Za sukcesem każdego, dobrze prosperującego przedsiębiorstwa stoją ludzie. To od kadry zależny jest rozwój firmy, wzrost sprzedaży, relacje z zewnętrznymi kontrahentami czy reputacja, jaką może pochwalić się marka. Zaangażowanych pracowników nie jest w stanie zastąpić żadna najnowocześniejsza technologia. Nie pomoże nawet najlepiej ułożona strategia rozwoju przedsiębiorstwa, jeśli za misją, wizją i firmą nie będą stali lojalni ludzie. Dlatego tak istotne jest dbanie o własny zespół! Problemy z dużą rotacją, niezapełnionymi wakatami, spadkiem zaangażowania i motywacji mogą nas wiele kosztować. Na szczęście w sprawach związanych z poszukiwaniem i rozwojem pracowników może nam pomóc agencja doradztwa personalnego. Czy dokładnie zajmuje się doradztwo personalne? Kiedy warto zgłosić się do takiej firmy? Podpowiadamy – zapraszamy do artykułu.
Agencja doradztwa personalnego – czym się zajmuje?
Agencje doradztwa personalnego mają bardzo szerokie spektrum działania. Przyjmując nieco uproszczoną definicję można powiedzieć, że doradztwo personalne to szereg usług, które mają na celu pozyskanie i zatrzymanie pracowników.
W praktyce na cel ten składa się wiele czynników. Warto bowiem wiedzieć, że działanie profesjonalnej agencji doradztwa personalnego zaczyna się jeszcze przed zaplanowaną rekrutacją i wcale nie kończy w momencie, gdy wakat zostanie zapełniony. Narzędzia rekruterów i doradców personalnych odpowiadają na szereg potrzeb organizacji. Problemy, z którymi warto zgłosić się do agencji to m.in.:
- wysoka rotacja pracowników,
- nieefektywne procesy rekrutacyjne,
- braki kadrowe,
- brak motywacji i zaangażowania wśród zatrudnionych,
- brak zrozumienia wartości firmy wśród pracowników,
- negatywny wizerunek firmy na rynku pracy.
W tym celu agencje doradztwa personalnego dokonują wyczerpującej analizy sytuacji przedsiębiorstwa, po to, by postawić szczegółową diagnozę, a następnie sukcesywnie wdrażać optymalne rozwiązania związane z kwestiami personalnymi. Na końcu dochodzi do poprawy i usprawnienia działań przedsiębiorstwa w obszarach związanych z zasobami ludzkimi.
Doradztwo HR – czym się charakteryzuje?
Zakres działań poszczególnych agencji doradztwa personalnego może się od siebie nieco różnić – wiele zależy bowiem od kompetencji i specjalizacji pracujących w niej osób. Jednak w zdecydowanej większości przypadków oferta agencji doradztwa personalnego opiera się na trzech, głównych obszarach:
- rekrutacja pracowników – profesjonalne agencje są w stanie pozyskać dla swoich klientów najlepszych pracowników z rynku. Całość procesu zazwyczaj rozpoczyna się pogłębionym wywiadem i ustaleniem oczekiwań po stronie organizacji oraz stworzeniem sylwetki idealnego kandydata. Kandydaci proponowani przez agencje są dopasowani do wymagań stanowiska pracy oraz kultury organizacyjnej przedsiębiorstwa. Za tym sukcesem stoją wykwalifikowani pracownicy, znajomość rynku, nowoczesne narzędzia i know-how, które pozwalają precyzyjnie i w stosunkowo krótkim czasie dotrzeć do odpowiednich kandydatów. Agencje są w stanie sprawdzić także kompetencje, predyspozycje i doświadczenie potencjalnych pracowników, dzięki czemu organizacja otrzymuje wyłącznie najlepszych, wyłonionych podczas skrupulatnej selekcji, zainteresowanych pracą kandydatów. Warto zauważyć, że outsourcing rekrutacji często jest lepszym i tańszym rozwiązaniem niż prowadzenie rekrutacji własnymi zasobami.
- doradztwo personalne – doradca personalny jest również odpowiedzialny za wdrożenie odpowiedniej i dobrze funkcjonującej polityki zarządzania zasobami ludzkimi, włączając w to elementy budowania ścieżek karier, onboardingu, employer brandingu i systemu benefitów pozapłacowych. Dzięki tak zorganizowanym działaniom możliwe jest stworzenie środowiska pracy, w którym cała kadra może się rozwijać, czerpać satysfakcję z wykonywanych obowiązków i cieszyć się pozytywną atmosferą w organizacji.
- szkolenia – agencje doradztwa personalnego świadczą również usługi szkoleniowe. Na podstawie przeprowadzonej analizy doradca personalny jest w stanie przygotować indywidualny plan szkoleń dla całej organizacji. Szkolenia dla pracowników zazwyczaj skupiają się na podnoszeniu umiejętności i kompetencji pracowniczych oraz komunikacji w grupie. Z kolei szkolenia dla managerów obejmują zakres efektywnego zarządzania zespołem i komunikacji z pracownikami.
Doradca personalny HR – jakie powinien mieć kompetencje?
Choć zawód doradcy personalnego funkcjonuje na polskim rynku już od dawna, to w zasadzie dopiero od kilku lat możemy zaobserwować, jak bardzo rośnie jego popularność. Rynek pracy się zmienia, firmy muszą cały czas dostosowywać się do nowych warunków, jednocześnie dbając jak nigdy wcześniej o cały zespół pracowników. Zaplanowanie procesu rekrutacji, pozyskanie najlepszych pracowników, zdiagnozowanie problemów kadrowych, stworzenie przyjaznego środowiska pracy, dbanie o wizerunek na rynku pracy – zaopiekowanie wszystkich tych obszarów nie jest proste, na szczęście z pomocą może przyjść doradca zawodowy.
W związku z szerokim zakresem obowiązków wśród doradców zawodowych również występują węższe specjalizacje. Nie zmienia to jednak faktu, że profesjonalny doradca zawodowy powinien:
- mieć wiedzę z zakresu psychologii i osobowości zawodowej,
- rozumieć aspekty związane z rozwojem pracowników, zarządzaniem talentami i kreowaniem ścieżek karier,
- znać i rozumieć specyfikę wielu zawodów oraz rynku pracy.
Korzyści ze współpracy z agencją doradztwa personalnego
Zalet i korzyści wynikających z nawiązania współpracy z agencją doradztwa personalnego jest bardzo dużo, ale do najważniejszych z pewnością możemy zaliczyć:
- zaimplementowanie odpowiedniego, dopasowanego do wartości firmy systemu zarządzania ludźmi,
- zwiększenie wydajności pracy,
- sukcesywne zwiększanie efektywności pracowników,
- optymalizacja procesu rekrutacyjnego,
- zminimalizowanie ryzyka popełnienia błędu rekrutacyjnego,
- plan szkoleniowy dostosowany do potrzeb pracowników,
- rozwijanie kompetencji pracowników zgodnie z ich potrzebami,
- odpowiednio ułożone ścieżki kariery.
Oczywiście wszystkie te zalety przyczyniają się oszczędności czasu i finansów, a tym samym do osiągania coraz lepszych wyników przez organizację.
Przydatne cechy doradcy personalnego
Przedstawiony wcześniej zakres obowiązków pozwala wyobrazić sobie kompetencje i cechy dobrego doradcy personalnego. Wśród nich warto wymienić przede wszystkim cechy takie, jak:
- otwartość,
- empatia,
- wysoki poziom umiejętności interpersonalnych,
- proaktywność,
- rzetelność,
- sumienność,
- umiejętność pracy pod presją czasu,
- znajomość języków obcych,
- umiejętności analityczne,
- umiejętność obserwacji,
- rozległa wiedza biznesowa.
Najlepsi doradcy Saleswise
Jeśli poszukujesz doradcy zawodowego, który zadba o politykę personalną Twojej firmy, skontaktuj się z nami. Cechuje nas profesjonalizm, specjalistyczna wiedza, znajomość rynku i wysoko rozwinięte umiejętności interpersonalne. Doradcy Saleswise przeprowadzą skuteczne rekrutacje i przedstawią dopasowane do Twojego biznesu rozwiązania, dzięki którym Twoi pracownicy będą zaangażowani i zmotywowani do pracy. Doradztwo personalne w rekrutacji i biznesie to core naszej działalności. Do usłyszenia!