Rekrutacja handlowców i menadżerów. Szkolenia dla aktywnego biznesu
Saleswise
  • Siłownia sprzedaży
    Trenuj z nami
  • H2H Selling System
    Zobacz nasze metody i narzędzia
  • kontakt e-mail
    kontakt@saleswise.pl

Pokaż mi jak odpoczywasz, a powiem Ci, co wiesz o wydajności w pracy.

Autor: Paweł Walczak

Wiosna, budząca się na nowo do życia przyroda, to dobry czas na to, żeby się zatrzymać, pomyśleć i odpocząć. Zastawiony świątecznymi potrawami stół dla większości z nas ma wymiar doniosły i symboliczny. Dlatego kiedy przy nim usiądziemy, zapewne nikogo z nas nie zdziwi fakt, że świąteczna kolacja jest smaczna i podana na czystej zastawie. Komu bowiem przyszłoby do głowy przygotowywać ważne życiowe potrawy w brudnych naczyniach? To przecież absurd. Tymczasem okazuje się, że świat może być pełen absurdu, bo gdyby przyjąć, że nasze ciało to naczynie, to okazałoby się, że te ważne życiowe potrawy bez przerwy przygotowujemy w brudnych naczyniach.

Jak bowiem myślicie, gdzie zbiera się stres? Jest fizjologiczną reakcją, która potrafi na przykład normalny mięsień zamienić w bolesny kłębek nerwów. Sprawia, że nasze stawy się usztywniają i pogarsza się nasza motoryka. A to tylko efekt fizyczny. Nagromadzony w ciele stres wpływa przecież mocno na styl i jakość naszego myślenia. A co za tym idzie, na efekty naszej pracy.

Nasze ciała bez przerwy zabrudzamy stresem związanym ze sprzedażą. Kolejny stresujący klient, trudna rozmowa, kolejna gonitwa za realizacją miesięcznego celu. Ot, życie – powiedzą zapewne niektórzy. Wszyscy przecież wiemy, że praca związana z budową relacji i kontaktem z drugim człowiekiem jest stresującym zajęciem. Niestety nie uczy się nas, że nie wystarczy w domu porozmawiać z mężem czy żoną, żeby nagromadzony w pracy stres przeminął. Na początku to może okazać się skuteczne, jednak jeśli temu stresowi jesteśmy poddawani systematycznie, konieczne staje się znalezienie innego sposobu, który oczyści nasz organizm.

Warto, żebyśmy uświadomili sobie, że odpoczywanie jest umiejętnością. To po prostu kompetencja, którą należy sobie przyswoić. Doskonale zdają sobie z tego sportowcy, którzy poszczególne fazy i rodzaje regeneracji mają wpisane w plan treningowy. Jaki macie zatem sposób na wyrzucanie stresu z organizmu? Jak często z tego sposobu korzystacie? Regularność jest tutaj kluczową kwestią, dlatego warto zwrócić uwagę, że dwa tygodnie wakacji w tropikach to zdecydowanie nie jest ten rodzaj regeneracji, który pomoże. Ci z Was, dla których jedyną formą odpoczynku od pracy jest dwutygodniowy urlop, doskonale wiedzą, że powrót do zawodowej rzeczywistości często wygląda jak zderzenie ze ścianą. Po kilku dniach po odpoczynku zostaje tylko wspomnienie.

Regeneracja polega na zastosowaniu innego podejścia. Systematycznego. Gdyby Justyna Kowalczyk czy inni sportowcy regenerowali się raz w roku przez 2 tygodnie, to niestety nie mogliby się sportem zajmować zawodowo. Tymczasem telemarketing i cały proces sprzedaży, to czynności, które wykonujemy właśnie zawodowo a nie hobbystycznie. Dlatego brak kompetencji w zakresie regeneracji ma to samo znaczenie co brak kompetencji w zakresie odpowiadania na obiekcje.

Czy wiecie, że wystarczy tylko godzina aktywności fizycznej dziennie przez cztery dni w tygodniu, żeby zupełnie inaczej patrzeć na świat. Z większym uśmiechem. To banalnie prosty i bardzo skuteczny sposób na zrzucenie stresu. Być może właśnie z powodu tej banalności i prostoty jest tak mocno niedoceniany. Oczywiście trzeba trochę poeksperymentować, żeby znaleźć najlepszy rodzaj ruchu dla siebie, ale jak wspominałem ostatnio, eksperyment, to przecież sama przyjemność, prawda? Jest w czym wybierać i każdy może stworzyć plan regeneracji dopasowany do swojej osobowości. Jeśli dodatkowo uwzględni się takie formy pracy z ciałem, jak na przykład metoda Feldenkraisa, choreoterapia, taniec czy techniki związane z treningiem uważności to czy tego chcecie czy nie Wasz styl myślenia osiągnie nowy, bardziej bezstresowy poziom, co zdecydowanie przełoży się na jakość życia zarówno zawodowego i osobistego. I właśnie tej wymarzonej jakości życia i lekkości bytu Życzę Wam.

 

Your email address will not be published.
*
*