Poszukiwanie pracy to ważny i często stresujący czas. Niezależnie od tego, czy dopiero ukończyłeś staż, masz już bogate doświadczenie zawodowe czy po prostu po kilku latach pracy chcesz się przebranżowić – szukanie nowego zatrudnienia może przypominać błądzenie w labiryncie. Na szczęście wcale nie musi to tak wyglądać. Odpowiednie podejście, zaplanowana strategia i niesłabnące zaangażowanie powinny pomóc szybko znaleźć pracę. Dziś przyjrzymy się kluczowym wskazówkom, dzięki którym wymarzona posada będzie na wyciągnięcie ręki. Zainteresowany? W takim razie zapraszamy do artykułu! 

Jak najlepiej szukać pracy? Kiedy wiesz czego szukasz – określ swoje cele zawodowe!

Jak efektywnie szukać pracy? Przede wszystkim musisz mieć plan – plan na swoje życie zawodowe. Sprecyzowanie celów i umiejętności jest kluczowym krokiem w tym procesie. Szansa na zdobycie wymarzonej posady bez zastanowienia się nad tym, czego naprawdę oczekujesz od swojej kariery i jakie są Twoje zawodowe cele, będzie błądzeniem po omacku – w końcu ciekawych ofert nie brakuje. Zdefiniowanie swoich priorytetów pomoże Ci określić drogę, którą chcesz podążać oraz sprecyzować kierunek ścieżki zawodowej.

Kolejno z całą pewnością warto zdiagnozować swoje mocne strony i umiejętności, które mogą przyczynić się do osiągnięcia tych celów. Skoncentruj się na tym, co potrafisz najlepiej. Skup się na kierunku, w którym najbardziej chcesz się rozwijać. To umożliwi Ci wybór pracy, która będzie zgodna z Twoimi pasjami i kompetencjami, a to najlepszy sposób na zrobienie kariery i czerpanie satysfakcji z pracy.

Wykorzystaj profesjonalny kreator lub program graficzny – zaktualizuj CV i list motywacyjny

Sprecyzowanie celów i umiejętności pozwala również na lepsze dopasowanie Twojego CV oraz listu motywacyjnego do konkretnej oferty pracy. Często bowiem odpowiedź na pytanie, dlaczego nie mogę znaleźć pracy znajduje się właśnie w CV.

Dlatego przesadnym nie będzie stwierdzenie, że kluczem do skutecznego szukania pracy jest stworzenie profesjonalnego życiorysu zawodowego. Aby napisać CV w odpowiedni sposób możesz wykorzystać darmowy kreator CV online (dzięki takim programom stworzysz swoje CV w 5 minut!) i nasze praktyczne porady 🙂

Wskazówki dotyczące tworzenia atrakcyjnego i czytelnego CV:

 • krótko i zwięźle – staraj się przedstawić swoje doświadczenie zawodowe i osiągnięcia w sposób zwięzły i przejrzysty. CV powinno mieć maksymalnie dwie strony. Unikaj umieszczania w dokumencie niepotrzebnych danych, jak stan cywilny czy data ukończenia liceum. Imię i nazwisko oraz kwestie związane z doświadczeniem i wykształceniem w zupełności wystarczą.
 • układ i formatowanie – zadbaj o czytelny układ i odpowiednie formatowanie tekstu. Wykorzystuj punktory i krótkie zdania, aby ułatwić przyswajanie informacji przez rekrutera, a dokument wysyłaj zawsze w formacie PDF.
 • podkreślenie osiągnięć – skoncentruj się na osiągnięciach i konkretach, które prezentują Twój wkład i efektywność w poprzednich miejscach pracy.
 • dopasowanie do konkretnej oferty – dostosuj treść CV do wymagań i kluczowych kompetencji w ogłoszeniu o pracę, na które aplikujesz.
 • jasna struktura – podziel CV na odpowiednie sekcje, takie jak „Doświadczenie zawodowe”, „Wykształcenie”, „Umiejętności” itp., aby ułatwić rekruterowi przeglądanie dokumentu. 
 • zrozumiały język – unikaj skomplikowanego języka i skrótów zawodowych, by CV było zrozumiałe dla osób spoza Twojej branży.
 • “aktywne” słowa – opisując swoje doświadczenie zawodowe, używaj słów, takich jak „koordynowałem”, „osiągnąłem”, „rozwijałem”, które podkreślą Twoją proaktywność i zaangażowanie.
 • referencje i osiągnięcia – jeśli jesteś w stanie dołącz do CV referencje lub pozytywne opinie od byłych pracodawców, które potwierdzą Twoje kompetencje i wartość jako pracownika.
 • korekta i poprawność – sprawdź CV pod kątem błędów ortograficznych i gramatycznych. Poprawne CV zawsze robi lepsze wrażenie.
 • zgoda na przetwarzanie danych osobowych – pamiętaj, by zawsze zawrzeć odpowiednią klauzulę zawierającą zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych zawartych w życiorysie, w innym wypadku rekruter po prostu nie będzie mógł się z Tobą skontaktować.

Jeśli chcesz szybko znaleźć dobrą pracę to pamiętaj, że CV jest Twoją wizytówką. Dlatego dbaj o estetykę i starannie dopracowany wygląd dokumentu. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na zainteresowanie pracodawcy oraz otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Zadbaj o profile w mediach społecznościowych – tam znajdują się rekruterzy, którzy pomogą Ci znaleźć pracę

Jeszcze 10 lat temu starannie przygotowane CV wystarczyło, by znaleźć dobrze płatną pracę. Jednak współczesny rynek pracy coraz bardziej skupia się na platformach online, takich jak LinkedIn czy GoldenLine, które są jednymi z najważniejszych narzędzi dla rekruterów i pracodawców. Profesjonalny profil na LinkedIn to nie tylko wizytówka zawodowa, ale także szansa na to, że headhunter sam Cię zauważy.  

Dlatego w trakcie szukania nowej pracy, uzupełnij odpowiednio swój profil w mediach społecznościowych. Informacje, które tam zawrzesz pełnią funkcję wirtualnego CV, prezentując Twoje doświadczenie zawodowe, umiejętności i osiągnięcia. Jest to pierwsze miejsce, gdzie rekruterzy szukają informacji o kandydatach, dlatego warto zadbać o klarowność i atrakcyjność swojego profilu. Dodatkowo serwis typu LinkedIn sprawia, że stajesz się widoczny na rynku pracy. Pracodawcy aktywnie korzystają z takich portali, aby poszukiwać potencjalnych kandydatów, warto więc być częścią tej społeczności i wyróżnić się swoimi umiejętnościami. Linkedin to także możliwość kreowania wizerunku i budowania marki osobistej. Publikowanie wartościowych treści, artykułów czy komentarzy związanych z Twoją branżą może podnieść Twoją wiarygodność jako eksperta.

Dodatkowo LinkedIn umożliwia budowanie profesjonalnych relacji i rozwijanie sieci kontaktów w branży. Liczba i jakość Twoich kontaktów może zwiększyć szanse na zainteresowanie rekruterów oraz pozwolić na dostęp do ukrytych ofert pracy. Poproś więc swoich współpracowników, przełożonych czy klientów, by wystawili Ci internetowe rekomendacje na portalu. Te opinie potwierdzają Twoje kompetencje i zaangażowanie, co buduje pozytywny wizerunek wśród pracodawców i może Ci pomóc nie tylko w znalezieniu pracy w Polsce, ale i pracy za granicą. W dobie postępującej cyfryzacji i pracy zdalnej nic nie stoi na przeszkodzie, abyś pracował dla firmy z innego kraju. A headhunterzy z takich organizacji często są obecni na LinkedInie! 

Jak widzisz, profesjonalny profil na LinkedIn jest nieodzownym narzędziem w dzisiejszym świecie rekrutacji i budowania kariery. Warto więc zainwestować czas w stworzenie i utrzymanie swojego profilu. Ciekawym rozwiązaniem oferowanym przez portal jest także szybka i prosta aplikacja. Wielu pracodawców oferuje opcję aplikacji na swoje oferty pracy poprzez LinkedIn – możesz to zrobić (dosłownie!) jednym kliknięciem, co upraszcza i przyspiesza proces składania aplikacji. Nie zapominaj również, że LinkedIn dostarcza informacji o trendach rynkowych i płacach, tym samym zawsze jesteś na bieżąco.

Gdzie szukać pracy?

Gdzie skutecznie szukać pracy? Filtruj wyszukiwarki ofert pracy i poszerzaj sieć kontaktów

Stając przed chęcią zmiany zatrudnienia, poza pytaniem jak efektywnie szukać pracy, rodzi się kolejne – gdzie znaleźć pracę? W ostatnich latach rynek znacznie się zmienił i otworzył przed nami nowe możliwości. Wspomniane przed chwilą social media i dedykowane portale branżowe to jedna z możliwości poszukiwania zatrudnienia, staży i praktyk. Nie zapominajmy jednak o tradycyjnej formie i portalach z ogłoszeniami o pracę, takich jak pracuj.pl, praca.pl czy rocketjobs.pl. Tam pracodawcy sami ogłaszają informację o wakatach więc warto śledzić te portale na bieżąco. Ale to nadal nie wszystkie możliwości!

Sprawdź, w jaki sposób i gdzie znaleźć pracę, o jakiej marzysz:

 • portale z ogłoszeniami o pracę – wspomniane przed chwilą portale rekrutacyjne są doskonałym miejscem do rozpoczęcia poszukiwań. Wiele z nich oferuje rozbudowane wyszukiwarki, w których możesz określić nie tylko branżę czy stanowisko, ale nawet oczekiwane wynagrodzenie – tym samym zyskujesz możliwość, aby precyzyjnie dopasować oferty do swoich preferencji, oczekiwań i umiejętności.
 • internetowe strony firmowe – szukać ofert pracy możesz również bezpośrednio na stronach internetowych firm i korporacji. Jeśli wiesz, w jakiej firmie chcesz pracować, to regularnie sprawdzaj zakładkę „kariera” bądź zaaplikuj przez formularz kontaktowy. 
 • wydarzenia branżowe – udział w targach pracy (na takich wydarzeniach można znaleźć również interesujące praktyki i staże), konferencjach i spotkaniach networkingowych pozwoli Ci nawiązać bezpośrednie kontakty z pracodawcami i dowiedzieć się o ukrytych lub planowanych w niedalekiej przyszłości ofertach pracy. 
 • media społecznościowe – poza omówionymi wcześniej portalami, możesz wykorzystać również Facebook. Znajdź grupy branżowe – tam często udostępniane są oferty pracy. Bądź aktywny w tych grupach i angażuj się w dyskusje.
 • agencje rekrutacyjne – czasem warto skorzystać z profesjonalnych agencji zatrudnienia – to bardzo dobre źródło informacji o rynku pracy. Zarejestruj się w agencjach, które specjalizują się w Twojej branży. Takie firmy często mają dostęp do ofert pracy, które nie są publikowane publicznie.
 • wykorzystaj swoje kontakty – jeśli będziesz aktywny na branżowych portalach i forach z pewnością zbudujesz ciekawą społeczność. Nie bój się skorzystać z tych kontaktów! Dodatkowo o tym, że szukasz pracy powiadom również swoich znajomych – być może w ich miejscach pracy realizowany jest ciekawy program poleceń pracowniczych.

„Ile trwa szukanie pracy” i inne najczęściej zadawane pytania

Wiesz już, jak i gdzie skutecznie szukać pracy, ale z pewnością zastanawiasz się jeszcze, jak dużo czasu spędzisz na poszukiwaniach nowego zatrudnienia. Cóż, znalezienie idealnej pracy może zająć trochę czasu, a dodatkowo wymaga wysłania wielu aplikacji i odbycia kilku rozmów kwalifikacyjnych. Co więcej, odpowiednie przygotowanie na rozmowę kwalifikacyjną też może być czasochłonne. Dlatego ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie ile zajmuje znalezienie nowej pracy. Pracy szukać można dwa tygodnie, miesiąc, a nawet pół roku. Nie zapominaj jednak, że nie jest to zależne wyłącznie od Ciebie! W większych firmach i korporacjach, procesy rekrutacyjne są wieloetapowe, co siłą rzeczy przekłada się na rozciągnięcie rekrutacji w czasie. 

Osoby, które od dłuższego czasu poszukują nowego zatrudnienia, często też zastanawiają się, jak nie stracić motywacji i zaangażowania. Na taką zagwozdkę też mamy radę 🙂 Podczas szukania pracy pamiętaj o pewnych zasadach: trzymaj się swoich celów, ucz się na błędach, proś o feedback po odrzuceniu Twojej kandydatury i wyciągaj wnioski. Dzięki temu będziesz w stanie skupić się na obszarach, które wymagają poprawy. 

Podsumowując, pracy należy szukać z głową! To proces, który wymaga zaangażowania, ale dobrze ułożony i realizowany krok po kroku plan z pewnością przyniesie oczekiwane rezultaty. Zacznij od ustalenia własnych celów – zastanów się nad swoimi najmocniejszymi kwalifikacjami i pomyśl, jak wykorzystać je w budowaniu satysfakcjonującej kariery. Pomóc w znalezieniu wymarzonego zatrudnienia przyniesie także profesjonalne CV i aktualny profil w mediach społecznościowych. Następnie sprawdzaj aktualności z branży, wykorzystaj własną sieć kontaktów i działaj wielokanałowo – na portalach z ogłoszeniami znajdziesz oferty, ale pamiętaj, że sam również możesz zamieszczać ogłoszenia! Dodatkowo odwiedzaj branżowe eventy, sprawdź, czy w Twoim mieście organizowane są śniadania biznesowe lub inne spotkania networkingowe. Pamiętaj, że sukces nie zawsze przychodzi od razu, ale z determinacją, zaangażowaniem, precyzyjnym planem i odpowiednim podejściem z pewnością osiągniesz swoje cele i spełnisz swoje zawodowe marzenia. Powodzenia!