Rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko kierownika to spore wyzwanie – zarówno dla kandydata, jak i dla rekrutera. Proces rekrutacyjny na rolę menedżera zazwyczaj jest mocno rozbudowany i wieloetapowy. Często poza samymi rozmowami, rekrutacja opiera się także na testach, sesjach AC/DC czy coraz bardziej popularnych grywalizacjach.

Rekruter obok motywacji, kwalifikacji, doświadczenia i wiedzy merytorycznej sprawdza także zdolności przywódcze, umiejętność delegowania obowiązków, rozwiązywania konfliktów i inne cechy, którymi musi wyróżniać się wspierający, skuteczny lider.

Uważasz, że zarządzanie zespołem jest dla Ciebie? Chciałbyś realizować się na stanowisku kierowniczym? Niebawem czeka Cię rozmowa rekrutacyjna na stanowisko menedżera? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu – pomożemy Ci się do niej odpowiednio przygotować. 

Jak zostać kierownikiem? Proces rekrutacyjny na stanowiska menedżerskie.

Często zdarza się tak, że firmy inwestują w rozwój obecnych pracowników. Dlatego niejednokrotnie na stanowiska lidera typowane są osoby z zespołu. Takie rozwiązanie ma wiele plusów, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy.

Wewnętrzna rekrutacja wpływa na znaczne skrócenie procesu wdrożenia, ponieważ pracownik z wewnątrz zna już procedury, klientów, strukturę organizacji i zespół. Działa to także motywująco na pozostałych członków teamu. W końcu takie awanse pokazują, że rozmowy o możliwościach rozwoju wewnątrz organizacji to nie tylko mrzonki.

Dlatego, jeśli jesteś dopiero na początku swojej drogi do roli kierownika, warto na spotkaniu 1:1 czy ocenie kwartalnej, zapytać swojego bezpośredniego przełożonego, czy wewnętrzny awans jest możliwy. Pracodawca na pewno doceni szczerość i chęć zdobywania nowych kompetencji i kiedy tylko pojawi się taka oferta, zapewne zaprosi Cię do wzięcia udziału w procesie rekrutacyjnym.

Pamiętaj, że jeśli wyjdziesz z taką inicjatywą, prawdopodobnie będziesz pod baczną „obserwacją” pracodawcy. Kandydat chcący rozwijać się w roli lidera musi odznaczać się kilkoma ważnymi cechami. Sumienność, motywacja do działania, delegowanie zadań, świetna organizacja, sprawiedliwa ocena, zdolności negocjacyjne – to tylko niektóre z kompetencji, które będą oceniane. Postaraj się więc, aby cechy te łatwo można było dostrzec w Twojej codziennej pracy. Bądź zaangażowany, wychodź z inicjatywą, organizuj, proponuj, wspieraj – udowodnij, że będziesz skutecznym liderem.

Rekrutacja na stanowisko kierownika – jak przebiega?

Zarówno rekrutacja wewnętrzna, zewnętrzna, jak i mieszana rekrutacja wymaga od pracodawcy stworzenia wyczerpującego ogłoszenia rekrutacyjnego. Tak, aby wszyscy potencjalni kandydaci mogli ocenić, czy są w stanie podołać zadaniom na nowym stanowisku i czy na pewno jest to rola dla nich.

Uruchamiając proces rekrutacyjny na stanowisko kierownika, czy to w dziale marketingu, sprzedaży, sklepie, na hali produkcyjnej, pracodawca każdorazowo powinien zastanowić się, jakie etapy rekrutacyjne będą niezbędne, aby wyłonić odpowiednią osobę. Powinien także odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jest w stanie przeprowadzić cały proces wewnętrznymi zasobami, czy jednak konieczne będzie zaangażowanie zewnętrznej firmy, specjalizującej się w tego typu zadaniach.

Rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko kierownicze.  Jak się do niej przygotować?

Niepodważalnym jest fakt, że kluczem do osiągnięcia sukcesu i zdobycia przychylności rekrutera podczas rozmowy kwalifikacyjnej na kierownika jest odpowiednia autoprezentacja. Specjalista ds.HR powinien dostrzec w Tobie:

 • osobę pewną siebie, mocno stąpającą po ziemi, zdecydowaną, wymagającą, solidną, godną zaufania,
 • a także empatycznego, wspierającego, pomocnego lidera, który liczy się z potrzebami zespołu.

Aby tak było potrzebne jest odpowiednie przygotowanie się do rozmowy. Poznaj kilka sprawdzonych zasad, które pomogą Ci w zrobieniu bardzo dobrego wrażenia

Po pierwsze, na rozmowę rekrutacyjną wybierz odpowiedni strój.

Nawet jeśli wiesz, że na co dzień w biurze danej firmy panuje duża swoboda i styl smart casual, na rozmowę w tak ważnej roli ubierz się w garnitur/garsonkę. Elegancki, schludny strój podkreśli Twój profesjonalizm i poważne podejście do tematu, a dodatkowo doda nieco pewności siebie.

Po drugie, pod żadnym pozorem nie spóźnij się na spotkanie.

Kierownik musi być słowny, terminowy i dobrze zorganizowany. Zaplanuj więc trasę dojazdu tak, aby być na miejscu 10-15 minut wcześniej. Uwzględnij wszystkie możliwe utrudnienia – od warunków atmosferycznych, przez korki, po znalezienie miejsca parkingowe. Pamiętaj, że spóźnienia na rozmowę kwalifikacyjną może mieć duży wpływ na wynik całej rekrutacji. Oczywiście, jak się domyślasz, negatywny.

Po trzecie, dokładnie przeanalizuj ofertę pracy.

Przeczytaj, jakie obowiązki i wyzwania czekają na Ciebie w nowym miejscu pracy. Zastanów się, jak Twoje dotychczasowe doświadczenie będzie pomocne. Pokaż rekruterowi, że masz odpowiednie kompetencje do sprawowania tej roli. Przygotuj się odpowiednio – opowiedz o trudnych sytuacjach we wcześniejszych miejscach pracy, z którymi poradziłeś sobie dzięki cechom, jakich wymaga nowy pracodawca.

Po czwarte, sprawdź najważniejsze informacje o firmie.

Przyjście na rozmowę bez wiedzy, jak odpowiedzieć na pytanie: Czym zajmuję się nasza firma? jest równoznaczne z zakończeniem udziału w procesie. To kwestie, które po prostu musisz wiedzieć, dlatego zdobądź jak najwięcej informacji o organizacji, do której aplikujesz. Sprawdź stronę internetową firmy, jej oficjalne konto na LinkedIn, fanpage na Facebooku, poznaj jej wartości, misję i wizję oraz kulturę organizacyjną. To na pewno zrobi dobre wrażenie na Twoich rozmówcach.

Czytaj także: Dobre cechy charakteru i osobowości – jakie mają znaczenie dla pracodawcy?

Rozmowa kwalifikacyjna na kierownika – pytania i odpowiedzi

W trakcie całego procesu rekrutacyjnego na stanowisko kierownicze rekruter będzie oceniał kluczowe w tej roli kompetencje, m.in.:  

 • umiejętność podejmowania decyzji – czy nie boisz się podejmować decyzji pod presją czasu, w stresowych sytuacjach oraz czy jesteś w stanie wziąć za nie odpowiedzialność.
 • sprawna komunikacja z zespołem – czy jesteś w stanie zaangażować pracowników do burzy mózgów, dzielenia się pomysłami, a także wyrażania swoich opinii, próśb, oczekiwań czy obaw.
 • skuteczne delegowanie zadań – czy potrafisz odpowiednio delegować obowiązki, biorąc pod uwagę mocne strony i obszary do rozwoju danego członka zespołu.
 • wspierające motywowanie zespołu – rekruter sprawdzi, czy jesteś w stanie odpowiednio zmobilizować zespół do osiągania wyznaczonych celów oraz w jaki sposób to robisz.

Aby sprawdzić, czy posiadasz wyżej wymienione cechy, rekruter będzie zadawał Ci odpowiednie pytania, poprosi o wzięcie udziału w scence rekrutacyjnej lub zorganizuje sesję AC/DC. Zależy nam na tym, żebyś jak najmniej się stresował i w pełni pokazał swój potencjał, dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie serię pytań, które prawdopodobnie pojawią się podczas Twojej rozmowy kwalifikacyjnej na kierownika. W oparciu o swój życiorys i dotychczasowe doświadczenie zawodowe przygotuj na nie odpowiedzi, a kolejna rozmowa na pewno zakończy się sukcesem.

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – kierownik, lider, menedżer

Jak poradziłby/poradziłaby Pan/i sobie z konfliktem w zespole?

Spory i konflikty są po prostu nieuniknione. To naturalna część pracy w grupie. Skuteczny lider musi wiedzieć, jak sobie z nim poradzić, dlatego fakt, że takie pytanie padnie w procesie rekrutacyjnym jest więcej, niż pewny. Jak zatem na nie odpowiedzieć?

Staraj się udowodnić, że posiadasz zdolności mediacyjne. Oczywiście podkreśl, że każdorazowo:

 • będziesz obiektywny,
 • będziesz starał się znaleźć podłoże konfliktu,
 • do sporu podejdziesz bez głębokich emocji,
 • stawiając się niejako w roli neutralnego mediatora, skłonisz skonfliktowane strony do wypracowania satysfakcjonującego rozwiązania.

Efektywność pracowników często spada. Jak w takich sytuacjach motywuje Pan/Pani swoich podwładnych do pracy?

Odpowiednia praca z zespołem i motywowanie podwładnych do wykonywania swoich obowiązków z należytym zaangażowaniem to jedna z ważniejszych części pracy menedżera. Aby pokazać rekruterowi, że znasz się na rzeczy wymień konkretne techniki, które stosujesz na co dzień w pracy, m.in.:

 • stawianie ambitnych, ale realnych celów,
 • wyznaczenie wspólnego celu,
 • pochwały za dobrze wykonaną pracę,
 • dzielenie się własnym doświadczeniem,
 • cykliczne spotkania 1:1,
 • formułowanie rzeczowych, zrozumiałych komunikatów i wyjaśnianie wszelkich wątpliwości,
 • utrzymywanie dobrych relacji z zespołem,
 • wspólne celebrowanie sukcesów itp.
 • Staraj się też każdą technikę poprzeć konkretnym przykładem, tak aby udowodnić, że faktycznie teorię stosujesz w praktyce.

Proszę o podanie sytuacji, w której musiał/a Pan/i wyjść z własną inicjatywą.

To nie musi być ogromny, międzynarodowy projekt czy sprawa najwyższej wagi. Ważne, żebyś przywołał konkretną sytuację, która miała miejsce w Twoim dotychczasowym życiu zawodowym i pokazał, jakie korzyści odniosła firma, dzięki Twojemu działaniu. Być może któryś z członków zespołu chciał złożyć wypowiedzenie, a dzięki Twojej szczerej i motywacyjnej przemowie postanowił zostać w organizacji? Może Twój zespół borykał się z konkretnym problemem i udało Ci się tak go poprowadzić, żeby pracownicy sami znaleźli rozwiązanie, co dodatkowo umocniło relacje między nimi? To idealne przykłady, nie bój się ich przytoczyć.

Co zrobi Pan/Pani w sytuacji, gdy pracownik zwróci się z prośbą o awans lub podwyżkę?

W odpowiedzi na to pytanie warto poruszyć kilka kwestii. Przede wszystkim zaznacz, że wiele zależy od sytuacji zawodowej danego pracownika. Jeśli jego postawa, wiedza i wyniki kwalifikują się do takiego działania, to sprawę należy rozważyć. Podkreśl, że rolą kierownika nie jest uleganie na wszystkie prośby podwładnych, jednak jeśli są ku temu przesłanki, a organizacja zapewnia taką możliwość – warto rozważyć awans, premię lub podwyżkę. Zmotywowany pracownik to najlepszy pracownik, dlatego warto być otwartym również na takie kwestie.  

Jak wyobraża sobie Pan/Pani swoje pierwsze spotkanie z nowym zespołem?

Zaznacz, że oczywiście chciałbyś zrobić dobre wrażenie, jednocześnie zachowując przy tym wszystkim naturalność i pełnię profesjonalizmu. Podkreśl, że zależy Ci na dobrych relacjach z zespołem, nie chciałbyś ich zestresować. Czas na Twoją wizję poprowadzenia teamu, wyznaczenie celów i obszarów do pracy będzie na kolejnych spotkaniach. Na tym pierwszym chciałbyś lepiej poznać ludzi i zdobyć ich zaufanie.

W jaki sposób monitoruje Pan/Pani realizację celów w zespole?

Tak naprawdę odpowiedź na to pytanie jest prosta – opowiedz, jak sprawdzasz efekty pracy podwładnych. Powiesz, jakie narzędzia wykorzystujesz do monitorowania postępów prac nad projektem. Prowadzisz tabelki w Excelu? Organizujesz cotygodniowe spotkania 1:1? Wspólnie z pracownikiem rozrysowujesz postępy na tablicy? Opowiedz, krok po kroku, jak wygląda miesiąc pracy w Twoim zespole – po prostu. Oczywiście dodając przy tym, że w momencie, gdy Twoi pracownicy nie realizują celów zgodnie z oczekiwaniami, starasz się ich naprowadzić na właściwe rozwiązanie.

Proszę opowiedzieć, w jaki sposób udziela Pan/i pracownikowi negatywnego feedbacku.

Niestety, w pracy kierownika takie sytuacje mają miejsce. Rekruter chce sprawdzić Twoje umiejętności interpersonalne i to, jak radzisz sobie w mniej przyjemnych obowiązkach lidera. Udowodnij więc, że potrafisz być stanowczy, ale w dyplomatyczny sposób. Podkreśl, że dając negatywną informację zwrotną zawsze jesteś obiektywny i konkretny, ale i uprzejmy. Powiedz, że nawet w tych ciężkich rozmowach warto podkreślić także i dobre cechy pracownika i zawsze ocenić go z szerszej perspektywy.  

Czytaj także: Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej.

Rozmowy kwalifikacyjnej na kierownika – postaraj się o czas, w którym i Ty będziesz mógł zadać pytania.

Skoro odpowiedziałeś już na wszystkie pytania rozmówcy i odegrałeś wszystkie scenki rekrutacyjne przyszedł czas, abyś to Ty wypytał przyszłego potencjalnego pracodawcę o istotne kwestie. Odpowiednio zadane pytania na pewno zaimponują rekruterowi. Pokażesz, że jesteś świadomym pracownikiem, a praca związana z zarządzaniem ludźmi nie jest Ci obca!

Jakie pytania warto zadać rekruterowi?

 • Ile osób pracuje w zespole, którym miałbyś zarządzać?
 • Czy firmie odgórnie ustala KPI dla poszczególnych pracowników?
 • Jaki model zarządzania projektami stosuje organizacja?
 • Jakie są długofalowe cele firmy?
 • Jaka jest strategia rozwoju przedsiębiorstwa?
 • Jakich narzędzi zapewnia pracodawca, aby wspomóc organizację pracy?
 • W jaki sposób firma mierzy efekty pracy?
 • Jakie możliwości rozwoju oferuje organizacja – zarówno dla pracowników, jak i liderów?

Mamy nadzieję, że nasze podpowiedzi pozwolą Ci na lepsze przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej na kierownika. Przeanalizuj wymienione przez nas pytania, ułóż w głowie odpowiedzi, zadbaj o pozytywne nastawienie i szczery uśmiech. Trzymamy kciuki, powodzenia!