Rynek nieruchomości kwitnie. Praca w charakterze sprzedawcy mieszkań, domów, gruntów stała się bardzo popularna, wręcz rozchwytywana. Po wejściu w życie ustawy deregulacyjnej, która zniosła obowiązek posiadania przez agentów nieruchomości specjalnych uprawnień, sytuacja jeszcze bardziej się rozwinęła.

Dziś na rozmowy kwalifikacyjne do biur nieruchomości przybywają setki kandydatów. Jak wyróżnić się wśród tak dużej konkurencji? Jakie cechy charakteru są istotne dla rekruterów? Jaką wiedzą i doświadczeniem powinien dysponować idealny kandydat na pośrednika nieruchomości? 

                                           

Agent nieruchomości, doradca ds. nieruchomości – na czym polega ta praca?

Wzrost zainteresowania rynkiem nieruchomości sprawił, że klienci stali się bardziej wymagający. Mają całkiem spore oczekiwania nie tylko w kierunku samych mieszkań, ale także wobec pośredników. Dlatego, zanim zdecydujemy się wziąć udział w rekrutacji na agenta, warto dokładniej przyjrzeć się tej profesji.

Doradcy ds. nieruchomości najczęściej pracują w dużych agencjach. Oczywiście zdecydowana większość osób wie, że codzienne obowiązki agenta to w głównej mierze pośredniczenie w rozmowach pomiędzy sprzedającym/wynajmującym a kupującym/najemcą nieruchomości. Jednak to tylko wierzchołek góry lodowej!

Z uwagi na dużą konkurencję doradcy ds. nieruchomości muszą podejmować szereg działań, aby wyróżnić się na rynku. Nie wystarczy już wrzucić ogłoszenia na portale różnego typu. Agenci powinni zadbać o profesjonalne zdjęcia mieszkania/domu, odpowiednią reklamę w intrenecie, a nawet o stworzenie własnej strony internetowej.

Co więcej, aby wyjść naprzeciw oczekiwań klientów, agenci przed opublikowaniem ogłoszenia muszą dokładnie sprawdzić okolicę, w której znajduje się dane mieszkanie czy dom. Klientów interesuje bliskość sklepów, aptek, żłobków, przedszkoli, szkół czy siłowni. Warto orientować się również w połączeniach komunikacyjnych, nie tylko do centrum miasta, ale i w inne, newralgiczne destynacje.

Do pracy agenta nieruchomości należy doliczyć jeszcze obszar związany z pozyskiwaniem nowych klientów. Doradca musi pewnie czuć się w rozmowach telefonicznych i być mistrzem negocjacji. Dobre umiejętności autoprezentacji i znajomość języka korzyści też nie zaszkodzą! W końcu agent ma za zadanie przekonać właściciela nieruchomości, aby opiekę nad jego mieszkaniem/domem przekazał właśnie w jego ręce.

Cechy idealnego kandydata na agenta nieruchomości.

Jak już wspomnieliśmy agent nieruchomości w swojej pracy musi wcielać się w kilka ról. Sprzedawca, analityk, konsultant, negocjator czy wreszcie adwokat własnego klienta – na takie stanowisko poszukuje się więc wszechstronnych kandydatów.

Jakie cechy, kwalifikacje i kompetencje są niezbędne?

  • wysokie umiejętności interpersonalne,
  • terminowość,
  • sumienność,
  • doskonała organizacja czasu pracy,
  • samodzielność,
  • cierpliwość,
  • znajomość rynku nieruchomości i topografii miasta,
  • umiejętność budowania relacji,
  • zdolności negocjacyjne,
  • znajomość technik sprzedaży i języka korzyści.

Idealny agent nieruchomości posiada także wykształcenie kierunkowe, doświadczenie w branży i czynne prawo jazdy.

Należy pamiętać, że to praca wymagająca kreatywności i twórczego podchodzenia do problemów. Każdą przeszkodę należy przekuć w korzyść i zainteresować potencjalnego klienta. Aby czuć się spełnionym w roli doradcy ds. nieruchomości, niezbędna jest także motywacja. Tak naprawdę to właśnie ona odpowiada za sukces w tej branży. Absolutnie nie można zrażać się słabszymi wynikami. Gorszy miesiąc może zdarzyć się każdemu. Zwłaszcza że rynek nieruchomości to branża, w której sezonowość ma znaczenie.

I wspomniana już przez nas cierpliwość. Agent musi się w nią uzbroić. Czasem na intratną transakcję trzeba naprawdę długo poczekać. Ale pamiętaj, że warto! A tak długo wyczekiwany sukces smakuje naprawdę dobrze.

doradca ds nieruchomości rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna w biurze nieruchomości

Jak wygląda proces rekrutacyjny na stanowisko agenta nieruchomości? Czego możesz się spodziewać?

Przede wszystkim należy pamiętać, że praca doradcy ds. nieruchomości jest tożsama z pracą w charakterze handlowca. Musisz wykazać się cechami, których nie powstydziłby się najlepszy sprzedawca.

Jak specjalista ds. rekrutacji będzie sprawdzał, czy masz odpowiednie kompetencje? Proces rekrutacji zaczyna się już od analizy dokumentów aplikacyjnych. Zadbaj więc o to, aby Twoje CV było przejrzyste, uporządkowane i dopasowane do stanowiska. Podkreśl doświadczenie zawodowe, odbyte kursy i szkolenia, cechy charakteru czy umiejętności, które wpisują się w profil idealnego doradcy ds. nieruchomości.

Przed pierwszą rozmową rekrutacyjną przygotuj się odpowiednio. Przede wszystkim bądź punktualny! Jeśli spóźnisz się na spotkanie z rekruterem, dajesz sygnał, że na spotkania z klientami również będziesz docierał po czasie. Sprawdź dokładnie czas dojazdu, dolicz kilka minut na stanie w korku czy inne niespodziewane sytuacje, jak np. konieczność poszukiwania miejsca parkingowego.

Pamiętaj, żeby dobrze zapoznać się z informacjami o agencji nieruchomości, do której aplikowałeś. Sprawdź, w czym się specjalizuje, jaka jest jej polityka personalna, jakie ma cele długoterminowe, jakimi wartościami się kieruje, poznaj misję i wizję organizacji. To niezwykle ważne, bowiem dzięki takim informacjom jesteś w stanie pokazać rekruterowi, że naprawdę zależy Ci na tej posadzie. Możesz udowodnić, że wybór właśnie tej firmy nie był przypadkiem, ponieważ kultura organizacji jest Ci bardzo bliska i chciałbyś tworzyć takie środowisko pracy.

Kolejną kwestią jest odpowiednie udzielanie odpowiedzi na pytania rekrutera. Staraj się formułować rzeczowe komunikaty, a każdą wypowiedź poprzyj przykładem z dotychczasowych miejsc pracy. Twierdzisz, że jesteś kreatywny? Opowiedz o wyjątkowo ciekawym ogłoszeniu wynajmu mieszkania, dzięki któremu bardzo szybko sfinalizowałeś transakcję. Zasadę tę warto stosować również w przypadku, gdy rekruter poprosi Cię o wymienienie Twoich mocnych i słabych stron. Każdą zaletę udokumentuj konkretną sytuacją. Opowiadając z kolei o wadach, staraj się wskazywać na fakt, że pracujesz nad zmianą tych niepożądanych cech.

Przygotuj się również na to, że podczas procesu rekrutacyjnego będziesz musiał wykonać testy rekrutacyjne lub odgrywać scenki sprzedażowe. Specjalista ds. HR na pewno poinformuje Cię o tym jeszcze przed spotkaniem. Podczas scenariuszy sprzedażowych skup się na kliencie i poznaniu jego potrzeb oraz oczekiwań. Rekruter może wcielić się w rolę dociekliwego klienta-marudy, więc nawet jeśli nie uda Ci się sfinalizować transakcji – nie przejmuj się. Staraj się używać języka korzyści i formułować komunikaty odpowiadające na obiekcje Twojego rozmówcy.

Rozmowa kwalifikacyjna agent nieruchomości – etapy

Proces rekrutacyjny na stanowisko doradcy ds. nieruchomości może składać się z jednej lub dwóch rozmów kwalifikacyjnych.

W pierwszym przypadku na rozmowie obecny jest zarówno przedstawiciel działu HR, jak i przyszły przełożony. Na tej rozmowie odbywają się również ewentualne testy czy scenki sprzedażowe, a ich omówienie ma miejsce bezpośrednio po wykonaniu zadania lub w późniejszym terminie podczas rozmowy telefonicznej.

W kolejnym przypadku, na pierwszym spotkaniu obecny jest specjalista ds. rekrutacji. Bada kompetencje miękkie, sprawdza informacje zawarte w CV i przeprowadza testy rekrutacyjne. Na kolejnym spotkaniu rekruterowi towarzyszy menedżer liniowy, który zazwyczaj bierze udział w scenkach sprzedażowych i weryfikuje kwestie związane z dotychczasowym doświadczeniem zawodowym kandydata.

Niezależnie od tego, na który model zdecyduje się organizacja, do której aplikowałeś, musisz pamiętać, żeby przyjść na rozmowę przygotowanym. Mamy nadzieję, że nasz artykuł nakierował Cię na to, jakie kompetencje i umiejętności będzie analizował Twój przyszły potencjalny pracodawca. Pamiętaj, żeby na rozmowie stawić się na czas i zaprezentować się z jak najlepszej strony. Nie zapominaj o uśmiechu i naturalnym wdzięku. Powodzenia!