Rozwój zawodowy i kreowanie własnej ścieżki kariery to długotrwałe i wymagające procesy, jednak należy się nad nimi pochylić. Praca zawodowa zajmuje nam zdecydowaną większość życia, warto więc by dawała nam nie tylko godziwe wynagrodzenie, ale również satysfakcję i spełnienie. Aby tak było i wspinanie się po szczeblach kariery było zwieńczone masą motywacji, trzeba skupić się na poszerzaniu wiedzy, umiejętności i kompetencji, które będą miały kluczowe znaczenie dla naszej zawodowej pracy. A w tym celu warto zaplanować własną ścieżkę kariery i określić cele zawodowe, do których będziemy dążyć. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

Ścieżki kariery zawodowej

Niezależnie od tego, czy jesteś już aktywny zawodowo, czy właśnie stoisz przed ważnym momentem, jakim jest poszukiwanie pierwszej pracy, powinieneś określić swoje cele zawodowe. Ścieżki kariery zawodowej mogą prezentować się różnie – są osoby, dla których ważne jest wyspecjalizowanie się w jednej, konkretnej profesji i zostanie ekspertem w tej dziedzinie, a są i tacy, którzy jeszcze przed rozpoczęciem zatrudnienia wiedzą, że w przyszłości chcą zarządzać ogromnym zespołem.

Powinieneś wiedzieć, że dobrze zaplanowana ścieżka kariery musi opierać się na samoświadomości. Poznanie swoich mocnych i słabych stron z pewnością Ci w tym pomoże. Pamiętaj, że aby stworzyć obiektywny obraz własnej osoby możesz wykorzystać wiele darmowych i skutecznych narzędzi, m.in. analizę SWOT.

Poznanie swoich osobistych możliwości pozwoli Ci w zaplanowaniu celów krótkoterminowych i długoterminowych, a tym samym na stworzenie jasnej i klarownej ścieżki kariery. Pamiętaj również, że cele te powinny być ambitne, ale jednocześnie realne do osiągnięcia. Jeśli dopiero wkraczasz na zawodową drogę i już na samym wstępnie wiesz, że presja czasu i presja wyniku nie są Twoim wymarzonym środowiskiem pracy, to nie zakładaj, że zostaniesz kierownikiem sprzedaży w przyszłym roku. Oczywiście nie oznacza to, że nie zostaniesz nim nigdy – szkolenia z kompetencji miękkich pozwalają rozwijać wiele cech osobowości i przygotowują pracowników na różne sytuacje, jednak droga do komfortowej pracy pod presją czasu prawdopodobnie może być dłuższa niż okres jednego roku.

Początek kariery – pierwsza praca

Pierwsza praca to ważny moment w życiu każdego człowieka. Jeśli jesteś o krok od zdobycia dyplomu lub właśnie skończyłeś studia, to prawdopodobnie za chwilę pewnym krokiem wejdziesz na rynek pracy.

Czym kierować się przy wyborze pierwszego miejsca pracy? Oczywiście kierunek studiów jest ważny, jednak pamiętaj, że ścieżka rozwoju nie zawsze zaczyna w zawodzie, w którym będziesz pracował aż do emerytury. Pierwsza praca to doskonała okazja, by sprawdzić, które zadania wykonujesz z ogromną przyjemnością, co sprawia Ci satysfakcję, a co jest mniej przyjemne lub nawet trudne. Jak to zweryfikować?

Sposobów jest kilka! Na wstępnie warto wykonać test kompetencji zawodowych, który podpowie Ci, jaki tryb pracy jest najbardziej zbliżony do Twoich umiejętności i oczekiwań. Kolejno, jeszcze podczas nauki na studiach warto sprawdzać praktyki i staże oferowane przez Biuro Karier działające przy Twojej uczelni. To bardzo dobra droga do tego, aby sprawdzić, czy praca związana z Twoim kierunkiem studiów sprawia Ci przyjemność. A dodatkowo zdobywasz cenne doświadczenie zawodowe. Po pierwszych praktykach regularnie śledź oferty pracy na stanowiska juniorskie. Praca juniora czy młodszego specjalisty często pozwala na wykonywanie różnych zadań, a tym samym na współpracę z różnymi departamentami w firmie. Dzięki temu będziesz w stanie zweryfikować, jakie stanowiska pokrywają się z Twoimi zawodowymi aspiracjami.

Pamiętaj także, że podczas studiów warto próbować swoich sił w pracach dorywczych. To nie tylko sposób na podreperowanie studenckiego budżetu! To również znak dla przyszłych pracodawców, że jesteś zorganizowany i pracowity.

Planując ścieżkę zawodową w tak szeroki i odpowiedzialny sposób, nie tylko zdobywasz cenne doświadczenie i przybliżasz się do znalezienia swojej wymarzonej pracy. To także świetna okazja do tego, by poznać zwyczaje, postawy i stawki wynagrodzenia obowiązujące na poszczególnych stanowiskach. Dzięki temu już na starcie będziesz w stanie porównać zarobki z różnych branż i firm.

Zdobycie wymarzonej pracy

Po znalezieniu pierwszej pracy, po pewnym czasie przychodzi kolej na tę wymarzoną. Tylko jak ją znaleźć? Jak wyróżnić się na rynku pracy, żeby potencjalny pracodawca to właśnie Tobie chciał zaoferować tę wspaniałą posadę? Dobrze zaplanowana ścieżka kariery kolejny raz przychodzi Ci z pomocą.

Znasz już swoje mocne strony i obszary do rozwoju, a dzięki pierwszym doświadczeniom zawodowym wiesz także, jakie obowiązki przychodzą Ci z lekkością, a które wprawiają Cię w stres lub zakłopotanie. To idealny moment, aby zweryfikować swoje cele zawodowe – zarówno te krótkoterminowe, jak i długo terminowe.

Aby określić swoje cele, możesz skorzystać z bardzo pomocnej metody SMART, według której cele muszą być:

  • Specific, czyli zdefiniowane i jasno nazwane.
  • Measurable, czyli mierzalne.
  • Acceptable, czyli akceptowalne.
  • Realistic, czyli realne.
  • Timed, czyli określone w czasie.

Jak powinny brzmieć cele zawodowe wytyczone zgodnie z metodą SMART? Np.:

Za 4 lata zostanę Asystentką Zarządu w jednej z większych korporacji w Warszawie i będę zarabiać 8000 zł brutto.

lub

Za 7 lat otworzę pod Warszawą własny hotel z minimum 20 pokojami i dzięki temu osiągnę zarobki na poziomie 25 000 zł brutto.

Pamiętaj, żeby wszystkie swoje zawodowe cele, które są zgodne z metodą SMART zapisać na kartce. Dzięki temu będziesz mógł w każdej chwili do nich wrócić i zweryfikować, czy jesteś na dobrej drodze do ich osiągnięcia.

praca w biurze
Zdjęcie od Ant Rozetsky z Unsplash

Awans czy zmiana pracy?

Podczas swojej zawodowej drogi, niejednokrotnie mamy momenty zwątpienia. Co robić w takiej sytuacji? Przede wszystkim warto wrócić do swoich celów zawodowych i sprawdzić, czy ścieżka kariery, którą podążamy przybliża nas do ich realizacji.

Kolejnym ważnym elementem jest zrobienie tzw. rachunku sumienia. Zadaj sobie pytania, czy wykonujesz swoje obowiązki z należytą starannością, czy to, co robisz sprawia, że jesteś usatysfakcjonowany i odpowiednio zmotywowany do dalszych kroków. Zweryfikuj też swojego pracodawcę – jeśli naprawdę się starasz, wychodzisz z inicjatywą i osiągasz ponadprzeciętne wyniki być może to idealny czas na to, by porozmawiać o awansie?

Oczywiście Twoja ścieżka kariery może także zakładać zmianę pracy. Kiedy warto pomyśleć o takim kroku? Zmiana ścieżki kariery i miejsca zatrudnienia może być dobrym pomysłem, jeśli:

  • czujesz, że jesteś znudzony – choć może to brzmi brutalnie, to niestety – jeśli Twoja praca nie sprawia Ci radości, a wręcz przeciwnie, czujesz się znudzony i bezproduktywny, to prawdopodobnie nie jest to Twoja wymarzona profesja i chyba warto pomyśleć o zmianie.
  • czujesz, że nie robisz postępów i nie wykorzystujesz swojego potencjału – rozmawiałeś ze swoim przełożonym i wielokrotnie zgłaszałeś mu chęć zdobycia nowych umiejętności i obowiązków? A dodatkowo uczęszczasz na szkolenia i kursy we własnym zakresie? Mimo to Twój przełożony tego nie zauważa i non-stop wykonujesz te samą pracę? W takiej sytuacji masz prawo czuć się sfrustrowany i być może zmiana zatrudnienia będzie szansą na zawodowy rozwój.
  • Twoje wynagrodzenie jest nieadekwatne do umiejętności, zakresu obowiązków i zaangażowania – oczywiście doskonale znamy powiedzenie mówiące, że pieniądze to nie wszystko, ale mimo to wynagrodzenie powinno być zgodne z zakresem obowiązków i wartościami, jakie wnosisz do organizacji. Jeśli sukcesywnie poszerzasz swoje kwalifikacje, a w pracy przybywa jedynie obowiązków i szef mimo wielokrotnych próśb o podwyżkę nie wykazuje żadnej inicjatywy w tej sprawie, to prawdopodobnie w innym miejscu pracy Twoje doświadczenie będzie cenione lepiej.
  • czujesz, że jesteś przepracowany – work-life-balance to nie mit i każdy pracodawca powinien to szanować. Jeśli produktywnie wykonujesz swoje obowiązki, a pracodawca, zamiast to docenić „dorzuca” Ci nowe projekty i zadania, to być może zmiana miejsca zatrudnienia będzie dobrym pomysłem.

Rozwój swojej kariery

Często myślimy, że zdobycie tytułu magistra to koniec naszej edukacji. Cóż… takie myślenie jest błędne. Uczymy się przez całą zawodową drogę i przesadne nie będzie stwierdzenie, że w zdecydowanej większości przypadków nauka podczas pracy jest bardziej intensywna niż na studiach.

Jeśli chcesz zaplanować skuteczną ścieżkę kariery, to musisz pamiętać, żeby budować ją w oparciu o rozwój wiedzy i umiejętności oraz o poszerzanie kompetencji. Tylko praca nad sobą pomoże Ci realizować ambitne cele i zdobywać awans za awansem.

Nie zapominaj także, że obecnie można znaleźć również masę wartościowych szkoleń, które są darmowe. Oczywiście inwestycja w siebie zawsze będzie najlepszą inwestycją – uczęszczaj na szkolenia sprzedażoweszkolenia menadżerskie, szkolenia dla rekruterów, w zależności od tego, jaką ścieżkę zawodową obrałeś. Ale płatne szkolenia i kursy, możesz z powodzeniem uzupełniać darmowymi webinarami, konferencjami, meetingami i warsztatami. Dodatkowo bądź na bieżąco z branżowymi nowinkami i ciekawostkami, spotykaj się z ludźmi z branży i wymieniaj doświadczeniem. Wszystkie te działania wpłyną pozytywnie nie tylko na Twoją wiedzę, ale również na budowanie marki osobistej i autorytetu w środowisku pracy.

Stabilizacja zawodowa

Wielu pracowników marzy o tym, by w pewnym momencie kariery osiągnąć tzw. zawodową stabilizację. Warto jednak na wstępie odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest zawodowa stabilizacja dla Ciebie? Dla jednych będzie to stała, spokojna posada utrzymywana od wielu lat, dla innych dynamiczna praca wśród ciągle zmieniających się projektów, a dla niektórych własna działalność gospodarcza.

Jednak ogólnie rzecz biorąc, zawodową stabilizacją można określić stan, w którym czujemy, że pożądamy krok po kroku po naszej ścieżce kariery, moment, w którym udaje nam się realizować postawione cele zawodowe – zarówno w kwestii obejmowanego stanowiska, jak i kwalifikacji i umiejętności czy zarobków. To także dobry czas, by nadal, bez żadnej presji, poszerzać swoją wiedzę – szkolenia otwarte często są darmowe, a niosą za sobą ogromną wartość.