.

Krok 2 – kolejno rekruter musi dokonać skrupulatnej selekcji wszystkich zgromadzonych aplikacji. Sprawdza, czy kandydaci spełniają stawiane w ogłoszeniu wymagania. Dlatego odpowiadając na konkretne ogłoszenie, warto zadbać o to, aby CV było przejrzyste i czytelne.

Krok 3 – następnie, po selekcji CV i krótkim wywiadzie telefonicznym, kandydaci zapraszani są na pierwszą rozmowę rekrutacyjną. Najczęściej ten etap prowadzony przez przedstawiciela działu HR. To czas na to, aby rekruter poznał Cię nieco bliżej. Zadając odpowiednie pytania, specjalista ds. rekrutacji bada predyspozycje i kompetencje, których pracodawca wymaga na danym stanowisku. Dodatkowo sprawdza także motywację kandydata do podjęcia zatrudnienia w firmie.

Krok 4 – kandydaci, którzy pomyślnie przeszli pierwszą rozmowę rekrutacyjną, zapraszani są na kolejny etap. Druga rozmowa w większości przypadków odbywa się z menedżerem linowym, czyli osobą, która posiada wakat w zespole. To spotkanie ma na celu zweryfikowanie dotychczasowego doświadczenia zawodowego oraz sprawdzenie, czy kandydat dysponuje odpowiednią wiedzą i umiejętnościami. Hire manager chce także lepiej poznać swojego przyszłego, potencjalnego pracownika.

Często kandydaci zastanawiają się, czy drugie spotkanie jest konieczne. Z perspektywy pracodawcy odpowiedź jest prosta – jak najbardziej. Po pierwsze, dzięki temu, że aż dwie osoby weryfikują jednego kandydata, znacznie zmniejsza się ryzyko popełnienia błędu rekrutacyjnego. Po drugie, na każdej z rozmów bada się inne kompetencje kandydata. Przedstawiciel działu HR ocenia kompetencje miękkie, natomiast manager – biznesowe.

Krok 5 – to już ostatni z etapów pozyskiwania nowego pracownika. Wybranemu kandydatowi zostaje przedstawiona oferta współpracy. To bardzo ważny krok zarówno dla pracodawcy, jak i dla pracownika – obie strony mają możliwość negocjowania warunków zatrudnienia. 

Opis rekrutacji

W związku z dużą ilością pytań ze strony kandydatów o przebieg procesu rekrutacji coraz większa liczba firm zamieszcza bardzo szczegółowe informacje o procesie w ogłoszeniu o pracę lub na stronie internetowej w zakładce kariera. Pamiętaj jednak, że każdorazowo masz prawo o wszystko dopytać. Jeśli jakakolwiek kwestia budzi Twoje wątpliwości, już na etapie wysyłania aplikacji, możesz poprosić specjalistę ds. rekrutacji o udzielenie odpowiedzi.

Często ze względu wiele niejasności związanych z poszczególnymi etapami procesu rekrutacyjnego, kandydaci niechętnie podchodzą do udziału w rozmowach kwalifikacyjnych. Pracodawcy zdają sobie sprawę, że sam w sobie proces rekrutacyjny jest już stresujący dla poszukujących pracy, dlatego starają się być coraz bardziej transparentni w swoich działaniach.

Mamy nadzieje, że ten artykuł przybliżył Ci nieco zasadność wszystkich etapów procesu poszukiwania nowego pracownika. Warto mieć na uwadze, że każdej firmie zależy na tym, aby znaleźć najlepszego kandydata, któremu będzie zależało na stabilnym zatrudnieniu i na rozwoju w ramach organizacji. Taki proces wymaga poświęcenia czasu, uwagi i skrupulatności.

Czytaj także: Teoria X i Y – czyli piramida Maslowa w HR