Problem zarządzania czasem, a będąc bardziej konkretnym i precyzyjnym – zarządzania sobą w czasie, dotyka wielu osób. Ogromna ilość zadań, projektów i obowiązków, praca w trybie zdalnym i brak jasno wytyczonych granic odnośnie czasu pracy, mnóstwo rozpraszaczy związanych z nowoczesnymi technologiami czy chociażby mediami społecznościowymi – niestety nie pomagają w poradzeniu sobie (z nieprostą przecież!) umiejętnością skupienia się na wykonywanej pracy. Jeśli i dla Ciebie zarządzanie sobą w czasie stanowi niemałe wyzwanie, przeczytaj nasz artykuł. Pomodoro – technika, która jest niezwykle prosta, a jednocześnie wyjątkowo skuteczna. 

Technika pomodoro – na czym polega

Otóż technika Pomodoro to prosta metoda, która pozwala w lepszy sposób organizować czas pracy i nauki, a także zarządzać obowiązkami. Choć została opracowana pod koniec lat 80. XX wieku (przez Francesco Cirillo) w dzisiejszych czasach również znajduje zastosowanie.

Będąc bardziej konkretnym – technika Pomodoro swój sukces zawdzięcza podzieleniu czasu, w którym pracujemy/wykonujemy obowiązki na dwie sekwencje:  

  • 25 minut pracy, podczas których musisz być w pełni skupiony,
  • 5 minut przerwy, podczas których w pełni się relaksujesz.

Warto jeszcze wspomnieć, skąd wzięła się nazwa tej techniki. Być może będzie to dla Ciebie zaskoczenie, ale nazwa pomodoro pochodzi od… minutnika w kształcie pomidora, którego używał jej twórca. Jednak, kiedy zastanowić się głębiej, to nie ma w tym nic dziwnego. W końcu w odmierzaniu określonych sekwencji minutnik ma niemałe znaczenie!

Dlaczego warto stosować pomodoro?

Jeśli każdego dnia po usłyszeniu pierwszych tonów dźwięku budzika, przeszywa Cię stres na samą myśl o tym, jak dużo masz dziś obowiązków i że na pewno nie zdążysz wykonać wszystkich zadań, jakie masz na dziś zaplanowane, to musisz „polubić się” z techniką pomodoro.

Nowoczesne metody zarządzania zawsze są w cenie! Oczywiście sama znajomość tej techniki nie wystarczy. Jednak podstawy teoretyczne, dobrze ułożony plan zadań i obowiązków oraz duża doza konsekwencji sprawią, że zapomnisz o niekomfortowym uczuciu marnowania czasu.

Dlaczego technika pomodoro zapewnia tak wysoką skuteczność? Technika pomodoro – na czym polega jej sukces? Oto kilka najważniejszych powodów, dla których warto zainteresować się tą metodą.

Po pierwsze, podzielenie czasu na dwie sekwencje sprawia, że nie masz poczucia permanentnej gonitwy z deadline’em. Dzięki temu jesteś mniej zestresowany, a co najważniejsze – pracujesz mądrzej i efektywniej, a nie więcej, więcej i więcej! Pomodoro pomaga w maksymalizacji wydajności Twojej pracy.

Po drugie, jeśli skorzystasz z naszych wskazówek odnośnie unikania rozpraszaczy, social media i wibracje telefonu przestaną wytrącać Cię z rytmu pracy, a tym samym poprawisz swoją efektywność.

Po trzecie, krótkie, ale częste przerwy na odpoczynek pozwolą Ci uniknąć uczucia zmęczenia, wypalenia czy przepracowania.

Po czwarte, efektywne zarządzanie sobą w czasie, to szansa nie tylko na lepsze samopoczucie, ale i na lepsze wyniki w pracy czy nauce, a to może przełożyć się na niemałe sukcesy na polu zawodowym bądź naukowym.

Po piąte, racjonalne wyznaczenie granic pomiędzy czasem spędzonym na pracy a czasem przeznaczonym na odpoczynek i regenerację zdecydowanie poprawi Twój work-life balance. To naprawdę istotne, zwłaszcza w dobie pracy zdalnej. Często, np. gdy mamy poczucie niskiej produktywności, nie umiemy zamknąć komputera służbowego o określonej godzinie – spędzamy przed nim więcej czasu, byleby tylko na koniec dnia wykonać więcej zadań i wyjść „na plus”.

 Jak stosować technikę pomodoro

Jak już wielokrotnie wspominaliśmy, metoda pomodoro jest bardzo prosta. Jeśli chcesz stosować ją w skuteczny sposób wystarczy, że uwzględnisz wymienione poniżej wskazówki.

  • czasomierz – rekomendujemy użycie najprostszego minutnika. Jeśli takiego nie posiadasz możesz oczywiście skorzystać z własnego telefonu (technika pomodoro aplikacja na Adroida i na iOS bądź zwyczajny timer).
  • lista zadań do wykonania – wypisz wszystkie cele, projekty i zadania, jakie masz do wykonania w danym dniu, możesz zrobić to w notesie, na kartce bądź w specjalnej aplikacji, np. wysłać maila do działu HR, zadzwonić do klienta, zrobić reaserch do pracy magisterskiej itp. Większe projekty i zadania lepiej podzielić na małe cele – np. zadanie: przygotować prezentację w Power Paint podziel na: wykonanie niezbędnego reaserchu, przygotowanie wymaganych grafik i ilustracji, napisanie treści itp. Idealnie, jeśli każde z małych zadań będzie możliwe do wykonania w jednej sekwencji czasu. Zrealizowanie małych celów zadziała na Ciebie motywująco.  
  • priorytetyzacja zadań – ustalenie listy priorytetów to kolejna kwestia, która pomoże Ci w osiąganiu sukcesów dzięki technice pomodoro. Wykonanie najbardziej istotnych zadań również zadziała jako czynnik motywujący. Jeśli dobrze przygotujesz listę zadań ułożenie priorytetów będzie naprawdę proste.

Pamiętaj, że po upływie każdych 25 minut, po każdym dźwięku minutnika, musisz zrobić sobie przerwę. Nawet jeśli nie udało Ci się do końca wykonać zaplanowanego celu. W czasie przerwy pod żadnym pozorem nie wykonuj żadnych działań związanych z aktywnością zawodową/nauką. Zaparz sobie herbatę, wyjdź do ogródka/na balkon, zrób kilka przysiadów, rozciągnij się – po prostu zrób coś, co Cię odpręża. Po 4 zakończonych 25-minutowych sekwencjach możesz zrobić sobie dłuższą przerwę – tak, żebyś zdążył zjeść obiad, zaparzyć kawę itp.

technika pomodoro nauka

 Gdzie i kiedy przydaje się pomodoro?

Pomodro technika to bardzo uniwersalna metoda. Bardzo dobrze sprawdza się przy nauce, przy pracy, a także przy organizacji codziennych wyzwań. Technika pomodoro w szkoleniach menadżerskich również jest bardzo często wykorzystywana.

Dzięki podzieleniu materiału do egzaminu, szybko nauczysz się i utrwalisz wszystkie niezbędne informacje. Dzięki priorytetyzacji zadań związanych z ważnym projektem w pracy będziesz w stanie ukończyć go w krótkim czasie.

Niezależnie od tego, do jakich celów chcesz wykorzystać technikę pomodoro, musisz pamiętać, że jej sukces tkwi w tym, że w określonym czasie jesteś maksymalnie skupiony. Kolejno, dajesz swoim myślom i swojemu ciału się rozluźnić. Jeżeli więc chcesz poprawić swoją wydajność – nie zapominaj o niezbędnym odpoczynku.

Czy można dostosować pomodoro do swoich potrzeb?

Metoda pomodoro jest na szczęście możliwa do zmodyfikowania. Co przez to rozumiemy? Jeśli jej zasady sprawiają Ci wiele trudności bądź uważasz, że nie do końca wykorzystują Twój potencjał – możesz je dostosować do swoich potrzeb

Uważasz, że jesteś w stanie pracować w pełni skupiony przez okres dłuższy niż 15 minut? Nie ma problemu – wydłuż sekwencje czasowe. Próbuj takich kombinacji, aby pracowało Ci się jak najlepiej. Nie zapominaj tylko o kilkuminutowej przerwie – ona jest niezbędna do tego, by się wyciszyć.

Co jeszcze możesz zrobić, aby z techniki pomodoro korzystało się efektywniej?

  • wyłącz w telefonie powiadomienia z wszystkich aplikacji, zwłaszcza z mediów społecznościowych,
  • jeśli możesz sobie na to pozwolić, wyłącz dźwięki i wibracje w telefonie,
  • wyłącz skrzynkę e-mail (oczywiście ustaw zadanie – sprawdzenie poczty firmowej, ale zaglądaj tam tylko podczas interwału z tym zadaniem),
  • poinformuj pracowników/współlokatorów/domowników o tym, żeby Ci nie przeszkadzali.

Jeśli zastanawiasz się jak zwiększyć wydajność pracy bądź nauki – wypróbuj technikę pomodoro. Zacznij od klasycznych zasad – 25 minut działania, 5 minut przerwy i w razie konieczności modyfikuj delikatnie przedziały czasowe. Jesteśmy przekonani, że już niebawem zobaczysz efekty swojej pracy. Powodzenia!