Każdy chce wywrzeć dobre, pierwsze wrażenie na pracodawcy. I nic w tym dziwnego, w końcu pierwsze wrażenie jest bardzo ważne. Szczególnie w trakcie procesu rekrutacyjnego. Ostatnie wydarzenia pokazały, że z dużym powodzeniem pierwszy etap rekrutacji można przeprowadzić przez telefon, przez Skype, przez Zoom. Dlatego, żeby przez cały proces zatrudniania nowego pracownika przejść pozytywnie i otrzymać propozycję współpracy, musisz zrobić wszystko, aby tej pierwszej, telefonicznej rozmowy telefonicznej wypaść w pełni profesjonalnie? Jak to zrobić? Podpowiadamy!

Jak rozmawiać o pracę przez telefon? Czyli jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon lub Skype?

Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka prostych, ale niezwykle istotnych rad, które pozwolą Ci zrobić dobre wrażenie na rekruterze. Gotowy? Zapraszamy!

Po pierwsze, znajdź ciche i spokojne miejsce na rozmowę telefoniczną w sprawie pracy.

Pamiętaj, że telefoniczna rozmowa o pracę, to nadal rozmowa o pracę! Dlatego musisz być w pełni skupiony – nic nie może Cię rozpraszać.

Rozmowa rekrutacyjna podczas jazdy tramwajem, autobusem lub samochodem? Zdecydowanie nie. Podczas robienia zakupów w osiedlowym sklepiku? Zdecydowanie nie. Podczas przerwy na lunch? Zdecydowanie nie.

Kolejna ważna kwestia. Absolutnie nie umawiaj się na rozmowę o pracę podczas, gdy będziesz w aktualnym miejscu zatrudnienia. Będziesz się krępował, że szef, bądź któryś z współpracowników Cię usłyszy, a przez to będziesz dążył do jak najszybszego zakończenia rozmowy, nie pokazując przy tym całego swojego potencjału. Jeśli nie chcesz lub nie jesteś w stanie wziąć dnia wolnego wtedy, kiedy jesteś umówiony na rozmowę rekrutacyjną, to zarezerwuj sobie ustronną, wyciszoną salkę w biurze. Tak, abyś się nie stresował.

Jeżeli uda Ci się umówić na rozmowę wtedy, gdy będziesz w domu to idealnie. Pamiętaj tylko o kilku istotnych kwestiach:

  • przycisz telewizor, aby rekruter nie słyszał, że w tle leci twój ulubiony serial,
  • wyłącz domofon – lepiej, żeby kurier czy listonosz nie wytrącili Cię z pełnego skupienia,
  • jeśli posiadasz telefon służbowy/drugi aparat telefoniczny wycisz w nim dźwięki.

Po drugie, upewnij się, że masz profesjonalną pocztę głosową.

Wiemy, że ta rada może wydać się błaha, ale wierz nam na słowo – nic nie powoduje takich wątpliwości u rekrutera, jak bardzo…osobliwe nagranie na poczcie głosowej. Oczywiście, po pracy masz prawo słuchać takiej muzyki, jaką lubisz. Jednak dźwięk muzyki disco-polo i rytm „Majteczki w kropeczki…” ustawiony na „Granie na czekanie” nie jest dobrym pomysłem. Jeśli używasz poczty głosowej, po prostu zadbaj o neutralne nagranie, które nie budzi kontrowersji.

Po trzecie, przygotuj się do rozmowy.

Tak, jak wspominaliśmy – rozmowa o prace przez telefon, niczym nie rożni się od spotkania z rekruterem w siedzibie firmy. Dlatego przed umówionym terminem, zerknij jeszcze raz na treści ogłoszenia, na które aplikowałeś. Przypomnij sobie, co zachęciło Cię do wysłania CV i życiorysu. Dowiedz się również czegoś więcej o przyszłym, potencjalnym pracodawcy. Pamiętaj, że informacja, w jakiej branży działa i czym zajmuje się firma to zdecydowanie za mało. Postaraj się trochę bardziej! Sprawdź, jaka jest misja i wizja przedsiębiorstwa, jakimi wartościami kieruje się organizacja, w jakich ciekawych wydarzeniach i eventach brała ostatnio udział, jakie nagrody i wyróżnienia otrzymała. Nie mogą zaskoczyć Cię pytania w stylu:

  • Co wie Pan o naszej firmie?
  • Dlaczego aplikował Pan do pracy akurat w naszej firmie?
  • Co najbardziej przykuło Pana uwagę w naszym ogłoszeniu o pracę?

Przejrzyj wyszukiwarkę internetową, social media, stronę internetową i… działaj!

telefon w sprawie pracy o co pytac

 

Po czwarte, miej notatki i notuj!

Przewaga rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon jest jedna – możesz mieć ze sobą małą „ściągę” 😊 Przygotuj sobie najpotrzebniejsze notatki, otwórz kalendarz, wydrukuj swoje CV, list motywacyjny. Jeśli rozmowa będzie odbywała się po angielsku możesz także mieć pod ręką przydatne, obcojęzyczne zwroty. Jeśli wcześniej nasunęły Ci się na myśl pytania, które chciałbyś zadać rekruterowi, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś i je spisał w formie notatki.

Oczywiście podczas samej rozmowy również możesz robić notatki. Zapisuj nie tylko najważniejsze informacje o stanowisku, ale i myśli, czy emocje, które towarzysza Ci podczas tej rozmowy. Po jakimś czasie od spotkania rekrutacyjnego możesz do nich wrócić i ocenić czy faktycznie praca w tej firmie będzie spełnieniem Twoich zawodowych marzeń,

Po piąte, przećwicz rozmowę – zwłaszcza jeśli ma ona odbywać się na Skype.

Rozmowa kwalifikacyjna poprzez Skype może przynieść kilka niespodzianek. Dlatego przed właściwym wirtualnym spotkaniem z rekruterem, sprawdź najważniejsze kwestie:

  • połóż laptop w neutralnym miejscu – na biurku w gabinecie lub salonie – tło musi być neutralne, a w pomieszczeniu powinien panować ład i porządek,
  • ustaw kamerę pod odpowiednim kątem – rekruter chce widzieć Twoją twarz, a nie sufit w mieszkaniu,
  • sprawdź, czy narzędzie działa poprawnie,
  • wyłącz pozostałe aplikacje, które mogą spowalniać działanie Skype.

Jeśli podczas właściwej rozmowy źle słyszysz rekrutera, od razu o tym powiedz. Nie próbuj domyślać się, co powiedział rozmówca, to najgorsze rozwiązanie. Domyślanie się, co powiedział Twój rozmówca, jest najgorszym rozwiązaniem. Dlatego wszelkie problemy techniczne zgłaszaj od razu.

Jesteśmy przekonani, że po zastosowaniu się do powyższych rad i wskazówki, Twój przyszły pracodawca na pewno Cię doceni.

Telefon w sprawie pracy – o co pytać?

Pamiętaj, że i Ty masz prawo zadawać pytania rekruterowi. Jeśli cokolwiek w ogłoszeniu było niejasne, jeśli znalazłeś informacje na stronie internetowej, które budzą Twoje wątpliwości, jeśli zwyczajnie chcesz coś doprecyzować – po prostu pytaj. Jak już wspominaliśmy, telefoniczna rozmowa o pracę daje Ci tę możliwość, aby przygotować sobie wcześniej pytania i spisać je w formie notatki. Wtedy na pewno o niczym istotnym nie zapomnisz.

Miej też na uwadze, że i rekruter będzie zadawał pytania dotyczące Twojego doświadczenia zawodowego, zakresu obowiązków, wykształcenia, kwalifikacji, motywacji do pracy, oczekiwanego wynagrodzenia i wymarzonej ścieżki kariery. Dlatego pod tym katem też bądź przygotowany. Przeanalizuj wszystko dokładnie i nie daj się zaskoczyć.

Jak zapytać o pracę przez telefon?

Na koniec jeszcze jedna, mała rada. Niezależnie od tego, czy to Ty telefonujesz do siedziby firmy i starasz się o pracę, czy byłeś umówiony na telefoniczną rozmowę rekrutacyjną – jeśli szukasz pracy przez telefon miej na uwadze, że tempo mówienia ma ogromne znaczenie. Bądź pewny siebie – swoich umiejętności, wiedzy i kompetencji, bądź autentyczny, uśmiechaj się i zarażaj pozytywną energią. Zupełnie tak, jak gdybyś siedział naprzeciwko rekrutera w siedzibie organizacji. Powodzenia!