Specjalista ds. rekrutacji rozpoczynając poszukiwania nowego pracownika, niejednokrotnie otrzymuje od Hiring Managera bardzo długą listę cech i kompetencji, którymi kandydat powinien się wyróżniać. Analizując wymagania stawiane wobec pracowników można zauważyć, że poza wiedzą i umiejętnościami twardymi wielokrotnie równie istotne okazują się konkretne cechy charakteru. Czego od swoich pracowników oczekują więc pracodawcy? O których kompetencjach miękkich warto wspominać w CV? Podpowiadamy – zapraszamy do artykułu.

Kim jest dobry pracownik?

Próbując wyobrazić sobie sylwetkę dobrego pracownika, pierwsze, co przychodzi nam na myśl to przede wszystkim ekspercka wiedza i konkretne umiejętności twarde, umożliwiające nam pracę w danym zawodzie. I choć oczywiście są to kwestie bardzo istotne, to warto wiedzieć, że coraz większe znaczenie nabierają również postawy i predyspozycje osobowościowe kandydatów.

Gdyby jednak głębiej się nad tym zastanowić, to nie jest to wcale nic nadzwyczajnego. Wszak każdy pracodawca oczekuje, że pracownicy będą brali odpowiedzialność za podejmowane przez siebie decyzje, że będą skrupulatnie i z zaangażowaniem wykonywać powierzone im obowiązki, a także, że będą współpracować z grupą i dzielić się swoimi doświadczeniami czy wiedzą z pozostałymi członkami zespołu.

Jakie więc cechy charakteryzują dobrego pracownika? Które z predyspozycji osobowościowych warto wypunktować w swoim życiorysie? Podpowiadamy!

Przydatne cechy dobrego pracownika

Czym wyróżnia się dobry pracownik? Cechy, które wskazują pracodawcy to przede wszystkim:

 • Chęć nauki i rozwoju – pracownik, który nie będzie chciał się uczyć i nabywać nowych kompetencji nie będzie w stanie ani awansować, ani nadążyć za zmieniającą się technologią i oczekiwaniami ze strony rynku. Pracodawcom zależy więc na tym, by zatrudniane przez nich osoby wykazywały dużą motywację do dalszej nauki i rozwoju.
 • Dobra organizacja czasu pracy – w dobie multitaskingu dobra organizacja jest niesamowicie istotna. Pracodawcy cenią pracowników, którzy potrafią dokonać priorytetyzacji swoich zadań i tak rozplanować obowiązki w ciągu dnia, aby wywiązać się ze wszystkich zadań.
 • Komunikatywność – osoby, które uchodzą za komunikatywne potrafią przede wszystkim precyzyjnie formułować swoje komunikaty, a dodatkowo słuchać drugiej strony. W dużych organizacjach często pracuje się nad dużymi projektami w większej grupie osób, dlatego komunikacja między pracownikami jest niesamowicie istotna. Komunikacja utrzymana na odpowiednim poziomie pomaga także w unikaniu nieporozumień, nieodpowiedzeń czy konfliktów.
 • Lojalność – żadnemu pracodawcy nie zależy na tym, by rotacja w firmie utrzymywała się na wysokim poziomie. Dlatego poszukiwanie dobrego pracownikatesty rekrutacyjne i całe procesy rekrutacji są często długie i wyczerpujące – wszystko po to, aby upewnić się, że dany kandydat sprawdzi się w nowej pracy i odnajdzie się wśród kolegów z zespołu. Lojalny pracownik będzie więc nie tylko wywiązywał się ze swoich zadań i obowiązków, ale również „nie ucieknie” z firmy, gdy coś pójdzie nie po jego myśli. Lojalny pracownik uda się na rozmowę do przełożonego, opowie o swoim problemie i o rozwiązaniach, które będą dla niego satysfakcjonujące.
 • Odpowiedzialność – naturalne jest, że pracodawcy będą oczekiwać od zatrudnionych przez siebie osób odpowiedzialności za swoją pracę i podejmowane przez siebie decyzje, dlatego do kolejnej, ważnej cechy dobrego pracownika zaliczamy odpowiedzialność. Zrzucanie winy za nieudany projekt na kolegę z biurka obok nie jest na miejscu. Odpowiedzialny pracownik wyciągnie wnioski z porażki i kolejnym razem nie popełni tego samego błędu. Odpowiedzialność przejawia się również w zwykłych, codziennych czynnościach – czy osoba, która bez wyraźnych wskazań medycznych przynajmniej raz w tygodniu korzysta ze zwolnienia lekarskiego jest odpowiedzialna i traktuje swoją pracę poważnie? Prawdopodobne nie.
 • Pracowitość – pracowitość rzecz jasna nie jest definiowana jako ilość przepracowanych nadgodzin i weekendów. Pracowita osoba to taka, która w czasie pracy rzetelnie wykonuje swoje zadania, nie imając się od obowiązków. Za pracowitych (i zaradnych jednocześnie!) uważa się także m.in. studentów, którzy podczas nauki decydują się na pracę dorywczą.
 • Samodzielność w działaniu – każdy pracodawca marzy o tym, by pracownik szybko wdrożył się w swoje obowiązki i nie potrzebował nieustannej pomocy od bardziej doświadczonych członków zespołu. Osoby, które najpierw szukają rozwiązań samodzielnie i dopiero w momencie niepowodzenia proszą o pomoc są bardzo cenieni na rynku pracy.
 • Uczciwość – to bardzo ogólna cecha, ale równie bardzo istotna. Uczciwy pracownik, który rzetelnie wykonuje swoje obowiązki i nie działa na szkodę pracodawcy zawsze będzie na wagę złota!

Jaki powinien być idealny pracownik

Badania i ankiety prowadzone na temat cech idealnych pracowników dają bardzo podobne wyniki. Zdecydowana większość pracodawców odpowiada praktycznie w ten sam sposób.

Idealny pracownik to przede wszystkim osoba z bardzo rozwiniętymi umiejętnościami komunikacyjnymi. Cecha ta wpływa bowiem na relacje w całej grupie – pracownicy, którzy jasno formułują komunikaty i potrafią słuchać kolegów z zespołu nie popadają w konflikty i nie generują nieporozumień.

Niemniej istotne są cechy takie jak odpowiedzialność, pracowitość i uczciwość. Oczywiście to naturalne! Takie wyróżniki determinują bowiem rzetelne wykonywanie powierzonych obowiązków oraz traktowanie pracy z szacunkiem. Umiejętność podejmowania samodzielnych decyzji i wychodzenie z inicjatywą też są ważne. Dzięki temu mamy bowiem pewność, że osoba, której powierzyliśmy np. kierowanie projektem będzie w stanie decydować o kolejnych jego etapach samodzielnie.

rekrutacja pracowników
Zdjęcie od Jason Goodman z Unsplash

Jak wyszukiwać dobrych pracowników

Kluczem do znalezienia dobrego pracownika jest przede wszystkim ustalenie profilu idealnego kandydata. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę, że mimo cech, na które zwracają uwagę niemal wszyscy pracodawcy, to istnieją stanowiska, które będą wymagały także innych predyspozycji od kandydatów.

Przykładowo, szukając:

 • kierownika zespołu – zwrócimy także uwagę na charyzmę, pewność siebie, determinację i umiejętność pracy pod presją czasu.
 • grafika komputerowego – zwrócimy także uwagę na wysoki poziom estetyki, dbałość o szczegóły, umiejętność wsłuchiwania się w potrzeby klientów czy kreatywność.
 • asystentki zarządu – zwrócimy także uwagę na skrupulatność, terminowość, wielozadaniowość i determinację w działaniu.

Dlatego punktem wyjścia do każdej rekrutacji powinno być ustalenie z Hiring Managerem kluczowych cech i wartości, które na danym stanowisku są po prostu niezbędne.

Jak rozwijać dobrych pracowników

Na sam koniec chcemy poruszyć jeszcze jedną ważną kwestię. Otóż warto pamiętać o tym, że pracodawcy również muszą oferować idealnym pracownikom bodźce, które będą działać na nich motywująco.

Jeśli oczekujemy, że idealny pracownik będzie wykazywał się chęcią poszerzania kompetencji, warto dopytać, jakie szkolenia leżą w gestii jego zainteresowań. Oczywiście, pracownicy mogą szkolić się poza organizacją, jednak ważne jest, aby podstawowa potrzeba rozwoju była zaspakajana również przez pracodawcę.

Z kolei, gdy oczekujemy, że idealny pracownik będzie wykazywał się inicjatywą i samodzielnie podejmował decyzję, musimy dać mu przestrzeń na popełnianie błędów. Jak mawia słynne przysłowie Nie myli się tylko ten, który nic nie robi – i jest to prawda. Ważne jest natomiast to, jakie wnioski i lekcje z niepoprawnie podjętych decyzji pracownik wyciągnie.

Podsumowując, warto poszukiwać kandydatów, którzy idealnie wpisują się w potrzeby i oczekiwania organizacji. Gwarantuje to dopasowanie pracownika do danego stanowiska i długą, owocną współpracę. Nie można jednak jednocześnie zapominać, że definicja idealnego pracodawcy również istnieje ? Aby współpraca faktycznie była długofalowa, trzeba również dawać coś od siebie – zwiększanie zaangażowania pracowników to obowiązek każdego pracodawcy.