Rozmowa rekrutacyjna jest jednym z najważniejszych (o ile nie najważniejszym!) etapów w całym procesie poszukiwania pracy. Od jej wyniku zależy przecież, czy zostaniesz zatrudniony – dlatego na wywiadzie kwalifikacyjnym chcemy pokazać się z jak najlepszej strony. Jednak mimo najszczerszych chęci, okazuje się, że błędy popełniane na rozmowie kwalifikacyjnej wcale nie należą do rzadkości… Jak więc odpowiedzieć na grad pytań rekrutera, by go nie odstraszyć? Jak zawsze przychodzimy z pomocą i mamy kilka podpowiedzi – zapraszamy do artykułu!

Co może odstraszyć rekrutera, czyli jak NIE przygotować swojego CV

Choć artykuł mówi o tym, jak odstraszyć rekrutera, a więc ujawnia najczęstsze błędy na rozmowie o pracę, to przecież zniechęcić rekrutera można jeszcze przed samym interview! Wszak o tym, czy zostaniesz zaproszony na rozmowę rekrutacyjną wcale nie decyduje przypadek, tylko Twoje CV. Dlatego rozważania na temat „czego nie mówić na rozmowie rekrutacyjnej” warto zacząć od krótkiej wzmianki o przygotowaniu curriculum vitae.

Większość kandydatów jest przekonana, że wie, jak poprawnie napisać CV. Dopiero przedłużający się okres poszukiwania nowej pracy i milczący telefon sprawiają, że zaczynają zastanawiać się, czy ich obecny zawodowy życiorys faktycznie napisany jest odpowiednio. Po głębszej analizie często okazuje się, że CV zawiera (z pozoru błahe) błędy. 

O jakich pomyłkach mowa? Do najczęstszych błędów związanych z CV zaliczamy:

  • wysłanie CV w błędnym formacie – wysłanie życiorysu w formacie doc. to częsty błąd popełniany przez kandydatów, a (niestety) mocno uciążliwy dla rekruterów. Dokument w formacie doc. może bowiem wyświetlać się zupełnie inaczej u osoby, która korzysta z innego oprogramowania. Tym samym istnieje spora szansa, że będzie po prostu nieczytelny.
  • zbyt dużo niepotrzebnych informacji – musisz pamiętać, że CV powinno zawierać wyłącznie informacje istotne z punktu widzenia pracodawcy. Lepiej więc skupić się na swoim doświadczeniu i zawodowych sukcesach, niżeli na miejscu urodzenia, panieńskim nazwisku matki czy stanie cywilnym.
  • niepoprawność językowa – oczywiście nie każdy musi być mistrzem pióra, ale dbałość o gramatykę, i interpunkcję jest obowiązkowa – zwłaszcza w tak ważnym dokumencie, jakim jest CV.
  • brak aktualnej klauzuli – klauzula dotycząca przetwarzania danych osobowych jest obowiązkowa! Jeśli jej nie zamieścisz, pracownik działu HR nie może się z Tobą skontaktować. 

To oczywiście wyłącznie podstawowe informacje, o których musimy wiedzieć pisząc nasz zawodowy życiorys. Jeśli jednak interesuje Cię ten temat, to znacznie więcej wskazówek znajdziesz w jednym z naszych wcześniejszych artykułów.

Nieprzygotowanie do rozmowy – tego pracodawca z pewnością nie doceni!

Skoro wiesz już, jak napisać swoje CV, możemy przejść do głównego tematu. Jakie są najczęściej popełniane błędy podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Z całą pewnością możemy stwierdzić, że jednym z nich jest brak odpowiedniego przygotowania do rozmowy – to z pewnością może odstraszać rekrutera.

Niedostateczne zrozumienie misji i wizji firmy, nie zapoznanie się z wartościami organizacji oraz nie zweryfikowanie, jakie wymagania stawia pracodawca wobec danego stanowiska pracy mają kilka nieprzyjemnych konsekwencji. Po pierwsze, brak podstawowych informacji na temat firmy może zostać zinterpretowany jako brak brak zaangażowania i zainteresowania ze strony kandydata, co automatycznie spowoduje obniżenie szansy na zdobycie nowego zatrudnienia. 

Po drugie, jeśli nie zaznajomisz się z dokładnym opisem stanowiska i wymaganiami pracodawcy, nie będziesz przygotowany na pytania rekrutera. To więcej niż pewne, że specjalista ds. rekrutacji zapyta Cię o podobne doświadczenia czy wyzwania z poprzednich miejsc pracy. Już sama rozmowa kwalifikacyjna jest stresującym wydarzeniem – im lepiej przygotujesz odpowiedzi na najczęstsze pytania na rozmowie rekrutacyjnej, tym bardziej pewny siebie będziesz. 

Brak zainteresowania rozmową może nie przypaść rekruterowi do gustu!

Czego unikać na rozmowie kwalifikacyjnej? Okazywania braku zainteresowania rozmową! Oczywiście nie zawsze rekruter naprawdę nas nudzi, ale często po prostu możemy wysyłać błędne sygnały. Jakie zachowania lub postawy specjalista ds. rekrutacji może odczytać jako znużenie? Przede wszystkim zdawkowe odpowiadanie na pytania. Najczęściej popełniane błędy na rozmowie kwalifikacyjnej to udzielenie krótkich odpowiedzi w stylu TAK lub NIE. Przecież potencjalny pracodawca umawia się z Tobą na spotkanie po to, by dowiedzieć się na Twój temat jak najwięcej… Takie zachowanie może być odebrane nie tylko jako ignorancja ale również jako brak zdolności komunikacyjnych. Zdecydowana większość pytań, które usłyszysz od rekrutera ma charakter otwarty i wymaga dokładnie takiej samej odpowiedzi – pokaż, że naprawdę chcesz pracować w tej firmie i odbijaj celnie piłeczkę. Uwaga! Nie popadaj jednak ze skrajności w skrajność – gadulstwo również nie jest mile widziane. Ale do tego tematu jeszcze dziś powrócimy 🙂 

Po drugie, nie zadawanie pytań rekruterowi jest kolejnym powszechnym błędem, który wielu kandydatów popełnia podczas rozmowy rekrutacyjnej. Pominięcie zadawania pytań dotyczących firmy, stanowiska pracy czy samego procesu rekrutacyjnego może wywołać wrażenie obojętności i braku zainteresowania posadą. Pamiętaj także, że możliwość zadawania odpowiednich pytań rekruterowi to wspaniała okazja, by dowiedzieć się więcej o firmie, jej kulturze organizacyjnej, wartościach oraz oczekiwaniach wobec przyszłego pracownika. 

Najczęstsze błędy na rozmowie o pracę

Lanie wody i zbyt duża szczerość – postaraj się nie oczerniać byłych szefów i nie bądź zbyt wylewny!

Wróćmy teraz na chwilę do gadulstwa – lanie wody jest drażniące dla większości ludzi. Tak, dla rekruterów również 🙂 Postaraj się więc nie zalać specjalisty ds. rekrutacji falą niepotrzebnych informacji (zwłaszcza na tematy prywatne!), to nie doda Ci pewności siebie i nie sprawi, że ocena Twojej rozmowy będzie pozytywna. Wręcz przeciwnie, taka sytuacja może sprawić, że tym razem to Tobie uda się znudzić i odstraszyć rekrutera 😉 Bądź rzeczowy i konkretny – to przepis na sukces.

Częste błędy popełniane podczas rozmowy kwalifikacyjnej powodowane przez słowotok to także nadmierna szczerość i… negatywne wypowiadanie się na temat poprzednich miejsc pracy. Nawet jeśli nie darzyłeś wcześniejszego szefa zbyt dużą sympatią, nawet jeśli jesteś na niego zły, utrzymaj emocje na wodzy i pokaż, że podchodzisz do wszystkiego w pełni profesjonalnie.

Nieodpowiedni strój – pamiętaj, że pierwsze-dobre wrażenie można zrobić tylko raz!

Tym razem nie powiemy, czego nie mowic na rozmowie rekrutacyjnej, ale podpowiemy, czego nie ubierać na interview 🙂 Oczywiście rozumiemy, że mogłeś aplikować na kreatywne stanowisko, ale pamiętaj, że nasz strój jest naszą wizytówką. Nie pijemy do tego, że jedyny słuszny ubiór to smoking lub garsonka, ale pewne zasady warto mieć na uwadze.

Odpowiedni strój może wpłynąć na postrzeganie kandydata jako profesjonalnego, odpowiedzialnego i szanującego zasady etykiety. Pokazuje, że traktujesz spotkanie poważnie, po prostu. Nie zapominaj, że pierwsze wrażenie jest kluczowe i pomaga w budowaniu pozytywnego wizerunku. Postaraj się więc dopasować ubiór do kultury organizacyjnej firmy – jeśli organizacja jest bardziej formalna, ubiór powinien być klasyczny i elegancki. Natomiast jeśli firma ma luźny i kreatywny charakter, możesz pozwolić sobie na bardziej casualowy outfit. Dodatkowo czyste, schludne ubranie, w którym czujesz się swobodnie, może pomóc Ci poczuć się na takiej rozmowie bardziej pewnym siebie. 

Jak odstraszyć rekrutera – podsumowanie

Rozmowa rekrutacyjna to kluczowy etap w procesie poszukiwania pracy, dlatego unikanie powszechnych błędów może znacząco zwiększyć Twoje szanse na sukces. Weź więc sobie do serca nasze rady, a na pewno nie odstraszysz rekrutera. Wręcz przeciwnie! Jesteśmy pewni, że odpowiednie przygotowanie, zarówno w zakresie informacji o firmie i stanowisku, jak i w zrozumieniu swoich własnych umiejętności i doświadczenia, pozwoli Ci wykazać się pewnością siebie i profesjonalizmem. Dodatkowo formułowanie jasnych i konkretnych odpowiedzi na pytania rekrutera oraz skupienie na pozytywnych aspektach swoich doświadczeń sprawi, że w krótkim czasie po interview otrzymasz wiadomość: „chcielibyśmy zaproponować Panu współpracę” 🙂 Powodzenia!