Branża HR z dnia na dzień zyskuje na popularności. Dzieje się tak z wielu powodów. Najważniejszym jest bez wątpienia dynamiczna sytuacja na rynku pracy – fakt, że coraz ciężej jest pozyskać i utrzymać w organizacji kluczowego pracownika zmusza przedsiębiorców do podejmowania działań w tym zakresie. W związku z tym, działy HR spotykamy już nie tylko w dużych korporacjach, ale również w małych, rodzinnych firmach. Dlaczego HR jest kluczowy w kwestii rozwoju przedsiębiorstwa? Czym w zasadzie zajmuje się dział HR? Jakie są obowiązki HRowca? Jak rozpocząć pracę w tej branży?
Czym jest HR?
Aby znaleźć odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania, warto zacząć od samego początku. HR – co to jest? Otóż termin HR to skrót od angielskiego human resources, które oznacza zasoby ludzkie. Oczywiście z tym pojęciem nierozerwalnie wiąże się kolejne, czyli human resources management, a więc zarządzanie zasobami ludzkimi.
Idąc tym tropem nieciężko znaleźć odpowiedź – działania HR skupiają się wokół wszystkich pracowników organizacji. Na wstępie warto jednak podkreślić, że zarządzanie zasobami ludzkimi nie jest tożsamym pojęciem z zarządzanie ludźmi. HRowcy, choć oczywiście współpracują z biznesem i zarządem przedsiębiorstwa i są niejako łącznikiem między kierownictwem a pracownikami, nie zajmują się tworzeniem czy egzekwowaniem strategii biznesowej. Zadaniem HRowca jest skupienie się na pracownikach, a więc na tym, jacy ludzie pracują w firmie i jak im się w tym przedsiębiorstwie funkcjonuje.
Doprecyzowując więc, HR to dział, który odpowiada za rekrutację, zatrudnianie, onboarding, rozwój, szkolenia i administrowanie świadczeniami pracowniczymi w firmie. Jak widzisz HR to bardzo szerokie pojęcie. Dlatego, żeby lepiej zrozumieć istotę jego działalności, warto nadmienić, że HR możemy podzielić na dwa działy:
- HR miękki,
- HR twardy.
Czym zajmuje się miękki HR? Zadania osób pracujących w tym dziale skupiają się wokół rekrutacji i organizacji kultury pracy w firmie. Obowiązki obejmują zarówno pozyskiwanie nowych pracowników, tworzenie ścieżek rozwojowych, jak i zapewnienie członkom organizacji jak najlepszych warunków pracy. Miękki HR dba również o poziom satysfakcji i zadowolenia pracowników oraz odpowiada na ich potrzeby rozwojowe.
Podsumowując, zadania, które realizuje miękki HR to m.in.:
- tworzenie ogłoszeń rekrutacyjnych,
- rekrutacja nowych pracowników,
- tworzenie ścieżek rozwojowych,
- zwiększanie potencjału pracowników,
- tworzenie procedur, które pomogą w zwiększeniu efektywności pracy,
- przeprowadzanie okresowej oceny pracowników,
- czuwanie nad retencją pracowników,
- rozwiązywanie konfliktów w organizacji,
- monitorowanie poziomu satysfakcji pracowników,
- dbanie o candidate experience i kreowanie wizerunku pracodawcy na rynku pracy.
Oczywiście wykonywanie wszystkich tych obowiązków nie należy do jednej osoby. W miękkim HR pracują m.in. rekruterzy, talent sourcerzy, HR Business Partnerzy, specjaliści ds. rozwoju i szkoleń czy specjaliści ds. Employer Branding.
Twardy HR z kolei skupia się wokół kwestii kadrowych, administracyjnych i prawnych. W niektórych firmach do dziś twardy HR nazywany jest działem kadr i płac. To dlatego, że pracownicy tam zatrudnieni dbają o wszelkie sprawy formalne, związane z zatrudnianiem i prowadzeniem dokumentacji pracowniczej.
Podsumowując, zadania, które realizuje twardy HR to m.in.:
- obsługa systemu kadrowo-płacowego,
- przygotowywanie niezbędnej dokumentacji związanej z zatrudnieniem,
- zgłoszenia pracowników do wszystkich urzędów,
- zawieranie umów z pracownikami,
- wyliczanie wynagrodzeń i urlopów,
- wystawianie świadectw pracy,
- podpisywanie aneksów,
- kontrola ewidencji czasu pracy,
- rozliczanie zwolnień lekarskich.
Kim jest HRowiec oraz czym się zajmuje?
Mówiąc bardzo ogólnie HRowiec to pracownik działu Human Resources, który zajmuje się określonymi zadaniami, bezpośrednio związanymi z zarządzaniem zasobami ludzkimi. HRowiec może pracować z ramienia firmy, która go zatrudniła bądź być freelancerem, który realizuje zlecenia powierzone przez różne przedsiębiorstwa.
Lista zadań i obowiązków działu HR jest bardzo szeroka i wiąże się z omówionym przed chwilą podziałem na HR miękki i twardy. Znajduje się na niej zarówno publikacja ogłoszeń o pracę, selekcja napływających aplikacji, prowadzenie rozmów kwalifikacyjnych, organizacja szkoleń, dbanie o pozytywne doświadczenia kandydatów i pracowników, motywowanie pracowników, a także analizy i działania administracyjne związane z obsługą kadrowo-płacową.
Oczywiście nie ma pracowników działu HR, którzy specjalizują się we wszystkich wymienionych wyżej obowiązkach. Lista specjalizacji w HR również jest bardzo obszerna. Trudno się temu dziwić – wszak dział HR to bardzo ważny departament w każdej firmie. Pomaga wpływać na atmosferę pracy i dobre samopoczucie pracowników, tym samym przyczyniając się do polepszenia funkcjonowania przedsiębiorstwa. Dlatego ważne jest, aby każda osoba związana z HRem była ekspertem w swojej dziedzinie.
Jak zostać specjalistą od HRu?
W związku z tym, że praca w dziale HR jest bardzo zróżnicowana, można spotkać się z wieloma stanowiskami realizującymi zadania w ramach Departamentu Zarządzania Zasobami Ludzkimi. Wśród najczęściej wymienianych specjalizacji znaleźć można m.in.:
- Talent sourcer,
- Head hunter,
- Specjalista ds. rekrutacji,
- Rekruter IT,
- Kierownik ds. rekrutacji,
- HR Business Partner,
- Specjalista ds. personalnych,
- Kierownik ds. personalnych,
- Dyrektor ds. personalnych,
- Specjalista ds. kadr i płac,
- Kierownik działu kadr i płac,
- Specjalista ds. szkoleń,
- Specjalista ds. rozwoju,
- Inspektor bezpieczeństwa i higieny pracy
- Analityk HR,
- Doradca zawodowy,
- Specjalista ds. Employer Brandingu.
Jeżeli więc zdecydujesz się na rozwój zawodowy w branży HR, warto na sam początek dokładnie zagłębić się we wszystkie specjalizacje i sprawdzić, które kompetencje i umiejętności wymagane na danym stanowisku dostrzegasz u siebie.
Jeśli czujesz, że chciałbyś rozwijać się w miękkim HR niezbędne są umiejętności komunikacyjne i interpersonalne na wysokim poziomie. Rekrutacja, motywowanie i rozwój pracowników muszą opierać się na wypracowaniu poprawnych relacji. Wyjątkowo istotne jest także zrozumienie potrzeb biznesu. Poznanie modelu biznesowego organizacji, zrozumienie specyfiki usług firmy oraz wiedza o tym, w jaki sposób każdy departament przyczynia się do realizacji strategii firmy to klucz do skutecznego wspierania menedżerów i dyrektorów w zarządzaniu zespołami.
Z kolei w przypadku twardego HR niezbędna jest znajomość prawa pracy i/lub zagadnień kadrowo-płacowych. Aktualnie istnieje wiele programów, które wspierają specjalistów ds. kadr i płac w realizowaniu codziennych obowiązków, jak np. Płatnik czy TETA, dlatego umiejętność ich obsługi będzie dodatkowym atutem.
Aby zostać HR-owcem w większości przepadków trzeba mieć skończone studia, najlepiej na kierunku psychologia, socjologia czy zarządzanie zasobami ludzkimi. Oczywiście obowiązkowa jest także znajomość języka angielskiego, wykorzystywana w kontaktach z obcojęzycznymi pracownikami, z zarządem oraz podczas rozmów rekrutacyjnych. Stanowiska managerskie oraz ekspercie wymuszają także konieczność wcześniejszego doświadczenia w branży HR.
Cechy dobrego HR-owca
Jak zacząć pracę w HR? Jeśli chcesz pracować w dziale HR, określ dokładnie obszar, który Cię interesuje i rozwijaj kompetencje niezbędne do wykonywania pracy na danym stanowisku. Nie wszystkie ogłoszenia o pracę w HR wymagają wieloletniego doświadczenia. Umiejętności komunikacyjne, wychodzenie z inicjatywą, proaktywność i zapał oraz motywacja są równie ważne. Jeśli chcesz pracować jako rekruter, sprawdź, jakie są niezbędne umiejętności rekrutera i poszukaj stażu lub stanowiska młodszego specjalisty. Jeśli interesuje Cię HR twardy poprzedź poszukiwania pracy kursami uzupełniającymi z zakresu zagadnień kadrowo-płacowych. Szkolenie z pracy w HRze zawsze jest dobrym rozwiązaniem i najlepszą inwestycją w siebie. Powodzenia!