Ostatnie kilkanaście lat przyniosło ogromny rozwój branży szkoleniowej. Bardzo dużą popularność zyskały szkolenia skierowane do kadry managerskiej. Małe firmy i wielkie korporacje chcą inwestować w rozwój swoich pracowników. Zastanawiają się jednak, jak zrobić to w odpowiedni sposób. Większość firm uświadomiła już sobie, że szkolenia i kursy dla managerów powinny być stałym punktem strategii rozwoju przedsiębiorstwa. Niezaprzeczalnym jest przecież, że to właśnie zasoby ludzkie są najcenniejszą wartością każdej firmy i to o nie powinniśmy zadbać w największym stopniu. Tylko jak wybrać odpowiednie narzędzia w gąszczu ofert? W jakie konkretnie kursy menedżerskie warto zainwestować? I czy to naprawdę się opłaca? 

Szkolenia dla menedżerów – czy warto?

Cóż – inwestycja w ludzi, to najlepsza inwestycja! Jeśli wszyscy pracownicy będą odpowiednio zmotywowani, cała struktura organizacyjna przedsiębiorstwa będzie działała bez zarzutu. Bez wątpienia jednak to właśnie managerowie stanowią trzon każdej organizacji. Ich zdaniem jest przekazywanie wiedzy, delegowanie obowiązków i stanowienie wsparcia dla podległych zespołów. Niosą na swoich barkach odpowiedzialność za wynik całego teamu, a następnie raportują wykonane zadania do swoich przełożonych.

Dobry menedżer wie, jak zarządzać zespołem, jak egzekwować wykonanie zadań, jak odpowiednio motywować do pracy, jak rozstrzygać konflikty w grupie. I choć wielu z nich urodziło się z cechami wspierającego lidera, to nie ulega wątpliwościom, że warto wspierać kierowników w rozwoju ich kompetencji. W końcu nieumiejętne zarządzanie podległymi pracownikami sprawia, że cała organizacja nie wykorzystuje w pełni swojego potencjału, a tym samym – ponosi większe koszty.

Jakie szkolenia dla managerów wybrać?

Oferta warsztatów, kursów i szkoleń kierowniczych jest bardzo bogata. Na rynku dostępne są rozbudowane, kompleksowe programy rozwojowe, a także mocno skoncentrowane kursy i warsztaty, skupiające się na wspieraniu konkretnych umiejętności. Profesjonalne firmy szkoleniowe dostosowują program kursu i na bieżąco monitorują postępy, dzięki czemu są w stanie wskazać mocne strony i obszary do pracy.

Należy pamiętać, aby podczas wyboru kursów kierowniczych brać pod uwagę cele biznesowe przedsiębiorstwa i potrzeby szkoleniowe grupy. Kursy managerskie warto dostosować również do stażu zainteresowanych – inne obszary należy rozwijać u młodego managera, a inne u kierownika z kilkunastoletnim doświadczeniem.

Warsztaty dla młodych managerów

Na czym powinny koncentrować się kursy dla przyszłych menedżerów oraz tych, którzy dopiero co awansowali na kierownicze stanowisko? Przede wszystkim na wzmacnianiu kompetencji miękkich, związanych z:

 • radzeniem sobie w sytuacjach stresowych,
 • zarządzaniem zespołem,
 • umiejętnością pracy pod presją,
 • rozwiązywaniem konfliktów w grupie,
 • efektywnością osobistą i zespołową.

To kluczowe aspekty w pracy kierownika, dlatego we wczesnym etapie kariery, warto skupić się na ich rozwijaniu i pogłębianiu istotnych kompetencji.

Szkolenia dla doświadczonych managerów

Kierownicy z dłuższym stażem potrafią już zarządzać zespołem, mają zbudowany autorytet wśród pracowników i wiedzą, jak podejmować trafne decyzje nawet w najbardziej stresowych sytuacjach. Dlatego ich potrzeby są zupełnie inne.

Jakie obszary warto rozwijać u takich pracowników? Przede wszystkim umiejętności interpersonalne, umiejętności auto prezentacyjne czy umiejętności negocjacyjne. Rozwój tych kompetencji na pewno wpłynie pozytywnie na pracę zarówno menedżera, jak i całego zespołu.

Często czynnikiem decydującym o wyborze kursów kierowniczych jest także branża, w której działa przedsiębiorstwo. Dla przykładu inaczej będą motywować pracowników menedżerowie działający w sprzedaży (gdzie cały system motywacyjny opiera się o prowizję), a inaczej kierownicy produkcji, którzy muszą skupić się na motywowaniu poza finansowym. Będą więc pracować w oparciu o zupełnie inne techniki, a co za tym idzie – należy u nich rozwijać nieco inne obszary. 

szkolenia dla managerów

Kursy dla managerów – na co jeszcze warto stawiać?

Nie należy zapominać, że praca managera wiąże się z permanentnym stresem – presja terminów, wyników, nacisk przełożonych. Nieumiejętne radzenie sobie z emocjami może prowadzić do rozdrażnienia i spadku motywacji, a tym samym – spadku efektywności. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, warto zapewnić pracownikom dostęp do odpowiednich kursów i warsztatów, na których dowiedzą się jak radzić sobie ze stresem i innymi głębokimi emocjami.

Pamiętajmy, że menedżer to wyjątkowo wymagająca rola, która skupia w sobie kilka profesji – wymagającego szefa, wspierającego lidera, komunikatywnego rekrutera oraz inspirującego mentora.

Aby być dobrym menedżerem, należy:

 • mieć odpowiednią wiedzę o tym, jak pracować z ludźmi,
 • dopasować styl zarządzania do konkretnych podwładnych,
 • znać wspierające techniki i narzędzia,
 • potrafić egzekwować obowiązki itp.

Tak naprawdę lista cech skutecznego managera zdaje się nie mieć końca. Dlatego, jeśli zależy nam na dobrze prosperującym biznesie, powinniśmy wspierać kierowników w ich codziennych działaniach, proponując im udział w rozwojowych warsztatach.

Kursy dla menedżerów – zalety i korzyści.

Zalet rozwijania swoich pracowników jest nieskończenie wiele. Odpowiednio zmotywowany zespół to przecież gwarancja sukcesu każdej firmy.

W przypadku osób zarządzających zespołami odpowiednie dopasowanie warsztatów rozwojowych będzie oddziaływać pozytywnie na cały zespół. Jeśli kierownik ukończy szkolenie dotyczące kompetencji miękkich, np. ze skutecznej komunikacji i zarządzania konfliktami, będzie w stanie:

 • tworzyć zdrowe relacje w podległym zespole,
 • skutecznie rozwiązywać powstałe spory i konflikty,
 • inspirować ludzi do działania,
 • pobudzać kreatywność,
 • motywować do realizowania celów.

Takie działania muszą przełożyć się na lepsze wyniki całego zespołu, a te w konsekwencji całego przedsiębiorstwa.

Aktualna sytuacja na rynku sprawia, że firmy muszą liczyć się ze zmianami. I choć ich wprowadzanie nigdy nie należało do najłatwiejszych procesów, to dobry lider skutecznie przeprowadzi swój zespól przez każdą zmianę. Aby jednak tak było, powinniśmy go do tego dobrze przygotować. Inwestując w rozwój managerów, tak naprawdę dbamy o całą firmę! Kompetentny, wykwalifikowany manager poprzez swój autorytet oraz odpowiednie podejście i postawę wobec zespołu, zatrzyma przy sobie cennych specjalistów, którzy nie będą szukali możliwości rozwoju poza organizacją. Patrząc z tej perspektywy, szkolenia kierownicze powinny być na stałe wpisany w program rozwojowy każdego przedsiębiorstwa.