Nie ma dwóch identycznych rozmów kwalifikacyjnych – to jasne. W końcu każdy jeden wywiad ma swoją dynamikę, a jego przebieg jest w dużej mierze zależny od rodzaju stanowiska i odpowiedzi udzielanych przez kandydata. Dlatego nie da się ułożyć gotowego, uniwersalnego scenariusza rozmowy rekrutacyjnej, ale za to bez większego problemu można wskazać typowe pytania, które powtarzają się podczas wszystkich procesów. Jeśli więc zależy Ci na rozmowie zakończonej propozycją pracy, warto dobrze przygotować się do spotkania z rekruterem. Jak to zrobić? Zacznij od przeczytania naszego artykułu – wyjaśniamy, na czym podczas interview skupiają się rekruterzy i przedstawiamy gotową listę pytań. Zapraszamy!

Jak wygląda przykładowa rozmowa rekrutacyjna?

Nie jest żadną tajemnicą fakt, że pracodawcom zależy na tym, by podczas rozmów kwalifikacyjnych lepiej poznać potencjalnych kandydatów. Dlatego procesy rekrutacyjne są projektowane i realizowane z należytą starannością. Wszak kilkadziesiąt minut to niezbyt dużo czasu na to, by uzyskać wszystkie interesujące rekrutera informacje. Zwłaszcza, że podczas rozmów kwalifikacyjnych specjalista ds. rekrutacji musi sprawdzić potencjalnego kandydata pod kątem kilku obszarów, jak np. motywacja do zmiany zatrudnienia, kwestie osobowościowe, posiadane doświadczenie, wiedza, kompetencje i kwalifikacje, umiejętność budowania relacji biznesowych czy wartości, którymi kandydat kieruje się w pracy. 

W związku z tym każdy jeden etap procesu rekrutacyjnego powinien być odpowiednio przemyślany i ułożony. Kandydaci sami z siebie nie chcą bowiem przyznawać się do niewygodnych faktów. Nikt nie chwali się przecież tym, że fatalnie pracuje w stresie, nie radzi sobie z pracą w grupie i nie potrafi szukać kreatywnych rozwiązań. Dlatego wszystkie pytania, które padają z ust rekrutera mają w sobie głębszy sens – zarówno standardowe Co Pan wie o naszej firmie, jak i nietypowe Jakim zwierzęciem chciałby Pan być 🙂  Na co powinieneś więc zwrócić uwagę przed kolejną rozmową kwalifikacyjną? Już wyjaśniamy! 

Jak odpowiadać na rozmowie rekrutacyjnej?

Zanim przejdziemy do podstawowych pytań, które zadają rekruterzy, chcielibyśmy podkreślić jeszcze jedną rzecz. Pamiętaj, aby podczas rozmowy kwalifikacyjnej zawsze być szczerym i nie koloryzować faktów. Takie praktyki prędzej lub później wyjdą na jaw. Profesjonalny rekruter we współpracy z Hiring Managerem mają szereg narzędzi do tego, by sprawdzić, na jakim poziomie są Twoje umiejętności i kompetencje. Testy psychologiczne, testy językowe, testy specjalistyczne i odpowiednio pokierowana rozmowa wystarczą, by dokładnie ustalić, co potrafisz.

Pamiętaj także, że specjalista ds. rekrutacji pytając Cię o doświadczenie, będzie oczekiwał, że każdą swoją umiejętność będziesz w stanie poprzeć konkretnym przykładem z życia zawodowego. Nawiązuj więc do swoich sukcesów (nie zapominaj, że rozwiązanie trudnego problemu również jest sukcesem!), najlepiej używając konkretnych liczb i danych. Dodatkowo bądź uśmiechnięty, otwarty i życzliwy – pokaż potencjalnemu pracodawcy, że jesteś entuzjastycznie nastawiony do zawodowych obowiązków. 

I ostatnia rada – bądź przygotowany. Doskonale rozumiemy, że rozmowa kwalifikacyjna może być stresująca, a stres potrafi pokrzyżować plany. W końcu zależy Ci na nowej pracy i chcesz wypaść jak najlepiej! Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie listę pytań, które z pewnością padną podczas rozmowy rekrutacyjnej. Zapoznaj się z nimi – jeśli zrozumiesz dlaczego rekruterzy je zadają, przygotujesz się do odpowiedzi i będziesz w stanie trzymać emocje na wodzy. 

Jakie pytania najczęściej zadają rekruterzy? 

Najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – motywacja do zmiany pracy

Dlaczego chce Pan pracować w naszej firmie?

To pytanie, w takiej lub podobnej formie, pada na każdej rozmowie o pracę. Potrafi bowiem bardzo wiele powiedzieć na temat potencjalnego kandydata. Dlatego przed spotkaniem ze specjalistą ds. rekrutacji odwiedź stronę internetową firmy i jej profile w mediach społecznościowych – sprawdź, jaka jest misja i wizja organizacji, jak wygląda tamtejsza kultura pracy, jakie sukcesy w ostatnim czasie odniosło przedsiębiorstwo. Dzięki temu jasno pokażesz rekruterowi, że naprawdę interesuje Cię praca w jego firmie. Pamiętaj jednak, żeby być szczerym – podkreślaj te zalety i wartości organizacji, które naprawdę do Ciebie przemawiają. Udowodnij także na podstawie przeanalizowania wcześniejszych działań firmy, że zatrudnienie Ciebie przyczyni się do jej kolejnych sukcesów – to równie dobrze może być odpowiedź na podobne pytanie typu Dlaczego powinniśmy zatrudnić właśnie Pana?

Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej i jakich pytań możemy się spodziewać?

Dlaczego zaaplikował Pan na naszą ofertę?

Na tak postawione pytanie również trzeba odpowiedzieć konkretnie. Rekruter bowiem kolejny raz sprawdza Twoje zaangażowanie i motywację do podjęcia pracy w jego firmie. Pamiętaj, że nowoczesne organizacje chcę budować zgrane zespoły i zależy im na jak najlepszym dopasowaniu pracowników. Dobrym sposobem jest więc ponowne nawiązanie do kompetencji pracowniczych i wartości, jakimi kieruje się przedsiębiorstwo. To także dobry moment na powrócenie do poprzednich doświadczeń zawodowych, w których zakres obowiązków pokrywał się z tym, co miałbyś robić w nowej pracy. Podkreśl więc swoje największe atuty, które czynią Cię dobrym kandydatem na to stanowisko.

Dlaczego szuka Pan nowej pracy?

Mimo, iż powody rozstania z poprzednim pracodawcą mogą być różne, to nie zapominaj, że tak postawione pytanie nie jest zachętą do wylania wszystkich swoich żali na byłego szefa. Staraj się więc pozostać szczerym, ale ubierz swoją wypowiedź w możliwe ładne słowa. Dla przykładu, zamiast Szef płaci mi za mało! powiedz Ostatnio ukończyłem szkolenie z zakresu zaawansowanej obsługi Programu Adobe Photoshop. Dzięki temu grafiki, które przygotowałem dla klientów firmy, wygenerowały znacznie większe zasięgi i konwersję w social mediach. Dlatego manager przydzielił mi kolejnych, dodatkowych klientów. Mam więc znacznie lepsze wyniki i o wiele więcej obowiązków. Niestety manager nie widzi podstaw do podniesienia mojego wynagrodzenia. Tak sformułowana wypowiedź pokazuje, że inwestujesz w swoje umiejętności i bardzo dobrze potrafisz wykorzystać je w późniejszej pracy. Co więcej, to także jasny komunikat mówiący o tym, że cenisz swoje kompetencje – a to jest naprawdę ważne. 

Najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – cechy, umiejętności i wcześniejsze doświadczenie zawodowe

Proszę opowiedzieć coś o sobie?

To zdecydowanie jedno z ulubionych pytań rekruterów. Trudno się temu dziwić, wszak umiejętność autoprezentacji jest przydatna w wielu zawodach i specjalizacjach. Dodatkowo, tak skonstruowane pytanie daje możliwość zweryfikowania, czy masz przygotowany własny plan rozwoju, czy cenisz swoje umiejętności i kompetencje, co jest dla Ciebie ważne w codziennej pracy. To również dobry moment, by wspomnieć o swoich zainteresowaniach i pasjach. Pamiętaj jednak, by tak, jak w poprzednich przykładać być szczerym i konkretnym. Lubię oglądać filmy i czytać książki. nie brzmi tak ciekawie, jak Jestem fanem serii książek i filmów o Harrym Potterze, dlatego co roku razem z rodziną i przyjaciółmi organizujemy krótki wypad do Londynu do Warner Bross Studio, w którym można poczuć się, jak w magicznym świecie młodego czarodzieja. Co ciekawe, z roku na rok jeździ nas coraz więcej, więc czuję, że zaraziłem swoją pasją moich bliskich! Taka odpowiedź pokazuje, że jesteś pełen pasji i zaangażowania i lubisz dzielić się swoimi doświadczeniami z innymi – to ogromne atuty zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

Jakie są Pana słabe strony?

O ile pytania o zawodowe sukcesy i osiągnięcia nie budzą skrajnych emocji, tak pytanie o słabe strony może wydawać się nieco podchwytliwe. Przecież skoro starasz się o nową pracę, to lepiej nie mówić potencjalnemu pracodawcy, że coś Ci nie wychodzi, prawda? Otóż niekoniecznie. Odpowiedź W sumie to nie mam żadnych słabych stron! nie przyniesie Ci dodatkowych punktów – każdy ma słabsze strony i rekruterzy dokładnie o tym wiedzą. Co więcej, sformułowanie Moją jedyną wadą jest to, że uwielbiam pracować i jestem perfekcjonistą – mógłbym pracować całymi dniami! jest tak często nadużywane, że nie robi już na rekruterach żadnego wrażenia. Jak więc odpowiadać? Bądź szczery i pokaż, że masz świadomość własnych słabych stron, ale jednocześnie podejmujesz określone kroki, by podnieść swoje kompetencje w tym zakresie, np. Asertywność nigdy nie była jedną z moich najmocniejszych stron, dlatego zapisałem się na ciekawe warsztaty dotyczące asertywności i negocjacji w biznesie. Już po kilku spotkaniach widzę znaczną poprawę i mam zamiar cały czas pracować nad podniesieniem kompetencji w tym obszarze.

Najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – cele zawodowe

Gdzie widzi Pan siebie za 5 lat?

Podobno to pytanie z gatunku tych nielubianych przez kandydatów. Mimo wszystko z perspektywy przyszłego pracodawcy jest ono naprawdę istotne. Pozwala bowiem na sprawdzenie ambicji potencjalnych kandydatów, weryfikuje umiejętność wyznaczania realistycznych celów, a także sprawdza dopasowanie do ścieżek rozwoju, które jest w stanie zaoferować dana firma. Jeśli stanowisko, na które aplikujesz nie przewiduje możliwości pionowego awansu, a Ty marzysz o tym, żeby za chwilę zacząć budować własny zespół, to prawdopodobnie Twoje cele i możliwości pracodawcy nie będą możliwe do pokrycia. W takiej sytuacji lepiej przekonać się o tym jeszcze przed podjęciem zatrudnienia.

Czego spodziewa się Pan po pracy u nas?

To kolejne pytanie, które pozwala na wykazanie się dobrą znajomością szczegółów oferty pracy. Odpowiadając, odwołaj się więc do poszczególnych elementów oferty i opowiedz, jakie masz już wcześniejsze doświadczenia w tym zakresie. Raz jeszcze możesz wrócić do kultury organizacyjnej i podkreślić, co Ci się w niej podoba, powiedzieć, jakie style zarządzania preferujesz, co motywuje Cię do pracy itp. 

Na koniec przypomnimy jeszcze, że rekruter zwraca także uwagę na komunikację niewerbalną. Mimika, gesty, modulacja głosu i mowa ciała też są ważne. Postaraj się więc podczas rozmowy zachowywać kontakt wzrokowy, nie stukać nerwowo długopisem, nie zerkać co chwilę na zegarek, nie przyjmować zamkniętej postawy. Bądź szczery, uśmiechnięty, entuzjastyczny i… przygotowany  To najlepsza recepta na sukces – powodzenia!