Odpowiednia kadra to gwarantowany sukces każdej organizacji. Dlatego dobrze przeprowadzona rozmowa rekrutacyjna ma ogromne znaczenie. Pozwoli bowiem na wybranie kandydata o kompetencjach idealnie wpisujących się w potrzeby danego stanowiska. Odpowiednie pytania pomogą także w zbadaniu motywacji potencjalnego pracownika oraz w sprawdzeniu, czy chce związać się z firmą długoterminowo.

Stoisz przed przeprowadzeniem procesu rekrutacyjnego po raz pierwszy? Prowadzisz własną firmę? A może po prostu chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o idealnym procesie poszukiwania pracownika? Świetnie się składa! Ponieważ przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, z którego dowiesz się, jak prowadzić rozmowy kwalifikacyjne, aby zakończyły się sukcesem 😉

Jak przeprowadzić rozmowę rekrutacyjną?

Dlaczego odpowiednie przygotowanie się do rozmowy rekrutacyjnej jest istotne również z poziomu rekrutera? Ponieważ spotkanie kwalifikacyjne to nie tylko czas testowania potencjalnego pracownika, ale również pracodawcy. 

Warto uświadomić sobie jedną, bardzo ważną kwestię – czasy, w których kandydaci z niecierpliwością oczekiwali zaproszenia na rozmowę mamy już za sobą. Jeśli marzy Ci się zaangażowana, wykwalifikowana kadra to musisz zaangażować się odpowiednio w proces budowania zespołu. Musisz zdobyć uwagę najlepszych kandydatów – po prostu.

Pierwszym i niezbędnym krokiem, aby osiągnąć ten cel, jest odpowiednie przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej. Oczywiście każde spotkanie rekrutacyjne jest nieco inne. Rozmowy różnią się między sobą w zależności od stanowiska, stopnia odpowiedzialności, wymaganych kwalifikacji oraz branży, w jakiej działa firma. Jednak niezależnie od wspomnianych czynników, aby można było mówić o profesjonalnie poprowadzonym procesie rekrutacyjnym, pracodawca musi spełnić kilka warunków. Chętnie opowiemy o szczegółach.

Jak przeprowadzić rekrutację? Przygotuj się przed spotkaniem!

Przygotuj się PRZED SPOTKANIEM – to słowo klucz. Jeśli liczysz na to, że całą rozmowę uda Ci się przeprowadzić spontanicznie, to jesteś w ogromnym błędzie.

Przygotowaliśmy dla Ciebie listę najważniejszych rzeczy, na których po prostu musisz się skupić, przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej z kandydatem. Dzięki temu zyskasz pewność, że spotkanie przebiegnie w profesjonalnej i miłej atmosferze, a zainteresowany wyjdzie z firmy z myślą, że to jego wymarzone miejsce pracy. 

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej z kandydatem?

Przede wszystkim zadbaj o komfortową przestrzeń na spotkanie – zarezerwuj salkę lub inne ustronne miejsce, które pozwoli Wam na swobodne prowadzenie rozmowy. Pamiętaj, że kwestie, które będzie poruszać podczas spotkania rekrutacyjnego są poufne. Kandydat ma pełne prawo wymagać, aby nikt postronny nie słyszał, jakie są jego oczekiwania finansowe lub gdzie obecnie pracuje. Zbuduj atmosferę wzbudzającą zaufanie!

Pamiętaj o tym, żeby potwierdzić termin spotkania rekrutacyjnego. Zarówno z kandydatem, jak i z osobami z firmy, które będą w nim uczestniczyć. Wykonaj telefon lub wyślij wiadomość dzień przed planowaną rozmową. Jeśli kandydat ma być na Wasze spotkanie odpowiednio przygotowany (np. ma do wykonania test wiedzy czy konkretne ćwiczenie) możesz przy okazji przypomnieć mu o tym fakcie.

Jeśli na spotkanie idziesz bez managera liniowego, to przygotuj się odpowiednio na ewentualne pytania, które mogą paść ze strony kandydata, np.:

 • ile osób liczy zespół, w którym miałby pracować,
 • na jakich dokładnie zadaniach będzie skupiał się w codziennej pracy,
 • jakie narzędzia do pracy zapewnia mu firma,
 • jaką firma oferuje umowę,
 • czy pracodawca przewiduje benefity pozapłacowe oraz system premiowy,
 • jak wygląda ścieżka awansu na stanowisku, na które aplikuje,
 • jak długo będzie trwał proces rekrutacyjny i kiedy może spodziewać się informacji zwrotnej.

Aby dobrze odpowiedzieć na pytania kandydata, miej ze sobą dokładny opis stanowiska, którego dotyczy postępowanie rekrutacyjne.

Warto również mieć przy sobie CV kandydata – czy to wydrukowane, czy w formie elektronicznej. Zapoznaj się z dokumentami aplikacyjnymi odpowiednio wcześniej. Nic nie zrobi większej rysy na wizerunku rekrutera (a tym samym całej firmy!), jak brak znajomości CV zainteresowanego.

Nie bój się też wypunktować czy podkreślić najważniejszych informacji z życiorysu rozmówcy, o które będziesz chciał zapytać. Wtedy będziesz mieć pewność, że nic nie umknie Twojej uwadze. Jeżeli w CV odnajdziesz nazwy czy skróty (które mogą być związane z programami i systemami), których nie znasz – nie wstydź się i poproś o doprecyzowanie. Oczywiście zaznacz, że próbowałeś rozszyfrować je samodzielnie, ale mimo wszystko chciałbyś dowiedzieć się o tym nieco więcej!  Pokaż, że zależy Ci na kandydacie, że interesuje Cię jego doświadczenie, że jesteś przygotowany do tej rozmowy.

Poza wypunktowaniem najważniejszych kwestii z życiorysu warto przygotować sobie również gotowe pytania do kandydata. Pytania powinny być zgodne:

 • z doświadczeniem, które zdobył,
 • ze stanowiskiem, na jakie aplikuje,
 • z branżą, w której działa Twoja organizacja,
 • z zainteresowaniami i hobby kandydata,
 • z kompetencjami miękkimi, które uważasz za niezbędne w roli, której dotyczy rozmowa.  

Listę gotowych, przykładowych pytań znajdziesz w późniejszej części tego artykułu.

jak prowadzić rozmowę o pracę

Czytaj także: Osobowość pracownika – typy, rodzaje, cechy

Jak prowadzić rozmowę o pracę? Pytania do kandydata.

Skoro znasz już na wskroś CV kandydata, zapoznałeś się dokładnie ze stanowiskiem, którego dotyczy rekrutacja i zarezerwowałeś odpowiednie miejsce na to spotkanie, to możemy iść o krok dalej! Czas przygotować wyczerpującą listę pytań do kandydata.

Moment, w którym rozpoczynasz wywiad z kandydatem to najważniejszy, kluczowy moment rozmowy. Warto, żebyś na wstępie poprosił rozmówcę o krótkie podsumowanie dotychczasowej kariery zawodowej. Będziesz wtedy w stanie ocenić, jakie z doświadczeń są z jego perspektywy najważniejsze, które z zadań sprawiały mu największą satysfakcję. Pamiętaj także, aby starać się formułować pytania otwarte. Takie, które wymagają zaangażowania i kreatywności ze strony kandydata.  

Jeśli chcesz dodać kandydatowi pewności siebie i sprawić, żeby poczuł się dobrze, warto, żebyś na początku rozmowy docenił jego dotychczasowe osiągnięcia. Wyraź uznanie dla jego fachowej wiedzy i specjalistycznych umiejętności. Dzięki temu kandydat się rozluźni, poczuje nieco pewniej i swobodniej, a i sama rozmowa już od samego początku będzie nacechowana pozytywnie.

Jak dobrze przeprowadzić rozmowę rekrutacyjną – pytania.

Oczywiście wszystkie rozmowy kwalifikacyjne różnią się między sobą, bo wszyscy kandydaci są różni! Dlatego każdorazowo pytania trzeba delikatnie modyfikować uwzględniając indywidualne cechy Twojego rozmówcy.  

Stworzyliśmy listę uniwersalnych pytań rekrutacyjnych, z której z powodzeniem możesz korzystać. Pamiętaj, że zadając wielu rozmówcom te same (lub bardzo zbliżone pytania) będzie Ci o wiele prościej porównać ich kandydatury.

Jakie pytania warto zadać na profesjonalnej rozmowie rekrutacyjnej?

 1.       Czego dowiedział się Pan/i o naszej firmie?

To pytanie pozwoli Ci sprawdzić, czy kandydat przyłożył się do research’u i sprawdził, czym dokładnie zajmuje się Twoja organizacja. Jeśli nie będzie w stanie zbyt wiele powiedzieć o firmie, możesz być więcej niż pewien, że trafił na rekrutację ot tak, bo szuka pracy – po prostu. Na pewno nie był to świadomy wybór.

 1.       Dlaczego chce Pan/i zmienić pracę?

Dzięki odpowiedzi na tak zadane pytanie dowiesz się, czy kandydat naprawdę jest zainteresowany wakatem w Twojej organizacji, czy po prostu chce zmienić miejsce pracy, bo np. wszedł w konflikt z przełożonym, nie odpowiada mu atmosfera, nie przekonuje go obecny zakres obowiązków.

 1.       Dlaczego nasza oferta spotkała się z Pana/i zainteresowaniem?

Kolejny moment, aby sprawdzić, czy kandydat aplikował na ogłoszenie świadomie. Jeśli Twój rozmówca naprawdę jest zainteresowany miejscem pracy w Twojej firmie, będzie w stanie z marszu opowiedzieć o zadaniach, które go przekonały, a być może nawiąże również do wartości, jakimi kieruje się przedsiębiorstwo.

 1.       Jaki są Pana/i plany zawodowe?

W ten sposób dowiesz się, czy Twój rozmówca chce związać się z firmą na dłużej oraz czy ma ułożoną ścieżkę rozwoju zawodowego. Kandydaci o sprecyzowanych celach, zazwyczaj  chcą doskonalić konkretne umiejętności i są otwarci na stały rozwój. Programy rozwojowe, kursy, szkolenia czy dofinansowania stanowią dla nich istotny czynnik motywacyjny.

 1.       Proszę opowiedzieć o swoich wadach i zaletach.

To pytanie pozwoli Ci zweryfikować umiejętności auto prezentacyjne rozmówcy oraz sprawdzić jego samoświadomość. Dowiesz się, czy kandydat potrafi wyznaczyć swoje mocne strony i obszary, które wymagają pracy.

Jak dobrze przeprowadzić rozmowę rekrutacyjną – złote zasady.

Pamiętaj, żeby w pogoni za perfekcjonizmem nie zapomnieć o jednej, równie ważnej kwestii – sympatycznej, przyjaznej atmosferze. Przywitaj swojego kandydata w pełni profesjonalnie, ale z uśmiechem na ustach. Podziękuj za zainteresowanie Twoją ofertą pracy. Bądź uprzejmy, zaproponuj szklankę wody, kawę, coś do picia. Wprowadź niewinny small talk – zapytaj o drogę, o pogodę, o nastrój.

Nie zapomnij też krótko przedstawić swojej osoby i opowiedzieć, czym zajmujesz się w organizacji. Poświęć kilka chwil na dokładne przedstawienie wartości, jakimi firma kieruje się na co dzień w pracy, omów sylwetkę idealnego kandydata na stanowisko, którego dotyczy rekrutacja. Warto również wyjaśnić, jakie obowiązki będą należały do nowozatrudnionej osoby i jakie czekają na niego wyzwania, możliwości rozwoju, benefity.

Pamiętaj, że rozmowa kwalifikacyjna jest prowadzona dla obu stron! Kandydat też ma prawo mieć wątpliwości i pytania. Oddaj mu część czasu na spotkaniu i pod koniec rozmowy spytaj, czy chciałby coś doprecyzować.

Następnie poinformuj rozmówcę o kolejnych etapach procesu rekrutacyjnego. Powiedz, kiedy może spodziewać się feedbacku oraz informacji, czy zakwalifikował się do następnego etapu. I równie ważne – dotrzymaj danego słowa i terminów! Nic tak nie demotywuje kandydatów, jak brak informacji zwrotnej po rozmowie kwalifikacyjnej.

Czytaj także: Narzędzia rekrutacyjne i trudności w pozyskaniu naprawdę dobrych kandydatów