Testy rekrutacyjne są narzędziem, które pozwala na bardziej dogłębną i wielowarstwową analizę potencjalnego kandydata do pracy.

Dobrze dobrany test (np. do specyfiki przyszłej pracy) często może być głównym narzędziem do zminimalizowania poniesienia kosztu nietrafionej rekrutacji.

Dlatego przed każdym otwarciem procesu rekrutacyjnego, warto zastanowić się jakimi metodami, narzędziami czy testami, jesteśmy w stanie ocenić kompetencje i predyspozycje do przyszłych zadań naszego kandydata.

Najczęściej stosowane testy rekrutacyjne przykłady:

  • testy wymaganych kompetencji na proponowanym stanowisku (problemowy, wielokrotny, test wiedzy, językowy)
  • testy kompetencji zawodowych – predyspozycji sprzedażowychmenedżerskich (inteligencja sprzedawcy, inteligencja menedżera)
  • testy behawioralne, osobowościowe (DISCD3, BAI, VALUE, TEAM)

Zalet odpowiednio dobranych testów badających kompetencje, umiejętności i wiedzę nie można nie doceniać.

  • Im więcej danych na temat przyszłego pracownika tym ryzyko popełnienia błędu rekrutacyjnego jest mniejsze
  • Inna zaleta – być może niezbyt pozytywnie brzmiąca to czasem kompetencje samych rekruterów, którzy nie zawsze samodzielnie potrafią ocenić poziom dopasowania kandydata do oczekiwań pracodawcy
  • Z naszych obserwacji wynika, że kandydaci chętnie poddają się testom. Chcą w ten sposób sprawdzić swoją wartość na rynku, albo po prostu zdobywają kolejne doświadczenie w procesie rekrutacyjnym.
NIE WIESZ KTÓRY TEST POTRZEBUJESZ?

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać poradę, jeśli nie masz pewności, jaki kurs jest dla Ciebie odpowiedni lub dowiedz się jak wybrać szkolenie.

Skontaktuj się