Zdecydowana większość pracodawców codziennie zadaje sobie pytanie: Jak pozyskać pracownika? W sytuacji, gdy mamy do czynienia z rynkiem pracownika, zarówno zewnętrzne firmy rekrutacyjne, jak i wewnętrzne działy HR każdego dnia wkładają masę wysiłku, aby przyciągnąć do organizacji właściwych kandydatów. Tradycyjne metody przynoszą coraz słabsze rezultaty, ale dużym ułatwieniem stają się nowoczesne techniki i narzędzia rekrutacji, selekcji oraz motywacji pracowników. Jak więc skutecznie przyciągać najlepszych kandydatów, a następnie zatrzymać ich w firmie? 

Pozyskiwanie pracowników

Gdy w firmie powstają wakat, zazwyczaj pierwszym krokiem rekruterów jest zamieszczenie stosownego ogłoszenia na jednym bądź kilku najpopularniejszych portalach z ofertami pracy. Warto jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, czy tak powinno to wyglądać. Nawet najnowocześniejsze metody pozyskiwania kandydatów nie przynoszą oczekiwanego rezultatu, jeśli wcześniej wraz z Hire Managerem nie stworzymy profilu idealnego kandydata.

Stworzenie takiej persony pozwoli nam znaleźć odpowiedź na kolejne ważne pytanie – gdzie szukać nowego pracownika. Spojrzenie na proces rekrutacji okiem kandydata spowoduje, że będziemy w stanie dopasować język i kanały komunikacji do odbiorców.

Dla przykładu, jeśli szukamy kreatywnego Social Media Managera, to czy ogłoszenie o pracę na pewno zapewni nam właściwe aplikacje? Cóż…istnieje niemałe ryzyko, że takie ogłoszenie spowoduje napływ zgłoszeń od osób, które po prostu aktywnie poszukują pracy i mimo, iż nie posiadają wymaganych kompetencji, odpowiadają masowo na ogłoszenia. Po drugie, gdzie, najpewniej, najwięcej czasu spędza SOCIAL MEDIA manager? Otóż to! Do osób zawodowo związanych ze światem mediów społecznościowych, najszybciej dotrzemy właśnie tą drogą.

Pozyskiwanie kandydatów do pracy może odbywać się różnymi technikami i na wiele sposobów – media społecznościowe, grupy dyskusyjne, fora branżowe, konferencje, eventy branżowe, własna baza kandydatów – dziś opowiemy o najważniejszych z nich.

Gdzie szukać pracowników

Jak już wspomnieliśmy, organizacje często popełniają kluczowe błędy na etapie poszukiwania pracowników. Głównym jest oczywiście ograniczenie się do opublikowania ogłoszenia na portalach z ofertami pracy i własnej stronie internetowej w zakładce kariera. Co więc zmienić, aby przyciągać do firmy najlepszych kandydatów? Przede wszystkim sposoby na pozyskiwanie pracowników.

Jeśli stworzyłeś już sylwetkę idealnego kandydata, czas na kolejny krok. Dopasuj metodę i technikę poszukiwania pracowników do swojej grupy odbiorców. Jeśli zależy Ci na pozyskaniu do organizacji młodych osób, musisz wyjść im naprzeciw. Jakie metody na pozyskanie pracowników sprawdzą się tym razem? Przede wszystkim ogłoszenia sformułowane luźnym, przystępnym językiem. Postaraj się zadbać także o designerską graficzną formę ogłoszenia – to na pewno spotka się z dużym zaangażowaniem!

Dodatkowo takie ogłoszenia zamieszczaj w portalach społecznościowych i w uczelnianych biurach karier. Pojawiaj się na Dniach Kariery i Targach Pracy. Organizuj webinary i spotkania z rekruterami on-line.  

Rynek pracy – nie tylko millenialsi

Rynek pracy to nie tylko pokolenie millenialsów, gdzie więc szukać pozostałych kandydatów? Jesteśmy przekonani, że jeśli odpowiednio zaprojektujesz sylwetkę idealnego kandydata to odpowiedzi i wnioski przyjdą same, np.takie, że profesjonalistów z wąskich specjalizacji warto poszukiwać na branżowych konferencjach i eventach.

Oczywiście pamiętaj też o odpowiedniej metodzie. Musisz bowiem wiedzieć, że prawdopodobnie specjaliści, których chciałbyś zatrudnić w swojej firmie… wcale nie poszukują obecnie zatrudnienia. Dlatego direct search i executive search to obecnie podstawowe metody poszukiwania kandydatów. Kandydaci pasywni oczywiście mogą zmienić miejsce zatrudnienia, jednak to w gestii rekrutera jest ich odnalezienie, a następnie przekonanie do podjęcia takiej decyzji.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także wprowadzenie w firmie Programu Poleceń Pracowniczych. W ramach takiego Programu pracownik, który poleci organizacji nowego kandydata (a ten przejdzie proces rekrutacji i okres próbny) otrzymuje za to premię, dodatkowe wynagrodzenie bądź inne benefity. Ta metoda sprawdza się bardzo dobrze – w końcu obecny pracownik doskonale zna organizację i kulturę pracy panującą w tej firmie, więc jest w stanie wstępnie ocenić, czy jego znajomy sprawdzi się w takim środowisku.

Bardzo popularną metodą na pozyskiwanie pracowników staje się także networking, czyli budowanie sieci biznesowych relacji przez rekruterów i osoby związane z działem HR. Kontakty nawiązuje się zarówno z firmami, innymi rekruterami, jak i samym kandydatami. Rozwiązanie to pozwala na sprawną wymianę informacji o dostępnych na rynku ofertach i kandydatach, którzy myślą o zmianie zatrudnienia bądź już poszukują aktywnie pracy. Dzięki czemu można bardzo szybko (i z dużym sukcesem!) zamknąć proces rekrutacyjny.

Rekrutacja i selekcja

Rekrutacja i selekcja

Oczywiście sam proces poszukiwania pracowników nie jest jedynym elementem wpływającym na sukces przedsiębiorstwa. Kolejno należy zadbać o profesjonalny, a zarazem skrupulatny, proces selekcji i rekrutacji kandydatów. W końcu to właśnie pracownicy są motorem napędowym każdej organizacji. Ci kompetentni, zaangażowani i zmotywowani sprawią, że firma będzie się rozwijać i osiągać coraz lepsze wyniki. Selekcja pracowników ma w tym wypadku kluczowe znaczenie.

Choć często już na tym etapie zaczynają się pierwsze kłopoty. Bywa bowiem tak, że osoby, które aktywnie poszukują pracy, odpowiadają na ogłoszenia rekrutacyjne niekoniecznie pokrywające się z ich dotychczasowym doświadczeniem zawodowym i kompetencjami. To sprawia, że mimo napływu wielu CV, tak naprawdę na rozmowę rekrutacyjną zapraszane jest zaledwie kilka osób. Problem ten nie ma oczywiście racji bytu podczas prowadzenia aktywnego searchu przez rekrutera. Dlatego tak, jak już wspominaliśmy – coraz więcej specjalistów korzysta z techniki direct search.

Następnie – „właściwa” rekrutacja pracowników, czyli rozmowa rekrutacyjna. Rekruterzy muszą pamiętać, że poza odpowiednimi kwalifikacjami i doświadczeniem, istotne są również kwestie osobowościowe. Kandydat musi przecież pasować do zespołu. Jeśli potencjalny pracownik będzie czuł, że nie odnajduje się w grupie, a misja i wizja firmy nie są bliskie jego wartościom, to niestety – na dłuższą misję nic z tego nie będzie.  

Oczywiście nie oznacza to, że na rozmowie rekrutacyjnej specjalista ds. HR nie powinien sprawdzać i weryfikować umiejętności kandydata. W tym celu należy zadawać potencjalnym pracownikom odpowiednie pytania, które pozwolą ocenić:

  • faktyczną wiedzę,
  • posiadane umiejętności,
  • kluczowe kompetencje zawodowe.

Niekiedy stosuje się również dedykowane zadania rekrutacyjne bądź testy kompetencji i umiejętności sprawdzające konkretne umiejętności twarde kandydata.

Assessment center

Ze względu na swoją skuteczność, dużą popularnością w ocenie kandydata cieszy assessment center. To bardzo skrupulatny i wielowymiarowy proces oceny kompetencji kandydata. Metoda ta najczęściej wykorzystywana jest podczas rekrutacji na stanowiska kierownicze.

Sesja assesment center składa się z kilku zadań, testów i ćwiczeń – zarówno indywidualnych, jak i grupowych. Po każdym ćwiczeniu kandydaci oceniani są przez niezależnych sędziów – asesorów. Tak rozbudowany proces sprawia, że potencjalny pracodawca jest w stanie sprawdzić, jak poszczególni kandydaci radzą sobie z różnymi wyzwaniami i zadaniami, sprawdzając jednocześnie kluczowe dla danego stanowiska kompetencje i cechy charakteru.

Jak zatrzymać pracownika

Techniki pozyskiwania pracowników, sposoby selekcji i rekrutacji są niesamowicie istotne i pracochłonne. Dlatego w momencie, gdy znajdziemy już swojego idealnego kandydata – nie zapominajmy o nim!

Jak zatrzymać pracownika w firmie? Sposobów jest wiele. Nadal pożądane są ciekawe i oryginalne benefity pozapłacowe, ale podchodząc do sprawy całkiem poważnie, „owocowe środy” nie są skuteczne w zatrzymaniu fachowców.

Najistotniejsze jest utrzymanie motywacji pracownika oraz umożliwienie mu ciągłego rozwoju. Organizacja, która chce zatrzymać w swoich szeregach kluczowych pracowników musi dbać o ich rozwój. Wytyczenie ścieżki kariery, wyznaczenie celów zawodowych i dostęp do oferty szkoleń, kursów i warsztatów są obowiązkowe!

Każdy pracownik ceni sobie możliwość poszerzania kompetencji i pozyskiwania nowej wiedzy. W zamian za to odwdzięcza się zaangażowaniem i lojalnością wobec swojego pracodawcy.

Odpowiednia motywacja

Zdobywanie poszczególnych szczebli na drabinie rozwoju i kariery jest tak samo budujące, jak odpowiednia motywacja. Pochwały płynące zarówno od bezpośredniego przełożonego, jak i managerów wyższego szczebla są zawsze na plus. Pomocne w podnoszeniu motywacji pracowników są spotkania okresowe przełożonego z podwładnymi, tzw. 1:1 oraz oceny kwartalne czy roczne. To idealny moment na podsumowanie sukcesów pracownika, wskazanie mu jego mocnych stron i przypomnienie o dalszych możliwościach rozwoju.

Techniki pozyskiwania i selekcji pracowników są tak samo istotne, jak te na zatrzymanie kluczowych osób w firmie. Organizacje nie mogą zapominać o zapewnieniu możliwości rozwoju, klarownych warunkach zatrudnienia oraz odpowiedniej motywacji. Oczywiście, owocowe środy też nie zaszkodzą 😊