Dobry szef, dobry manager, dobry kierownik – takie sformułowania często padają czy to w ogłoszeniach o pracę, czy z ust rekruterów prowadzących rozmowy kwalifikacyjne. Każdy z nas chciałby mieć dobrego przełożonego, ale… czym w zasadzie charakteryzuje się dobry szef? Jakie cechy i kompetencje musi mieć osoba, która będzie w stanie poprowadzić całą firmę? Pogodzić interesy przedsiębiorstwa z potrzebami pracowników? Zyskać uznanie i sympatię całej kadry? Sprawdziliśmy, co na ten temat uważają pracownicy i jakie cechy według nich są wyznacznikiem idealnego szefa – zapraszamy do artykułu!

Dobry szef – dlaczego to tak istotne?

Pozyskanie zaangażowanego, lojalnego pracownika nie jest łatwym zadaniem. Dlatego firmy i korporacje prześcigają się w tworzeniu coraz to bardziej zachęcających ofert pracy – atrakcyjne wynagrodzenie podstawowe, wysokie premie i praktyczne benefity pozapłacowe to już standard. Dodatkowo przedsiębiorstwa dbają o employer branding i budowanie pozytywnego wizerunku marki. Jednak, czy to wystarczy, by utrzymać w organizacji najlepszych pracowników?

Niekoniecznie – równie istotna jest osoba przełożonego. A bycie dobrym szefem, wbrew pozorom, wcale nie jest łatwe. Wzorowy przełożony musi przecież zadbać o wiele aspektów związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa. Jest odpowiedzialny za całość organizacji – od wyników finansowych, przez strategię sprzedaży, na dbaniu o zespół kończąc. Jakie cechy pomogą nie tylko sprawnie zorganizować pracę zespołu, lecz wpłyną także na produktywność, motywację i efektywność pracowników, a jednocześnie zapewnią prawidłowe funkcjonowanie firmy? Jest ich kilka – wymienimy wszystkie najważniejsze.

Idealny szef – umiejętności twarde

Przede wszystkim warto zacząć od tego, że dobry szef powinien być autorytetem. A co jest potrzebne do zbudowania autorytetu? Odpowiednia wiedza i kompetencje.

Wysokie kompetencje pracodawcy są jedną z najważniejszych i najbardziej docenianych zalet dobrego szefa. Wiedza i doświadczenie w danej dziedzinie czy branży niosą bowiem za sobą wiele korzyści, m.in.:

 •     pozwalają sprawnie kierować zespołem, 
 •     zapewniają możliwość odpowiedniego delegowania zadań,
 •     pomagają podejmować dobre decyzje,
 •     umożliwiają zweryfikowanie jakości pracy podwładnych,
 •     pozwalają w sposób profesjonalny i rzetelny ocenić rezultaty i wyniki pracy zespołu,
 •     wzbudzają zaufanie i szacunek wśród pracowników.

Idealny szef umiejętności miękkie

Coraz częściej mówi się o tym, że umiejętności miękkie są przyszłością. Dlatego prowadząc procesy rekrutacyjne ogromną uwagę przykładamy do sprawdzenia, jakie kompetencje miękkie powinien mieć pracownik na danym stanowisku. Czy inaczej jest w przypadku szefa? Oczywiście, że nie!

Istnieje kilka kompetencji miękkich, które powinien pielęgnować każdy przełożony. Do najważniejszych zaliczamy:

 • Charyzma – charyzmatyczni ludzie potrafią poruszyć tłumy, prawda? Dlatego ciężko wyobrazić sobie szefa czy kierownika, który nie będzie charyzmatyczny. Dzięki temu będzie w stanie zarazić swoją ideą wszystkich pracowników, jednocześnie motywując ich do działania. Co istotne, wiele badań pokazuje, że osoby charyzmatyczne cieszą się dużym zaufaniem w społeczeństwie. 
 • Empatia – choć bywają oczywiście sytuacje, w których szef musi kierować się wyłącznie zimną kalkulacją, to nie da się zaprzeczyć, że w kontaktach z pracownikami empatia odgrywa kluczową rolę. Przesadne nie będzie stwierdzenie, że jest ona fundamentem dla wszystkich kompetencji istotnych w pracy. Warto przy tym pamiętać, czym jest empatia – otóż to zachowanie, które objawia się poprzez dokładne wysłuchanie drugiej osoby i postawienie się w jej sytuacji. Empatią nie jest puszczanie pracownikom wszystkiego płazem, ale umiejętność zrozumienia i nieoceniania ich stanu czy sytuacji, w której się znaleźli. 
 • Asertywność – od razu spieszymy z wyjaśnieniem, że asertywność nie wyklucza bycia empatycznym. Asertywność nie jest bowiem ignorowaniem emocji czy potrzeb pracowników, a zdolnością do realizacji ustalonych celów, nawet mimo nacisków otoczenia. Dobry szef będzie więc w stanie skonfrontować potrzeby, żądania czy interesy kilku osób i znaleźć satysfakcjonujący kompromis. 
 • Samodyscyplinadobry szef musi pracować nad własnym „leniem” 🙂 To normalne, że zdarzają się dni, kiedy motywacja czy chęci do działania są bliskie zeru, jednak nawet w takich sytuacjach, szef musi zrealizować wszystko, co sobie zaplanował. To nie tylko wyznacznik sukcesu, ale również autorytetu w zespole – w końcu, jeśli sam szef nie doprowadza zadań do końca, to czemu pracownicy mieliby to robić? 
 • Sumienność – każdy pracodawca wymaga, by pracownicy wykonywali swoje obowiązki z należytą sumiennością i dokładnością. Nie można jednak zapominać, że to kolejna cecha, której przykład powinien iść z góry – dobry szef musi być skrupulatny i rzetelny.  
 • Koncentracja na celu – szef nie może zapominać o zrealizowaniu głównych założeń przedsiębiorstwa. Wyznaczanie celów, a następnie skrupulatne dążenie do ich realizacji, to bardzo ważne umiejętności. W końcu brak dowiezienia najważniejszych dla firmy targetów nie przyniesie organizacji oczekiwanego sukcesu. 
 • Umiejętności negocjacyjne i mediacyjne – negocjacje i mediacje to chleb powszedni każdego szefa. Zarówno podczas kontaktów z zewnętrznymi kontrahentami czy inwestorami, jak i w codziennej pracy z zespołem. Dobry przywódca będzie w stanie nie tylko gasić konflikty powstałe wśród pracowników, ale również wyciągnie z nich wnioski. Szef powinien wysłuchać obu stron, a następnie stanąć w roli bezstronnego mediatora i wypracować satysfakcjonujący dla wszystkich kompromis. 
 • Etyczne i sprawiedliwe zachowanie – pogodzenie roli empatycznego lidera z dążącym do realizacji celów firmy szefem nie jest prostym zadaniem, ale to istota bycia dobrym przełożonym. Poszanowanie prywatności, przekonań i poglądów swoich pracowników na pewno będzie pomocne. Dodatkowo, w dobrze prosperującej firmie nie ma miejsca na faworyzowanie poszczególnych osób – cały zespół powinien być traktowany sprawiedliwie i oceniany według jasnych kryteriów. 
 • Opanowanie – często ciężko jest odciąć się od emocji, ale w biznesie kierowanie się głównie emocjami nie jest dobrym rozwiązaniem. Godząc interesy pracowników i firmy, dobry szef powinien kierować się przede wszystkim logiką. 

Idealny szef umiejętności miękkie

Czego nie powinien robić dobry przywódca?

Jak widzisz, dobry lider musi wyróżniać się kilkoma, ważnymi cechami. Dzięki temu zbuduje autorytet i zdobędzie zaufanie swoich pracowników. Warto również wspomnieć o kilku zachowaniach i sytuacjach, do których idealny przełożony nigdy nie powinien dopuścić. 

O czym mowa? Otóż dobry szef przede wszystkim buduje zespół, dba o swoich ludzi, umie z nimi współpracować, wsłuchuje się w ich potrzeby i oczekiwania, budząc szacunek, a nie grozę. Zarządzanie oparte na zastraszaniu pracowników w dłuższej perspektywie nigdy nie przyniesie dobrych rezultatów. Jesteśmy przekonani, że pracownicy przy pierwszej, możliwej okazji, podejmą decyzję o rozwijaniu się poza organizacją. Wykonywanie zawodowych obowiązków w ciągłym stresie i obawie przed utratą pracy nie wpływa bowiem pozytywnie ani na lojalność, ani na zaangażowanie i motywację.

Dodatkowo dobry szef nigdy nie faworyzuje poszczególnych pracowników. To bardzo niesprawiedliwe zachowanie, które może prowadzić do powstawania w zespole konfliktów. Co więcej, „pupilki przełożonego” często są odsuwani przez pozostałą część teamu, co w konsekwencji zaowocuje brakiem współpracy i odbije się na wynikach całej firmy.

Jak stać się dobrym szefem?

Bycie dobrym szefem nie jest łatwe i ciężko jest jednoznacznie wskazać, co zrobić, by stać się idealnym przełożonym. Jedno jednak jest pewne – choć niektórzy rodzą się z „cechami lidera”, to dobra wiadomość jest taka, że nad umiejętnościami miękkimi można sukcesywnie pracować! Należy więc zacząć od zrobienia małego rachunku sumienia oraz zidentyfikowania swoich mocnych i słabych stron. A następnie warto sprawdzić dedykowane warsztaty i szkolenia dla managerów, które z pewnością pozwolą na rozwój najważniejszych umiejętności i kompetencji. Powodzenia!