Prowadzenie własnego sklepu, czy to internetowego czy stacjonarnego, to ogromna satysfakcja, ale i duże wyzwanie. Dbanie o interesującą ofertę, stany magazynowe, jakość obsługi klienta bycie o krok przed konkurencją i… sprzedaż! No właśnie – to sprzedaż spędza nam sen z powiek. Każdego dnia zastanawiamy się, co zrobić, aby ta ciągle rosła. Jakie działania wdrożyć, żeby zwiększyć sprzedaż swoich produktów i usług? Oczywiście, w zależności od grupy docelowej i profilu prowadzonej przez Ciebie działalności sposobów i metod na dotarcie do szerszego grona odbiorców jest wiele. Co więcej, istnieje kilka narzędzi, które pozwalają  na zwiększenie sprzedaży wśród obecnych klientów marki. Jakie to metody i narzędzia? 

Zwiększenie sprzedaży – jak to zrobić?

Reklama na Facebooku, remarketing, podnoszenie cen, szkolenia dla sprzedawców, metody wywierania wpływu, triki cenowe… Sposobów na dotarcie do klientów, a tym samym zwiększenie obrotów w sklepie jest naprawdę sporo. Które z nich są szczególnie warte uwagi?

Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie? Pokaż się w internecie!

Facebook, Instagram, Twitter, TikTok, Pinterest, LinkedIn – jeśli jeszcze Cię tam nie ma, to najwyższy czas to zmienić! Zbuduj zaangażowaną społeczność w social media i patrz, jak słupki sprzedaży idą w górę.

Social media to magiczny sposób, który umożliwia dotarcie do tysięcy (a nawet setek tysięcy!) odbiorców. Jak to zrobić? Dzięki zbudowaniu grupy zaangażowanych followersów, którzy (jeśli Ci zaufają!) z przyjemnością zrobią zakupy w Twoim sklepie.

Oczywiście, każdy kanał społecznościowy rządzi się nieco innymi prawami. A Ty, chcąc dobrze się po nich poruszać, musisz tworzyć odpowiedni content. Odpowiedni, czyli jaki?

  • angażujący,
  • wartościowy,
  • interesujący,
  • dostosowany do grupy docelowej.

Dzięki social mediom możesz dać poznać się swoim klientom od „kuchni”. Możesz pokazać ludzką stronę biznesu. Budować wyjątkowe relacje i opowiadać o życiu firmy w ciekawy sposób. Pamiętaj, aby tworzyć treści, które pozwolą Twoim fanom na zaangażowanie i udzielanie się w dyskusji. Zadawaj pytania, proś o opinię, rozmawiaj, odpowiadaj na komentarze, pokazuj nie tylko produkty, ale i zdjęcia zza kulis. Stwórz grupę, udzielaj porad, bądź ekspertem i autorytetem w swojej dziedzinie. Buduj markę w social mediach, to naprawdę się opłaca.

Pomysły na wzrost sprzedaży – dodaj firmę do Google Maps!

Odbiorcy, którzy są zainteresowane zakupem konkretnych produktów czy skorzystaniem z określonych usług bardzo, bardzo często szukają ich jak najbliżej miejsca zamieszkania. Aby odnaleźć właściwy punkt sprzedaży, wpisują odpowiednie frazy w wyszukiwarce Google, np. kosmetyczka Mokotów. Dlatego Google wyświetla swoim użytkownikom wyniki wyszukiwania dopasowane do ich geolokalizacji.

Co więcej, po wpisaniu do wyszukiwarki odpowiedniej frazy w wynikach pojawiają się nie tylko sponsorowane reklamy czy linki do stron internetowych, ale także… mapa z zaznaczonymi salonami kosmetycznymi (zgodnie z przykładem powyżej).

Do każdego salonu kosmetycznego, który wyświetla się na mapie Google dołącza tzw. wirtualną wizytówkę, na której można znaleźć:

  • godziny otwarcia,
  • danymi kontaktowymi i dokładny adres,
  • opinie klientów,
  • galerię zdjęć.

Wizytówka w Google nic nie kosztuje, dlatego warto poinformować potencjalnych klientów o swoim istnieniu!

Jak zwiększyć skuteczność sprzedaży? Sprzedawaj przez wyszkolonych pośredników i partnerów!

To stary, sprawdzony i niezwykle skuteczny sposób na sprzedaż. Dobra komplementarne i dosprzedaż zawsze idą w parze. Pomyśl więc o nawiązaniu współpracy z partnerami, dla których Twoje produkty będą stanowiły uzupełnienie oferty. Co mamy na myśli?

Jeśli sprzedajesz kawę specialty, nawiąż współpracę z producentami dobrych ekspresów do kawy.

Jeżeli działasz w branży turystycznej i sprzedajesz wycieczki, nawiąż współpracę z portalami podróżniczymi i influencerami-podróżnikami.

Jeśli zajmujesz się tłumaczeniem z języka niemieckiego, nawiąż współpracę z agencjami marketingowymi i copywriterami.

Rozumiesz? To idealny układ! To najlepsza relacja win-win. Ty zwiększasz możliwość dotarcia do szerszego grona klientów, a Twój partner możliwość zaoferowania kompleksowej usługi. W dzisiejszych czasach, kiedy klienci są zapracowani, zabiegani i nie mają na nic czasu, możliwość zakupienia wszystkich interesujących ich produktów/usług w jednym miejscu jest na wagę złota.

Jak podnieść sprzedaż? Zadbaj o pozycjonowanie!

Dobra, profesjonalna agencja SEO to jedno z pierwszych miejsc, do których powinieneś się udać po uruchomieniu swojej strony w sieci. SEO to pojęcie, z którym za pan brat musi być każdy właściciel sklepu.

Dlaczego? Dlatego, że sama strona internetowa nie wystarczy do tego, aby klienci Cię zauważali, a co za tym idzie – żeby sprzedaż była na zadowalającym poziomie! Każdej stronie internetowej  potrzebny jest ruch, na odpowiednim poziomie. Roch, czyli klienci, którzy będą tę stronę odwiedzać.

Aby na naszej stronie czy na naszym sklepie internetowym pojawili się klienci, należy im to nieco ułatwić – czyli zadbać o widoczność w wyszukiwarce Google. I właśnie tym (w dużym uproszczeniu) zajmuje się SEO. Dobrze przeprowadzone SEO zapewni Ci wysoką pozycję w wyszukiwarce, a tym samym zwiększenie widoczności serwisu, wzrost świadomości marki wśród odbiorców i większą sprzedaż Twoich produktów/usług.

Musisz jednak pamiętać, że wypracowanie odpowiednich wyników SEO zajmuje trochę czasu! Dlatego im wcześniej nawiążesz współpracę z odpowiednią Agencją, tym lepiej.

blog firmowy

Jak można poprawić sprzedaż? Załóż bloga!

Prowadzenie bloga ma kilka zalet. Po pierwsze, stawia Cię w roli specjalisty. Dzięki eksperckim artykułom możesz dzielić się swoją wiedzą z odbiorcami i dostarczać im wartościowych informacji. Klienci cenią sobie marki, które gotowe są poświęcić swój czas na tworzenie edukacyjnego contentu.

Po drugie, to idealny sposób na zwiększenie ruchu na stronie/sklepie internetowym. W miarę powstawania nowych artykułów i dostarczania unikalnych treści coraz więcej osób odwiedza Twoją stronę, co zauważa (i odpowiednio docenia!) również Google. Tworząc więc profesjonalny wizerunek marki godnej zaufania, jednocześnie wzmacniasz swoją pozycję w wyszukiwarce. Wspaniały układ, prawda?

Jeśli nie czujesz się na siłach lub nie masz wystarczającej ilości wolnego czasu, aby tworzyć kilka artykułów w miesiącu, możesz wynająć do tego odpowiednią firmę lub copywritera. Dzięki powierzeniu tej części biznesu w ręce profesjonalistów zyskujesz pewność, że artykuły będą zarówno merytorycznie poprawne, jak i naszpikowane odpowiednimi słowami kluczowymi, ważnymi z perspektywy pozycjonowania.

Działania zwiększające sprzedaż – nie zamykaj się na narzędzia offline!

Choć cyfryzacja nieubłaganie mknie do przodu i musisz za nią nadążyć, to pamiętaj  o sprawdzonych sposobach offline. Co możemy do nich zaliczyć? Przede wszystkim wizytówki i ulotki. Warto roznieść ulotki w miejscach, w których pojawiają się Twoi potencjalni klienci. Prowadzisz restaurację? Zostaw ulotki w biurowcach i lokalach usługowych znajdujących się w pobliżu Twojego punktu.

Nie zapominaj także, że obecność na branżowych targach i eventach jest wręcz obowiązkowa! To miejsce, w którym nie tylko spotkasz potencjalnych klientów, ale i nawiążesz wartościowe relacje biznesowe, o których pisaliśmy kilka punktów wyżej. Pojawiając się na tego typu wydarzeniach pamiętaj o zachowaniu profesjonalizmu, opowiadaniu o swoim biznesie z pasją i zaangażowaniem, ale także o… uśmiechu! Życzliwość i pozytywna energia są potrzebne w każdej branży i odpowiednie w każdej sytuacji.

Jak zwiększyć sprzedaż w firmie? Bez płatnych reklam się nie obędzie!

Facebook, Instagram i Google niestety ucinają organiczne zasięgi. Co więcej, treści i konkurencji w internecie jest tak dużo, że bez odpowiednich działań reklamowych ciężko się przez nie przebić.

Jakie możliwości oferuje kampania reklamowa na Facebooku? Przede wszystkim umożliwia bardzo precyzyjne dotarcie do Twojej grupy docelowej. Targetowanie reklam na FB zapewnia określenie wieku, płci, miejsca zamieszkania, zainteresowań, stanu cywilnego czy skierowanie reklam do osób zajmujących się prowadzeniem biznesów, lajkujących fanpage konkurencji, a nawet użytkowników, którzy odwiedzili Twoją witrynę w przeciągu 30 ostatnich dni. To naprawdę duża szansa na sprzedaż!

A Google Ads? Co możesz zyskać dzięki tej formie reklamy? Google Ads to reklamy, które (jak sama nazwa wskazuje) wyświetlane są w wyszukiwarce Google oraz jej sieci partnerskiej. Takie działania pozwalają na dotarcie do osób zainteresowanych produktami/usługami, które oferujesz. Na jakiej zasadzie to działa? Załóżmy, że zajmujesz się sprzedażą mebli. Jeśli klienta interesuje nowa kanapa do salonu,  wpisuje takie właśnie hasło w wyszukiwarce Google. Po wpisaniu tej frazy Twoja reklama wyświetli się użytkownikowi obok pozostałych wyników wyszukiwania lub w witrynach internetowych związanych z daną dziedziną. Gra warta świeczki? Zdecydowanie!

Jak podnieść sprzedaż w sklepie? Łącz swoje produkty/usługi w specjalne zestawy!

To technika podobna do wspomnianej już sprzedaży komplementarnej. Jeśli sprzedajesz nasiona kwiatów, połącz te o podobnych wymaganiach glebowych i pielęgnacyjnych w jeden zestaw i dodatkowo uzupełnij go o donice. Jeśli sprzedajesz narzędzia do majsterkowania, poskładaj je w jedną ciekawą ofertę o dołóż wygodną skrzynkę na cały zestaw!

Żaden z odbiorców nie będzie dokładnie kalkulować, czy w zestawie jest taniej czy drożej. Wiesz dlaczego? Bo kupowanie wszystkich potrzebnych rzeczy za jednym zamachem oszczędza czas, a to on jest najcenniejszy.

Tworząc zestawy produktów/usług pamiętaj o tych dwóch istotnych kwestiach:.

  • jeśli zestawiasz produkty o zbliżonych cenach, upewnij się, że pochodzą z tej samej kategorii i przydadzą się jednej osobie,
  • jeśli zestawiasz produkty z innych kategorii, jeden z nich powinien charakteryzować się znacznie niższą ceną. Dzięki temu tak skomponowany zestaw możesz reklamować, jako 1+1 GRATIS – ludzie kochają dostawać coś za darmo!

Zwiększenie sprzedaży w sklepie – daj coś od siebie!

No właśnie – za darmo. Warto pociągnąć ten wątek. Jeśli branża, w której działasz zapewnia Ci możliwość zaprezentowania produktów w formie próbki – wykorzystaj to! Dołączaj darmowe miniaturki do zakupu innych produktów, wysyłaj gratisy subskrybentom newslettera, zabieraj ze sobą na branżowe targi i eventy i wręczaj potencjalnym klientom.

Mały gratis-upominek zawsze pozostawia dobre wrażenie i sprawia, że odbiorca zapamięta Twoją markę. A jeśli próbka zrobi na kliencie dobre wrażenie, to z pewnością wróci po pełnowymiarowy produkt. 

Mamy nadzieję, że nasz artykuł odpowiedział na Twoje pytanie, co zrobić, aby zwiększyć sprzedaż w sklepie. Z przedstawionych pomysłów wybierz te, które sprawdzą się w Twojej branży i… działaj! Jesteśmy pewni, że oczekiwane rezultaty szybko się pojawią. Trzymamy kciuki!