Świat się zmienia … trudno dzisiaj walczyć o karierę, marzenia, dobrą relację i komunikację – bez  umiejętności, którą nazywamy pewnością siebie. Na szczęście można nad nią pracować ….i dzięki niej również zwiększyć własne poczucie wartości, poszerzyć kontakty i rozwijać to co dla nas ważne …

 

Załóżmy, że wybierasz się właśnie na rozmowę o pracę, na której bardzo Ci zależy.

Twoje CV jest dopracowane do perfekcji, oczekiwania pracodawcy są bardzo zbieżne z kwalifikacjami, doświadczeniem i umiejętnościami. Więc dlaczego jesteś zdenerwowany?

Czego się obawiasz? Może brakuje Ci po prostu wiary, że dobrze wypadniesz na rozmowie kwalifikacyjnej, że naprawdę powiesz to co pracodawca chce usłyszeć? Jeśli znasz siebie i wiesz, że brakuje Ci pewności siebie i pomimo ciągłego podnoszenia kwalifikacji  nie czujesz, że jesteś wart dobrych pieniędzy, wyższego stanowiska lub odpowiedzialności to nie trać czasu i popracuj nad sobą najlepiej od dziś 🙂

Kilka podstawowych zasad, które pewnie wiele osób zna , ale czy potrafi się do nich stosować?

TWOJA POSTAWA CIAŁA

Twój mózg musi mieć sygnał, że naokoło jest bezpiecznie a sam w to uwierzy !!!

  • Trzymaj się prosto
  • Nie spuszczaj głowy w dół jak rozmawiasz lub po prostu idziesz
  • Uważaj na ręce – nie wyłamuj sobie palców, nie chowaj ich za siebie, wyjmij je z kieszeni

KONTAKT WZROKOWY

Buduje w innych ludziach szacunek do Ciebie, szybciej zdobywasz autorytet jeśli:

  • Nie uciekasz wzrokiem przy powitaniu i podczas rozmowy (jak mówisz i słuchasz)
  • Patrzysz z zainteresowaniem gdy ktoś mówi do Ciebie

UŚMIECH

Niewymuszony uśmiech to najpotężniejsza broń do walki z własnym brakiem pewności siebie. Uśmiech rodzi uśmiech – zobaczysz jak wiele osób zechce go odwzajemnić

OTWARTOŚĆ W KOMUNIKACJI

Bądź otwarty na słuchanie i kontakt w podtrzymywaniu rozmowy , stosuj parafrazy i podsumowania, spowodujesz, że rozmówca poczuje się bardzo dobrze w Twoim towarzystwie. Pracuj również nad płynnością swoich wypowiedzi i nigdy nie zakrywaj dłonią ust  w chwili gdy mówisz. Poniżej kilka ćwiczeń. Wykorzystaj te, które Ci się podobają i koniecznie zrób te, które wydają Ci się niemożliwe, śmieszne, straszne!!!  Dobrej zabawy w treningu pewności siebie.

1. Pewność siebie a jakość wysławiania się 🙂

O Twojej pewności siebie bardziej niż słowa może  świadczyć to, co można wyczytać między wierszami. Jeżeli w trakcie swoich wypowiedzi co chwila wtrącasz „yyy” lub powtarzasz nadmiernie jakieś słowo “ bo wiesz”, “ prawda”, “tak jakby” i inne –  to znak, że warto popracować nad swoim stylem mówienia. Płynne, mówione bez zająknięcia i bez żadnych wstawek zdania dają do zrozumienia Twojemu rozmówcy, że doskonale wiesz o czym mówisz. To automatycznie wzmaga w Tobie poczucie pewności siebie i pozwala czuć się bardziej komfortowo podczas konwersacji.

Pamiętaj też, żeby nigdy nie zasłaniać ust podczas mówienia. Inni mogą wtedy odnieść wrażenie, że nie jesteś szczery. Takie poczucie z pewnością nie pomoże Ci poczuć się pewniej.

Ćwiczenie: Poproś znajomego, z którym spędzasz dużo czasu, żeby powiedział Ci jakie wstawki i przerywniki najczęściej wkradają Ci się w mowę. Przyjmij to na chłodno i nie denerwuj się na przyjaciela, który szczerze powie Ci, że w co drugim zdaniu używasz „yyy”. Świadomość błędu pozwoli Ci nad nim pracować i bardzo szybko dokonać poprawy. Trenuj rozmowę i kontroluj swój język. Możesz poprosić dobrego znajomego, żeby zwracał Ci uwagę jeżeli w dyskusji z nim zaśmiecasz swój język. Pamiętaj – gdy często używasz „yyy” lub innego denerwującego przerywnika – tym samym wprost krzyczysz do innych: „Jestem taki zestresowany i niepewny!”. Warto z tym walczyć.

2. Uśmiechnięci ludzie postrzegani lepiej niż smutasy

Najpotężniejsza broń w kontaktach międzyludzkich. Naturalny, niewymuszony uśmiech rozbija wszelkie lody i niesamowicie dodaje pewności siebie. Uśmiechaj się często, a szybko zobaczysz tego efekty. Rekrutacja pracowników to nie przesłuchanie, bądź naturalny!

Ćwiczenie: Postaw sobie za zadanie uśmiechnąć się dzisiaj do 10 osób. Może to być pani w sklepie spożywczym, koleżanka z uczelni, którą do tej pory mijasz obojętnie czy ktokolwiek inny. Naucz uśmiechać się nawet w trudnych dla Ciebie sytuacjach. Ze zdziwieniem odkryjesz, jak wiele problemów rozwiązuje się o niebo łatwiej tylko dzięki temu, że wysiliłeś się na uśmiech.

3. Kontakt wzrokowy

Ciągłe patrzenie w oczy rozmówcy to trudna sprawa. Nic jednak lepiej nie świadczy o pewności siebie, niż umiejętność utrzymywania kontaktu wzrokowego. Nie spuszczaj wzroku, nie odwracaj głowy. Postaraj się jednak, żeby Twój wzrok nie był agresywny. Najlepsza jest uprzejma obojętność.  Ludzie mogą zacząć czuć się skrępowani Twoim wzrokiem, jednak dzięki temu poczują do Ciebie szacunek. Patrzenie prosto w oczy jest także odbierane jako przejaw uczciwości i szczerości. Warto przełamać w sobie strefę komfortu i wyuczyć się tej cennej umiejętności.

Ćwiczenie: Wraz z dobrym znajomym usiądźcie naprzeciwko siebie. Zróbcie sobie małą rywalizację – kto dłużej będzie patrzył przeciwnikowi w oczy i utrzyma obojętny wyraz twarzy (roześmianie się, nerwowy tik, nawet chwilowe odwrócenie wzroku oznaczają przegraną). Postaraj się jak najmniej mrugać powiekami. Jeżeli ćwiczenie przyszło Ci łatwo zaproponuj podobną rywalizację osobie, którą znasz o wiele słabiej. Kiedy tylko poczujesz się wystarczająco przygotowany, wyjdź do ludzi i rozmawiaj z nimi pamiętając o utrzymywaniu kontaktu wzrokowego.

4. Nabierz powietrza, wyprostuj plecy, wypchnij tors 🙂

Sposób, w jaki się poruszasz, Twój styl mówienia, Twoje niekontrolowane ruchy rękoma – to wszystko mówi o Tobie więcej niż mógłbyś przypuszczać. Działa to także na Twój umysł. Jeśli chodzisz skulony, nerwowo przebierasz palcami, rozglądasz się cały czas na boki – wtedy automatycznie dajesz znak swojemu mózgowi, że coś jest nie tak i jednocześnie tracisz pewność siebie.

Kilka prostych trików, które pomogą Ci zaprogramować w Twojej podświadomości poczucie pewności siebie:

  • Trzymaj zawsze wyprostowaną postawę.
  • Nie spuszczaj głowy w dół, czy to idąc ulicą, czy też podczas rozmowy z kimkolwiek (nie musisz wyzywająco patrzeć komuś prosto w oczy – wystarczy, jeśli obojętnie będziesz spoglądał przed siebie).
  • Uważaj na swoje ręce. Postaraj się, żeby były jak najmniej ruchliwe. Gdy siedzisz, najprościej jest spleść palce ze sobą i trzymać dłonie przed sobą. Postaraj się nimi nie przebierać, zminimalizuj niepotrzebne ruchy. Jeżeli wygodniejsze będą dla Ciebie inne pozycję nie wahaj się ich stosować. Ważne, żeby Twoje ręce nie “kręciły się” i nie zdradzały poczucia zdenerwowania.

Ćwiczenie: Stań przed lustrem. Wyobraź sobie, że patrzysz na obcą osobę. Pamiętając o wyżej wymienionych rzeczach przyjmij właściwą postawę. Poprowadź ze swoim odbiciem krótki dialog pilnując jednocześnie wyprostowanej postawy, podniesionej głowy oraz swoich dłoni. Następnie poćwicz siedząc. Spróbuj także poćwiczyć chód. Wyobrażaj sobie różne życiowe sytuacje, imituj je przed lustrem i ćwicz wszystkie elementy. Następnie wyjdź do ludzi, zastosuj nową wiedzę w praktyce i ciesz się pozytywną zmianą, jaka w Tobie zaszła.

Czytaj także: Czy jest możliwe aby być prawdziwym i szanowanym sprzedawcą jednocześnie?

Jesteś tak wartościowy jak sam o sobie myślisz….

Wiesz, że powodem braku pewności siebie jest niska samoocena? Pracę nad sobą dobrze abyś zaczął od rozpieszczenia własnej osoby . Trochę ja w wierszu  Jana Brzechwy “ Samochwała w kącie stała” –

Samochwała w kącie stała
I wciąż tak opowiadała:
„Zdolna jestem niesłychanie,
Najpiękniejsze mam ubranie,
Moja buzia tryska zdrowiem,
Jak coś powiem, to już powiem,
Jak odpowiem, to roztropnie,
W szkole mam najlepsze stopnie,
Śpiewam lepiej niż w operze,
Świetnie jeżdżę na rowerze,
Znakomicie muchy łapię,
Wiem, gdzie Wisła jest na mapie,
Jestem mądra, jestem zgrabna,
Wiotka, słodka i powabna,
A w dodatku, daję słowo,
Mam rodzinę wyjątkową:
Tato mój do pieca sięga,
Moja mama – taka tęga
Moja siostra – taka mała,
A ja jestem – samochwała!”

Autor: Jan Brzechwa

 Powodem braku pewności siebie jest niska samoocena. Pracę nad sobą powinieneś zacząć od docenienia własnej osoby. Uświadom sobie, że jesteś wyjątkową jednostką, która pomimo niepowodzeń osiągnie wiele, jeśli tak sobie postanowi. Pamiętaj, że jeśli Ty siebie nie zaczniesz doceniać – trudno będzie innym zobaczyć w Tobie coś czego sama nie dostrzegasz.

Kartka i długopis

Przez kilka minut wypisuj na kartce wszystkie rzeczy, dzięki którym  jesteś z siebie zadowolony. Wypisuj nawet te najdrobniejsze takie jak: umiem pisać lewą ręką, świetnie gotuję jajka na miękko, mam ładne oczy;  i takie, które mają dla Ciebie dużą wartość np. : Mam cudowne dzieci, mam przyjaciół, jestem sprawny i zdrowy, potrafię pomagać innym ludziom, umiem zarządzać ludźmi, w ostatniej pracy zrekrutowałem 10 osób i każda z nich okazała się ważnym nabytkiem dla firmy.

Doceń to co masz, uznaj wartość swojej osoby, a niedługo zyskasz o wiele więcej.

Zacznij tutaj……….

Czytaj także: Osobowość pracownika – typy, rodzaje, cechy

Co ludzie powiedzą…. Wierz mi niewiele…. a nawet jeśli to będzie chwila, a Ty z powodzeniem wyjdziesz ze swojej strefy komfortu…

Nie zrobię tego bo pomyślą, że jestem stuknięty…. Nie zrobię tak bo powiedzą ,że się ośmieszam…. Bariera czasami dla nas nie do przejścia… A z wielu doświadczeń wiem, że często nic nie pomyślą bo myślą o sobie, nic nie powiedzą bo często tego nie zauważą, albo uznają, że to nic takiego. A jeśli nawet pomyślą i zauważą , to szybko zapomną, bo mają inne bodźce, inne sprawy…

A co najważniejsze  są takimi samymi ludźmi jak Ty i też obawiają się oceniania. Może gdy zobaczą ,że robisz coś na co sami nie mieliby odwagi to też się odważą, albo może Ci pozazdroszczą???? Zyskasz szacunek i podziw….

Wyobraźnia

Pomyśl teraz o zachowaniu, czynności, działaniu, którego się obawiasz np.

Nie wyjdę w tej czerwonej sukience bo jest zbyt krótka ( “ale za to jakie mam w niej kształtne pośladki…..”), nie podejdę do przystojnego sąsiada bo pomyśli, że się narzucam (“ ale on tak mi się podoba…”), nie podniosę ceny za moją usługę bo nikt jej mnie nie kupi (“ no tak, a Baśce płacą za to samo i to nawet więcej”)

Zastanów się jakie konsekwencje miałyby twoje działania. Wymyśl najgorsze z możliwych….

Może się mylę ale zaryzykuję… zapewne po wykonaniu tej “strasznej rzeczy” będziesz nadal żył..,  I będziesz mógł spróbować jeszcze raz … a jeśli Twój najgorszy scenariusz się nie sprawdzi to zobacz jak zyska Twoja pewność siebie i z jakim zapałem podejdziesz do kolejnej czynności , która siedzi Ci w głowie I z jakiegoś powodu jej nie wykonujesz?

Znasz bajkę “W beczce chowany”?

Każda z nas zna sytuacje w których czuje się niepewnie .. i  takie dzięki którym utrzymujesz  poczucie bezpieczeństwa…

Ale pamiętaj, że tylko te pierwsze są w stanie nauczyć Cię czegoś nowego. Stawiaj sobie codziennie małe wyzwania i wychodź poza swoją strefę komfortu….i znajdź w tym przyjemność… może być bardzo ciekawie… a nawet śmiesznie … a  śmiech zmienia świat na lepsze.

Rozwalanie beczki

Boisz się nawiązać kontakt z ….

Boisz się zadzwonić do….

Boisz się zapytać o…

Małe wyzwanie na zaraz jak przeczytasz ten artykuł, możesz zacząć już za chwilę….

Możesz ustalić własne trzy kroki zamiast poniższych, ważne, żeby właśnie

TOBIE SPRAWIAŁY TRUDNOŚĆ

Krok 1: Zapytaj pięć osób na ulicy o godzinę, jak jesteś bardzo odważny to miej na ręku zegarek a w ręku telefon … zobaczysz ,że większość nawet tego nie zauważy….

Krok 2: Raz dziennie zagadaj nieznajomą osobę w sklepie: powiedz np. jakie piękne ma Pani włos , jak Pani o nie dba? He… He… oczywiście możesz zapytać o coś innego, jeżeli ta Pani akurat nie ma pięknych włosów…

Krok 3: Idź sam do kina, baru, restauracji i nawiąż kontakt  z jakimikolwiek  trzema osobami….. minimum!!!!

Bądź zawsze kulturalny, nie stosuj nacisku – nie chce gadać, przeproś i odejdź… do kolejnej osoby … ćwiczenia nie możesz zakończyć na porażce !

Wkrótce być może odkryjesz, że z każdą kolejną osobą rozmawiasz coraz dłużej i coraz bardziej przyjacielsko, stwierdzisz, że nadal żyjesz, masz dwie nogi i dwie ręce bo nikt Ci ich nie obciął za to, że do nich podszedłeś…. No chyba, że będzie inaczej … ryzyko spotkania Kuby Rozpruwacza w sklepie spożywczy zawsze istnieje…. Ale rzadko… jestem w stanie zaryzykować, że na Ciebie to nie trafi ..