Skrupulatnie tworzysz swoje CV, dbając o estetykę i dopracowanie każdego elementu, regularnie przeglądasz ogłoszenia o pracę, piszesz szczere listy motywacyjne i w końcu jest – zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną do wymarzonej firmy. To bardzo dobry znak! Teraz masz szansę wspaniale się zaprezentować i zdobyć nową, idealną posadę. Jeśli zależy Ci na tym, by faktycznie poszukiwania pracy zakończyły się sukcesem, to pamiętaj, że do rozmowy kwalifikacyjnej warto się odpowiednio przygotować. Sprawdź, jakie błędy podczas rozmowy rekrutacyjnej popełniają kandydaci i czego lepiej się wystrzegać. Zapraszamy do artykułu! 

Dlaczego rozmowa rekrutacyjna jest ważna?

Jeśli na Twoje CV odpowiada wielu rekruterów, jednak po interview następuje wymowne „Dziękujemy za poświęcony czas, ale postanowiliśmy nawiązać współpracę z innym kandydatem.” , to prawdopodobnie popełniasz błędy na rozmowie kwalifikacyjnej.

Pamiętaj, że pierwsze spotkanie z rekruterem i/lub przyszłym kierownikiem to najważniejszy etap w poszukiwaniu pracy. Jeśli odpowiednio się zaprezentujesz, to istnieje spora szansa na zmianę perspektyw zawodowych, jeśli coś pójdzie nie tak – cóż, będziesz musiał próbować dalej. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że godzina to zbyt mało czasu na to, by zaprezentować wszystkie swoje kompetencje, umiejętności i mocne strony. Pamiętaj jednak, że nie jedyny cel pierwszej rozmowy kwalifikacyjnej.

Potencjalny pracodawca chce zweryfikować Twoje CV, jednak nie tylko na tym koncentruje się podczas spotkania. Organizacje dbają o to, by skupiać w swoich szeregach ludzi, którzy z zaangażowaniem podchodzą do obowiązków zawodowych, rozumieją misję, wizję i wartości, którymi kieruje się firma. Warto więc uniknąć podstawowych błędów i dzięki temu pozytywnie zapisać się w pamięci przyszłego pracodawcy. 

Podsumowując – sukces na rozmowie kwalifikacyjnej w dużej mierze zależy więc nie tylko od Twoich kwalifikacji, ale również od nastawienia i przygotowania. Rekruter będzie bacznie przyglądał się Twojemu zachowaniu i mowie ciała. Jeśli chcesz więc dobrze wypaść, pomyśl, jakie pytania najczęściej zadają rekruterzy, a następnie przeczytaj nasz artykuł do końca i zobacz, jakich błędów podczas rozmowy rekrutacyjnej nie tolerują przyszli pracodawcy.

Podstawowe błędy popełniane przez kandydatów na rozmowie kwalifikacyjnej

Stres może pokrzyżować nam plany. Zwłaszcza podczas rozmowy rekrutacyjnej i to niezależnie od tego, czy jest to pierwszy etap rekrutacji czy sesja Assessment Center – w końcu to istotna kwestia, dlatego zdarza się, że emocje biorą górę. Jesteśmy jednak pewni, że jeśli odpowiednio podejdziesz do rozmowy kwalifikacyjnej na pewno wypadniesz bardzo, bardzo dobrze.

Co zrobić, żeby potencjalny pracodawca zwrócił uwagę właśnie na Ciebie? Przede wszystkim musisz unikać poniższych błędów. 

Spóźnienie na rozmowę rekrutacyjną

Jeśli chcesz zrobić dobre, pierwsze wrażenie, to nie możesz spóźnić się na rozmowę kwalifikacyjną. Takie zachowanie może zostać odebrane jako lekceważące, co rekruter może przełożyć sobie również na Twoje podejście do zawodowych obowiązków. Stąd niedaleka już droga do wywnioskowania, że jesteś mało profesjonalny i nie traktujesz pracy poważnie. Dlatego przed planowanym spotkaniem sprawdź dokładnie drogę – zobacz, czy o danej godzinie nie korkują się ulice, którymi będziesz jechać bądź czy na poszczególnych odcinkach trasy nie trwają np. roboty drogowe. 

Oczywiście nawet mimo dobrego przygotowania mogą zdarzyć się przypadki losowe, których nie jesteś w stanie przewidzieć. W takiej sytuacji zadzwoń do rekrutera i poinformuj go, że dotrzesz na miejsce kilka minut później. Czasami też lepiej poprosić o przełożenie terminu spotkania, jeśli wiesz, że prawdopodobnie dotrzesz na miejsce sporo po czasie. 

Nieodpowiedni strój na rozmowę kwalifikacyjną

Niestety stare, znane porzekadło jak Cię widzą, tak Cię piszą ma odzwierciedlenie po dziś dzień. I choć standardy ubioru w firmach nieco się zmieniły, to nadal wymagany jest określony dress code. 

Nie musisz wskakiwać w szyty na miarę garnitur lub garsonkę, ale schludny, biznesowy ubiór jest mile widziany. Brudne trampki, jeansy z przetarciami czy wygnieciona koszula raczej nie będą dobrze odebrane. Pracodawca może bowiem pomyśleć, że w takim samym stroju wybierzesz się np. na ważne spotkanie biznesowe z klientem, co niestety może nie przełożyć się na finalizację transakcji kupna-sprzedaży bądź podpisanie istotnego kontraktu.  

Najczęstsze błędy podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Brak przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej

Skoro złożyłeś dokumenty aplikacyjne do danej firmy, to potencjalny pracodawca ma prawo przypuszczać, że chcesz podjąć zatrudnienie w tym miejscu z określonych powodów. Co więcej, możesz być bardziej niż pewny, że podczas rozmowy z ust rekruter padnie pytanie: Dlaczego chce Pan u nas pracować? I jak zapewne się domyślasz odpowiedź Bo szukam pracy raczej nie zrobi na rozmówcy dobrego wrażenia.

Dlatego obowiązkiem kandydata jest rzetelne przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej. Przejrzyj stronę internetową firmy, zobacz, jakimi wartościami kieruje się przedsiębiorstwo w codziennej pracy, sprawdź, jakie istotne sukcesy organizacja odniosła w ostatnim czasie. Jeśli nawiążesz do tak istotnych kwestii, z pewnością zostanie to docenione przez potencjalnego pracodawcę.

Wymijające odpowiedzi i brak znajomości jakichkolwiek informacji dotyczących nowego miejsca pracy może zostać odebrany jako brak profesjonalizmu z Twojej strony, a tym bardziej jako lekceważące podejście do późniejszej pracy. 

Brak entuzjazmu i zaangażowania w rozmowę

Zainteresowanie rozmówcą i zaangażowanie podczas spotkania to podstawa sukcesu. Jeśli kandydat jest wycofany, nieobecny i udziela krótkich odpowiedzi, sprawia wrażenie, jakby zależało mu tylko na podpisaniu umowy. Pamiętaj jednak, że pracodawcom z kolei zależy na zaangażowanych pracownikach, którzy wniosą do firmy nowy powiew pozytywnej energii. Dlatego w czasie spotkania z rekruterem nie okazuj zniecierpliwienia, znudzenia i pod żadnym pozorem nie zerkaj co chwilę na telefon czy zegarek. 

Pamiętaj także, że na rozmowie kwalifikacyjnej masz prawo zadawać pytania. Takie zachowanie świadczy o tym, że chcesz poznać wszystkie szczegóły związane z ofertą zatrudnienia i kulturą pracy w organizacji. A to bardzo dobry znak dla pracodawcy – w końcu na poważnie interesujesz się pracą w tej firmie. Jeśli zaś nie zadasz ani jednego pytania, nawet gdy na rozmowie nie poruszono istotnych kwestii, pracodawca kolejny raz może wywnioskować, że jesteś mało zaangażowany w proces. 

Negatywne wypowiadanie się na temat poprzedniego pracodawcy

Bardzo prawdopodobne jest, że podczas rozmowy rekrutacyjnej padnie pytanie o poprzedniego pracodawcę. To naturalne, że rekruter chce wiedzieć, dlaczego chcesz zmienić miejsce zatrudnienia.  

Nie zapominaj jednak, że nie jest to zaproszenie do wieszania psów na poprzednim szefie. Niezależnie od tego, z jakich powodów się rozstaliście, nie narzekaj ani tym bardziej nie obrażaj wcześniejszych pracodawców. Nie przedstawiaj własnej osoby, jako uwikłanej w konflikty lub mającej negatywny wpływ na atmosferę w zespole. Oczywiście nie namawiamy tym samym do zatajania istotnych powodów, dla których zdecydowałeś się zmienić pracę. Chodzi o to, by trzymać emocje i nerwy na wodzy.

Co istotne, to pytanie to także świetna okazja, by zaprezentować się, jako osoba doceniająca możliwość rozwoju, a jednocześnie samodzielnie poszerzająca zakres swoich kompetencji i umiejętności. Wykorzystaj tę możliwość!

Negatywna mowa ciała

Nie zapominaj również o tym, że komunikacja niewerbalna też jest ważna! Mowa ciała wpływa na to, jak odbierają nas inni ludzie. Często nieświadomie wysyłamy dość negatywne komunikaty… na rozmowie rekrutacyjnej taka sytuacja oczywiście nie powinna mieć miejsca. 

Postaraj się więc panować nad mimiką twarzy i nie stukaj nerwowo długopisem – takie zachowanie może być odbierane jako niepewność siebie. Z kolei krzyżowanie rąk jest wyrazem dystansu, tworzeniem bariery, zamykaniem się na rozmówcę. Dodatkowo, tak silne sygnały niewerbalne mocno odwracają uwagę od przekazu słownego. Staraj się więc kontrolować mowę swojego ciała, nawet pomimo faktu, że znacznie się stresujesz. 

Błędy na rozmowie rekrutacyjnej – podsumowanie

Od tego, jakie wrażenie zrobisz na potencjalnym pracodawcy podczas rozmowy rekrutacyjnej zależy Twój zawodowy sukces. I choć takim sytuacjom zazwyczaj towarzyszy masa stresu, to jesteśmy przekonani, że odpowiednie przygotowanie pozwoli Ci zapanować nad emocjami. Poświęć więc chwilę na sprawdzenie najważniejszych informacji na temat Twojego przyszłego, potencjalnego pracodawcy i odpowiedz sobie szczerze, dlaczego chcesz pracować właśnie w tym miejscu. Mamy nadzieję, że opisane przez nas największe błędy podczas rekrutacji pomogą Ci na następnej rozmowie – wystrzegaj się ich i z pokładami pozytywnej energii ruszaj na kolejną rozmowę! Trzymamy kciuki!