Praca w handlu to obecnie jedna z najbardziej pożądanych ofert. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się etaty na przedstawiciela medycznego. Dlaczego? Co dokładnie kryje się pod nazwą stanowiska? Jakie obowiązki ma przedstawiciel medyczny? Jakich kwalifikacji i umiejętności oczekują pracodawcy od kandydatów, którzy aplikują na to stanowisko? I wreszcie – jak przygotować się na rozmowę rekrutacyjną w charakterze przedstawiciela medycznego?

Przedstawiciel medyczny – idealny kandydat

Czym charakteryzuje się zawód przedstawiciela medycznego? Otóż to osoba zatrudniona na tym stanowisku, odpowiada za:

 • prezentowanie produktów medycznych firmy,
 • zapewnianie wysokiego poziomu obsługi klienta,
 • realizację wyznaczonych celów sprzedażowych.

Nie trudno więc wywnioskować, że do najważniejszych zadań i wyzwań przedstawiciela medycznego należy m.in.

 • odpowiednie promowanie, prezentowanie oraz sprzedaż produktów przedsiębiorstwa na podległym terenie,
 • przygotowywanie ofert sprzedaży,
 • monitorowanie realizacji celu sprzedażowego,
 • opieka nad kluczowymi klientami organizacji,
 • kreowanie pozytywnego wizerunku marki,
 • bliska współpraca ze środowiskiem medycznym,
 • nawiązywanie długofalowych relacji z klientami, kontrahentami i partnerami.

Jakich kompetencji i umiejętności wymagają pracodawcy? Najważniejszą kwestią jest doświadczenie w sprzedaży, komunikatywność i wysoko rozwinięte zdolności interpersonalne, jak i znajomość technik sprzedaży czy technik wywierania wpływu. Obowiązkowym elementem jest także posiadanie czynnego prawo jazdy kat. B, ponieważ praca przedstawiciela handlowego wiąże się z częstymi podróżami i wizytami w placówkach partnerów.

Niezwykle istotne są także umiejętności negocjacyjne, kultura osobista, miła prezencja, wysoki poziom samodzielności, terminowość oraz umiejętność zarządzania sobą w czasie i planowania zadań.

Ogromnym plusem jest także wiedza z zakresu medycyny, farmacji czy pielęgniarstwa. Idealnie, jeśli potencjalny kandydat ma wykształcenie medyczne, farmaceutyczne lub pokrewne. Doświadczenie na podobnym stanowisku również jest w cenie. Nie zaszkodzi także znajomość języka angielskiego oraz obsługa pakietu Office na wysokim poziomie.

Rozmowa kwalifikacyjna przedstawiciel medyczny pytania i odpowiedzi.

Praca w sprzedaży może wiązać się z koniecznością odpowiedzi na różne pytania, a nawet wzięciem udziału w scenkach rekrutacyjnych. Dlatego postanowiliśmy, że pomożemy Wam przygotować się do pytań, które na pewno pojawią się podczas rozmów kwalifikacyjnych.

Czy mógłby Pan/i opowiedzieć coś więcej o sobie?

Niestety kandydaci często podchodzą do tego pytania bez większego przygotowania, traktując je bardziej w kategorii small talku. Nic bardziej mylnego. Tak postawione pytanie pozwala:

 •  zweryfikować Twoje umiejętności autoprezentacji,
 • sprawdzić, czy jesteś pracownikiem świadomym swoich kompetencji i sukcesów,
 • ocenić, czy potrafisz wskazać swoje mocne strony.

Nie zaczynaj więc odpowiedzi od kilku zdań na temat Twojego hobby. Wyróżnij się z tłumu! Wskaż, jak Twoje doświadczenia, kompetencje i umiejętności przydadzą się na stanowisku przedstawiciela medycznego. Opisz swoją ścieżkę kariery, zaznaczając sukcesy, które odnosiłeś na polu zawodowym – awanse, ukończone kursy, szkolenia, certyfikaty. Nie bój się także opowiadać o trudnych sytuacjach, z których udało Ci się wyjść obronną ręką i z których wyciągnąłeś ważne lekcje na przyszłość.

Dlaczego chce Pan/i pracować w naszej firmie? Co skłoniło Pana/ią do złożenia aplikacji?

Kolejne, z pozoru błahe pytanie, które pozwoli rekruterowi zbadać Twój poziom zaangażowania i świadomego podejmowania decyzji.

Dlatego przed pójściem na rozmowę kwalifikacyjną zrób porządny research i sprawdź:

 • czym dokładnie zajmuje się firma i jakie produkty/usługi ma w ofercie,
 • jaka jest misja i wizja przedsiębiorstwa,
 • jakie długofalowe cele założyła organizacja,
 • jak kształtuje się kultura organizacyjna w przedsiębiorstwie itp.

Odpowiedź: Bo chcę pracować jako przedstawiciel handlowy nie zadowoli żadnego rekrutera. Zaskocz swojego rozmówcę i nawiąż do wartości i wizji firmy. Pokaż, że utożsamiasz się z kulturą organizacyjną przedsiębiorstwa. Niech Twoja odpowiedź będzie popisem wiedzy o przyszłym pracodawcy.

Pamiętaj, że w zbieraniu informacji o firmie przydatna jest nie tylko strona internetowa. Portale społecznościowe to istna kopalnia wiedzy na istotne tematy. Dzięki nim możesz sprawdzić, jak od środka wygląda praca w firmie, w jakich eventach i targach branżowych firma brała udział itp. Do dzieła!

Jakie są Pana/i mocne i słabe strony?

Kolejne pytanie sprawdzające umiejętności autoprezentacji oraz tego, czy jesteś świadomy swoich wartości.

Dlatego nie bój się mówić o swoich zaletach. Co więcej, opowiedz, jak na co dzień wykorzystujesz je w pracy i jak dzięki temu odnosisz sukcesy zawodowe. 

Jakie cechy charakteru szczególnie przydadzą się na stanowisku przedstawiciela handlowego? Przede wszystkim sumienność, terminowość, cierpliwość, zaangażowanie w wykonywane obowiązki…

A wady? Pewnie zastanawiasz się, czy w ogóle powinieneś o nich mówić? Otóż umiejętność wskazania obszarów do rozwoju to równie ważna cecha. Posiadają ją wyłącznie dojrzali i świadomi pracownicy. Dlatego, jeśli wiesz, że jest coś, nad czym będziesz pracował to nie obawiaj się o tym wspomnieć. Pamiętaj, że tak naprawdę większość wad, przy odrobinie chęci, z powodzeniem można przekuć w zalety. Jesteś mało asertywny? Ale walczysz z tym? I bardzo dobrze! Powiedz, jakie działania podejmujesz, żeby pracować nad tym problemem i na pewno nie wypadniesz źle w oczach rekrutera.

Przedstawiciel medyczny rozmowa rekrutacyjne – rady i podpowiedzi.

Pamiętaj o jeszcze jednej, bardzo ważnej kwestii. Wielokrotnie w tym artykule używaliśmy sformułowania terminowość czy sumienność. Nie bez przyczyny. Praca przedstawiciela medycznego wymaga wywiązywania się z terminów i ustaleń. Dlatego, jeśli… spóźnisz się na rozmowę rekrutacyjną, to na pewno nie zrobisz dobrego wrażenia na rozmówcy.

Przygotuj się więc i pod tym kierunkiem. Sprawdź dokładnie trasę dojazdu i wylicz, ile czasu zajmie Ci dojechanie na miejsce. Uwzględnij przy tym korki, objazdy, przebudowy, czas na znalezienie miejsca parkingowego, niespodziewane załamanie pogody – nie daj się zaskoczyć, po prostu!

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże Ci w przygotowaniu się do rozmowy na stanowisko przedstawiciela medycznego czy przedstawiciela farmaceutycznego. Pamiętaj, żeby poza zastosowaniem wymienionych wskazówek, dobrać odpowiedni, formalny strój, a na rozmowę przyjść z uśmiechem na twarzy! Bądź profesjonalny i kulturalny, jednak nie zapominaj o tym, że naturalność to Twoja najlepsza wizytówka. Powodzenia!