Konsulting to bardzo popularna i wyjątkowo przydatna forma doradztwa dedykowana przedsiębiorcom. W głównej mierze usługi konsultingowe sprowadzają się do wspierania podmiotów gospodarczych w wielu różnych kwestiach związanych z funkcjonowaniem na rynku. Wykwalifikowani specjaliści z firm konsultingowych dzielą się swoją profesjonalną wiedzą, nieocenionymi umiejętnościami i usprawniają działania organizacji, tym samym prowadząc do ich rozwoju. W których obszarach konsulting jest najbardziej przydatny? W jakich dziedzinach specjalizują się doradcy? Czy praca w firmie konsultingowej jest interesująca? Znamy odpowiedzi na najważniejsze pytania – zapraszamy do artykułu.

Doradztwo – definicja

Konsulting, nazywany również profesjonalnym doradztwem, można zdefiniować jako umiejętne zarządzanie potencjałem firmowym, które ma na celu polepszenie skuteczności funkcjonowania całej organizacji.

Usługi konsultingowe w głównej mierze polegają na udzielaniu fachowych, popartych wiedzą i doświadczeniem porad w sprawach, które dotyczą różnych obszarów działalności gospodarczej. Profesjonalna firma konsultingowa po przeprowadzeniu dogłębnego audytu i przeanalizowaniu zebranych danych jest w stanie nie tylko wskazać źródło problemów, ale również zaproponować sprawdzone i skuteczne metody na ich rozwiązanie. Dzięki tak szeroko zakrojonym działaniom firmy konsultingowe są w stanie poprawić ogólną kondycję przedsiębiorstwa, wpłynąć na wielopłaszczyznowy rozwój firmy, a tym samym spowodować umocnienie pozycji rynkowej brandu.

Typy doradztwa

Z usług profesjonalnych doradców można skorzystać w praktycznie każdej branży i w niemal każdym obszarze, w jakim porusza się przedsiębiorstwo – od wspomagania w dziedzinie prawa, przez produkcję, na HR kończąc. Co równie istotne, doradztwo nie ogranicza się wyłącznie do pomocy technicznej, ale może obejmować konkretne wsparcie w bardzo wąskich i wyspecjalizowanych zadaniach.

Do typów doradztwa, z których najczęściej korzystają organizacje możemy zaliczyć przede wszystkim:

 • doradztwo prawnicze – z tego rodzaju usług korzystają zarówno firmy, które nie posiadają własnego działu prawnego, jak i specjalistyczne kancelarie prawne, które nie są w stanie poradzić sobie z bardzo skomplikowaną sprawą,
 • doradztwo strategiczne — ten rodzaj konsultingu skupia się w głównej mierze na opracowywaniu i późniejszej realizacji wyznaczonego planu rozwoju,
 • konsulting informatyczny — może obejmować bardzo szerokie spektrum działań, choć w zdecydowanej większości przypadków skupia się na dokładnej analizie potrzeb danego przedsiębiorstwa, a kolejno na wdrażaniu nowych technologii,
 • doradztwo podatkowe — ten rodzaj konsultingu skupia się na szukaniu rozwiązań, dzięki którym organizacja uniknie niepotrzebnego obciążenia potencjalnymi kosztami związanymi z podatkami,
 • doradztwo operacyjne — doradztwo w zakresie kwestii operacyjnych dotyczy przede wszystkim wszystkich kwestii związanych z organizacją pracy. Skupia się m.in. na optymalizacji bieżącej działalności firmy po to, aby maksymalnie poprawić jej sprawność, wydajność i efektywność działania.
 • doradztwo finansowe — to jedna z najczęściej wykorzystywanych form konsultingu, która skupia się m.in. na zarządzaniu środkami organizacji i tworzeniu dokładnych, sprecyzowanych i efektywnych planów finansowych,
 • doradztwo personalne — ten rodzaj konsultingu polega na zarządzaniu kapitałem ludzkim, specjaliści pomagają w poszukiwaniu nowych pracowników, dokonują selekcji, uczestniczą we wskazywaniu ścieżek rozwoju dla każdego pracownika.

Doradztwo sprzedażowe

Konsulting w zakresie sprzedaży polega na zaangażowaniu wykwalifikowanego eksperta, który pomoże w poprawieniu działań organizacji, bez konieczności zatrudniania kolejnych handlowców lub strategów do zespołu. Zewnętrzny konsultant dzięki fachowej wiedzy i bogatemu doświadczeniu jest w stanie przeprowadzić rzetelny audyt, skutecznie zaplanować wszystkie etapy sprzedaży i wykreować efektywny pan działań.

To nadal nie koniec wsparcia oferowanego przez konsulting sprzedażowy. Po stworzeniu planu działania, doradca wspólnie z wewnętrznym zespołem wciela plan w życie, regularnie optymalizując wprowadzane rozwiązania i tym samym realizując założoną strategię – tak, aby sprzedaż była jeszcze bardziej efektywna.

Podsumowując, doradztwo biznesowe i sprzedażowe to wiele różnych zadań i obszarów, wśród których wymieniamy m.in.:

 • określenie grupy docelowej,
 • kreowanie produktów,
 • kreowanie metod i technik sprzedaży,
 • wsparcie handlowców i działu sprzedaży,
 • wsparcie w działaniach marketingowych,
 • generowanie leadów sprzedażowych
 • prezentacja oferty sprzedażowej,
 • negocjacje biznesowe,
 • obsługa posprzedażowa
 • cross-selling i up-selling
 • budowanie relacji i utrzymanie klientów.
Doradztwo personalne
Doradztwo personalne

Doradztwo personalne

Doradztwo personalne to jeden z najczęściej wykorzystywanych rodzajów konsultingu. Problem ze znalezieniem idealnego pracownika jest dość powszechny, dlatego wielu przedsiębiorców decyduje się na profesjonalne wsparcie – zatrudnienie specjalisty z zewnątrz jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Konsultant jest w stanie zaproponować sprawdzone i efektywne rozwiązania z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi, zarówno w odniesieniu do procesów rekrutacyjnych, jak i analizy potrzeb rozwojowych i szkoleniowych.

Dlaczego organizacje tak chętnie korzystają ze wsparcia profesjonalnych firm konsultingowych podczas poszukiwań nowych pracowników? Dobra kadra to sukces poprawnie funkcjonującego przedsiębiorstwa. Dlatego wybór właściwego pracownika na dane stanowisko jest niezwykle istotny dla ogólnego funkcjonowania firmy. To od ludzi zależny jest rozwój, wyniki finansowe, a także reputacja na rynku. Warto więc, by wyborem potencjalnego pracownika zajęła się osoba, której kompetencje i doświadczenie pozwalają na odnalezienie najlepszych specjalistów.

Wsparcie w zakresie doradztwa personalnego obejmuje m.in.:

 • analizę sytuacji kadrowej przedsiębiorstwa,
 • pomoc w przeprowadzeniu procesu rekrutacji – stworzenie ogłoszenia, selekcja CV, rozmowy rekrutacyjne, ocena efektywności procesu rekrutacyjnego itp.,
 • określenie potrzeb szkoleniowych i rozwojowych poszczególnych pracowników.

Doradztwo operacyjne

Doradztwo operacyjne polega na optymalizacji bieżącej działalności firmy – po to, aby maksymalnie poprawić jej efektywność i wydajność. Z tej formy konsultingu warto korzystać w każdej sytuacji, zarówno, gdy firma jest w kryzysie, jak i wtedy, gdy prosperuje dobrze. Warto bowiem pamiętać, że w zakres doradztwa operacyjnego wchodzi także dokładna analiza funkcjonowania firmy w wielu obszarach, dzięki temu specjaliści są w stanie zaprojektować nowe rozwiązania, które usprawnią te obszary, a organizacja będzie prosperowała jeszcze lepiej.

Obszary, które najczęściej wchodzą w zakres doradztwa operacyjnego to m.in.:

 • struktura organizacyjna firmy,
 • procesy biznesowe,
 • procedury biznesowe,
 • komunikacja wewnętrzna i zewnętrzna,
 • struktura kosztów i przychodów,
 • umowy i rozliczenia z kontrahentami.

Oczywiście wszystkie działania podejmowane są we współpracy z wewnętrznymi pracownikami, jednak konsultant musi mieć odpowiednią przestrzeń na podejmowanie samodzielnych decyzji. Zdarza się bowiem, że kadra jest na tyle związana ze swoją firmą, że nie jest w stanie realnie ocenić sytuacji i zidentyfikować pewnych uchybień. Konsultant z kolei zachowując bezstronność i opierając się na swojej wiedzy i doświadczeniu może rzetelnie ocenić wszystkie aspekty funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Zalety pracy w firmie konsultingowej

Praca w firmie konsultingowej ma szereg zalet. Wśród najważniejszych można wymienić przede wszystkim możliwość nieustannego rozwoju, co bardzo często nie jest możliwe w innych branżach. Pracując w firmie zajmującej się doradztwem na co dzień ma się do czynienia ze specyfiką prac w różnych branżach, dzięki czemu zdobywa się naprawdę szeroką wiedzę i cenne doświadczenie.

Kolejną zaletą pracy w firmie konsultingowej jest duży zakres odpowiedzialności. To bardzo istotna kwestia dla osób ambitnych. Ciekawe zadania, podejmowanie ważnych decyzji, mierzenie się z coraz to większymi wyzwaniami stanowią ogromny aspekt motywacyjny.

Pracownicy firm konsultingowych doceniają także brak rutyny. Praca w doradztwie wiąże się bowiem z ogromną różnorodnością – nowe branże, nowi klienci, nowe zadania. Firma konsultingowa to idealne miejsce dla wszystkich osób, które cenią dużą dynamikę oraz możliwości rozwoju i poszerzania horyzontów.