Masa czasu poświęcona na dopracowanie CV, godziny studiowania misji i wizji firmy i w końcu jest – zaproszenie na interview do Twojego wymarzonego miejsca pracy! Zaczynasz odczuwać delikatny stres, przecież musisz wypaść idealnie. Czujesz już przyspieszone bicie serca na dźwięk pytań rekrutera: Teraz proszę opowiedzieć kilka słów o sobie, Dlaczego chcesz tu pracować, Dlaczego aplikujesz na to stanowisko, Gdzie widzisz się za 10 lat? Mimo że znasz odpowiedź na każde z nich, obawiasz się, że stres nie pozwoli Ci na pokazanie całego potencjału, który w Tobie drzemie. Nie martw się! Przychodzimy z pomocą! W tym artykule podpowiemy Ci, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, wskażemy jakie pytania padają na interview i nakierujemy Cię, jak na nie odpowiadać. Zapraszamy do lektury!

Typowe pytania na rozmowie o pracę.

Zanim zaczniesz ćwiczyć odpowiadanie na pytania przed lustrem, warto, żebyś dowiedział się, jak wygląda przygotowanie rekrutera do przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej. 

Otóż pracownicy Działu HR nie mają czasu, aby tworzyć unikatowe listy pytań dla każdego z potencjalnych pracowników. Dlatego korzystają z ułożonych wcześniej scenariuszy i uniwersalnej puli pytań dostosowanych do każdego stanowiska z osobna. 

Oczywiście poruszane zagadnienia i pytania modelowane są w toku rozmowy, tak, aby pasowały do informacji zawartych w Twoim CV. Na szczęście posiadamy sprawdzony zestaw pytań, który na 99% pojawi się na Twojej rekrutacji.  

Rekrutacja – jak odpowiadać na pytania?

Na samym początku opowiemy CI o kilku złotych zasadach, które pomogą Ci zrobić dobre wrażenie na rekruterze.

  • Po pierwsze, nie ucz się odpowiedzi na pamięć. Przygotuj się oczywiście, ale staraj się być szczery i autentyczny.
  • Po drugie, pod żadnym pozorem nie okłamuj przyszłego pracodawcy! Zbytnie podkoloryzowanie CV prędzej, czy później wyjdzie na jaw.
  • Po trzecie, odpowiadaj na pytania konkretnie, unikaj ogólnych, wymijających odpowiedzi. Najlepiej, abyś każdą wypowiedź poparł autentyczną sytuacją, która miała miejsce w Twoim życiu zawodowym.
  • Po czwarte, opowiadając o sobie, staraj się podkreślać cechy i kompetencje, które są strategiczne na stanowisku, na które aplikujesz.
  • Po piąte, bądź uśmiechnięty, życzliwy i entuzjastyczny –  pokaż, że zależy Ci na tej pracy!

Rozmowa kwalifikacyjna – pytania, odpowiedzi, przykłady.

Dlaczego aplikował Pan/i akurat do naszej firmy? Co Pan/i wie o naszej firmie?

To pytanie to 100% pewniak! Pracodawca musi sprawdzić, czy zadałeś sobie, choć minimum trudu, aby zagłębić się w historię jego firmy. Skoro twierdzisz, że zależy Ci na tym miejscu pracy, to chyba powinieneś mieć ku temu jakąś sensowną motywację, prawda? Niestety, możesz uwierzyć nam lub nie, ale nadal zdarzają się kandydaci, którzy o miejscu, do którego przyszli na wyczekiwany interview nie wiedzą dosłownie nic. Odpowiedź: „Przepraszam, ale nie miałem czasu sprawdzić, czym zajmuje się Państwa firma.” nie jest żadnym usprawiedliwieniem. Automatycznie pokazuje, że nie zależy Ci na tej pracy.

Jak więc odpowiedzieć na to pytanie? Przede wszystkim musisz wiedzieć, czym dana firma się zajmuje – to absolutna podstawa. Idealnie, jeśli na bazie własnego doświadczenia zawodowego i kompetencji, które posiadasz, będziesz umiał wskazać, co możesz wnieść do nowego miejsca pracy. Opowiedz o tym, jak Twoje umiejętności przełożą się na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Na pewno zyskasz w oczach rekrutera, jeśli będziesz potrafił wskazać misję, wizję i wartości firmy oraz kulturę organizacji, z którą się utożsamiasz. Jeśli oczywiście utożsamiasz ?

 Dlaczego aplikuje Pan/i akurat na to stanowisko?

To ważne pytanie z perspektywy potencjalnego pracodawcy. Dzięki niemu może sprawdzić Twoją motywację do podjęcia pracy oraz przekonać się, czy aplikowałeś na ogłoszenie świadomie. Oczywiście, wszyscy zdają sobie sprawę, że wynagrodzenie jest niesamowicie istotne, jednak pracownik motywowany jedynie finansami, nie jest idealnym pracownikiem. Każda firma szuka talentów i osób, dla których praca nie jest wyłącznie nieprzyjemnym obowiązkiem, a pasją. Przedsiębiorcy zależy, aby jego pracownicy rozwijali się w strukturach firmy, poszerzali swoje kompetencje i aby ta współpraca była satysfakcjonująca dla obu stron.

Jak więc powinieneś odpowiedzieć na to pytanie? Przede wszystkim przeanalizuj ofertę, na którą aplikowałeś. Sprawdź dokładnie opis stanowiska, zakres obowiązków i pożądane kompetencje. Pomyśl, jak Twoje dotychczasowe doświadczenie i wyzwania wiążą się z nowym stanowiskiem. Jeśli potencjalne miejsce pracy nie ma zbyt wiele wspólnego z tym, czym zawodowo zajmowałeś się do tej pory, ale jest zbieżne z zainteresowaniami – nie bój się o tym mówić! To duży plus dla firmy.

rozmowa kwalifikacyjna

Czytaj także: Osobowość pracownika – typy, rodzaje, cechy

Interview – kontrowersyjne pytania.

Dlaczego chce Pan/i zmienić pracę?

To pytanie często budzi kontrowersje, ale z perspektywy przyszłego pracodawcy jest bardzo ważne. Służy nie tylko sprawdzeniu, czy w obecnym miejscu pracy pojawił się jakiś konflikt, jak uważa wielu kandydatów. To pytania pozwala na zbadanie motywacji. Przecież nie każdy zmienia pracę, tylko dlatego, że w obecnej nie dogaduje się z przełożonym, albo dlatego, że chce więcej zarabiać. Wielu osobom brakuje możliwości rozwoju czy dobrze rozpisanej ścieżki kariery. Przyszły pracodawca chce poznać te powody i nie ma w tym nic złego.

Jakiej odpowiedzi powinno się udzielić na tak zadane pytanie? Jeśli masz spore zakusy na awans, a w obecnym miejscu pracy niestety na daną chwilę nie ma takiej możliwości, to śmiało możesz o tym powiedzieć. Jeśli chcesz zmienić branżę i rozwijać się w innej dziedzinie – nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby o tym wspomnieć. Pamiętaj jednak, żeby nie wypowiadać się negatywnie o obecnym miejscu pracy i przełożonych. Nawet jeśli atmosfera nie należy do najprzyjemniejszych, postaraj się zachować to dla siebie. Rekruter może źle odebrać taką wypowiedź.

Proszę powiedzieć coś o sobie.

To jedno z “ulubionych” pytań kandydatów. Wiele osób uważa je za zupełnie niepotrzebne. Rekrutowani często wygłaszają opinię, że pracownicy Działu HR zadają to pytanie wtedy, kiedy nie wiedzą, jak dalej pociągnąć rozmowę. Nie zgodzimy się z tym. To idealny sposób, aby sprawdzić, czy potrafisz zainteresować innych swoją osobą. Czy jesteś pewny siebie. Czy jesteś świadomy swoich kompetencji i wartości. Pamiętaj – umiejętność autoprezentacji to bardzo, bardzo ważna cecha.

Jak odpowiednio się zaprezentować? Przede wszystkim skup się na swoich mocnych stronach. Opowiedz o zaletach, unikalnych kompetencjach i wiedzy, którą posiadasz. Pochwal się tym, jak wykorzystywałeś je w dotychczasowych miejscach pracy. Pokaż, ile dzięki tym umiejętnościom może zyskać Twój przyszły potencjalny pracodawca. Wspomnij też o swoich zainteresowaniach, pasjach, o tym, co Cię fascynuje. Pamiętaj, żeby nie koloryzować nawet w takiej kwestii. Kłamstwo zawsze ma krótkie nogi i na pewno wyjdzie na jaw.

Jakie są Pana mocne strony?

To kolejne pytanie, które pozwala na sprawdzenie, czy jesteś świadomy swoich zalet i atutów oraz czy znasz swoją wartość. To bardzo przydatne umiejętności. Nie powinieneś bać się mówić o tym, w czym jesteś dobry.

Pamiętaj, aby odpowiadając na to pytanie, każdą ze swoich zalet, starać się poprzeć jakimś konkretnym przykładem. Możesz opowiedzieć o sytuacji w pracy, którą udało Ci się opanować, dzięki posiadaniu konkretnej zalety. Wypisz na kartce swoje atuty i sytuacje, w których Ci pomogły. Dzięki kreatywności udało Ci się wymyślić hasło reklamowe, które przekuło się na niesamowite wyniki sprzedażowe? Cudownie! Opowiedz o tym. Twoja umiejętność pracy w zespole przełożyła się na to, że zostałeś liderem teamu? Nie możesz tego pominąć. Pamiętaj o tej złotej zasadzie – cecha charakteru = przykład. Pomyśl tylko, jak głupio wyglądałoby, gdybyś powiedział, że umiesz pracować pod presją czasu, a potem ze stresu… nie potrafił wyjaśnić, dlaczego tak uważasz.

Gdzie widzi Pan/i siebie za 10 lat?

Kolejne z pytań, które możemy uznać za pewnik na rozmowie o pracę. Dlaczego rekruterzy tak często je zadają? Otóż dzięki niemu można w prosty sposób sprawdzić, czy wiążesz swoją przyszłość z jednym miejscem pracy, czy myślisz o rozwoju, czy nie podejmujesz decyzji pod wpływem chwili i emocji.

Odpowiedź na to pytanie przysparza wielu problemów kandydatom, Zupełnie niepotrzebnie! Wystarczy tylko pomyśleć przez chwilę o swoim zawodowym życiu. Skupić się na rozwoju. Wyobrazić sobie idealne stanowisko pracy. Rolę, którą wykonywałbyś każdego dnia z uśmiechem na twarzy. Stworzyć własną ścieżkę kariery – po prostu. A następnie opowiedzieć o niej rekruterowi.

Jakie są Pan/i oczekiwania finansowe?

Możesz być pewien, że to pytanie padnie na każdej rozmowie kwalifikacyjnej. Przyszły pracodawca musi upewnić się, czy proponowane przez niego wynagrodzenie, odpowiada Twoim oczekiwaniom. Pytanie to przysparza ubiegającym się o pracę wielu trudności. Obawiają się, że jeśli podadzą zbyt niską kwotę, to pracodawca pomyśli, że nie doceniają swoich umiejętności. A z kolei, gdy zbyt wysoką – istnieje sporo ryzyko, że firma zdecyduje się zatrudnić kandydata o niższych oczekiwaniach finansowych.

Co więc powiedzieć? Przede wszystkim prawdę. Bez względu na to, jak bardzo lubisz to, co robisz, za wykonana pracę należy Ci się satysfakcjonujące wynagrodzenie. Choć nie powinien być to jedyny motywator, kwestie finansowe są ważne i muszą zapewnić Ci dobry byt. Pamiętaj, że pracodawcy zazwyczaj mają określone widełki finansowe na dane stanowisko i są przygotowani na pewne ustępstwa wobec kandydatów, których chcą zatrudnić. Mówiąc stanowczo, ile chcesz zarabiać, pokazujesz też pracodawcy, że cenisz swoje umiejętności.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym podpowiedziom żadna rozmowa nie będzie teraz stanowić dla Ciebie problemu. Przygotuj się, ale nie zapominaj w tym wszystkim o autentyczności i naturalnym uśmiechu. Naszym zdaniem – masz tę pracę jak w banku! 

Czytaj także: Must Have w CV sprzedawcy